3 сiчня
Завантажити ще

Ядерний шантаж Путіна: авантюра чи реальна погроза

Ядерний шантаж Путіна: авантюра чи реальна погроза
Фото: Image by Steve Watts from Pixabay

На тлі воєнних невдач в Україні російський диктатор Володимир Путін вирішив вдатися до останнього страхітливого аргументу – застосування тактичної ядерної зброї у війні. "КП в Україні" з'ясовувала, як світ відреагував на ядерний шантаж Путіна.

США насторожилися

У США дали зрозуміти, що серйозно ставляться до такої погрози, хоча поки що не фіксували ознак того, що Москва готується вдатися до застосування ядерної зброї.

- Щодо доказів чи можливості, станом на зараз ми їх не побачили. Ми, однак, сприймаємо ці погрози дуже серйозно, але ми поки що не бачили підстав змінити щось у розгортанні власних ядерних сил, - заявила речник Білого дому Карін-Жан П'єр.

Директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс також заявив, що ядерні погрози російського диктатора Володимира Путіна треба сприймати "дуже серйозно". За його словами, США повинні сприймати погрози Путіна щодо можливого застосування ядерної зброї серйозно, "враховуючи все, що поставлено на карту".

- Риторика Путіна та його соратників є безрозсудною та безвідповідальною. Ми не бачимо практичних доказів, що сьогодні він рухається до того, щоб реально використати ядерну зброю і що насправді існує загроза використання тактичної ядерної зброї. Але, як я сказав, ми сприймаємо це досить серйозно, - сказав Бернс.

І наразі США, за його словами, перевіряють усі ознаки можливої підготовки до застосування ядерної зброї.

- Політики мають висловлюватись про конкретні жорсткі наслідки, які будуть за будь-яке використання ядерної зброї, - резюмував директор ЦРУ.

А тим часом американське видання Politico повідомляє, що розвідувальні служби США та союзників посилюють зусилля щодо виявлення будь-яких російських військових пересувань чи комунікацій, які можуть свідчити про те, що Володимир Путін віддав наказ про застосування ядерної зброї в Україні.

- Ми спостерігаємо за цим уважніше, - сказав американський чиновник, який має доступ до розвідданих про ядерні сили та стратегію Москви.

Європа відверто занервувала

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель також заявив, що ЄС має серйозно поставитися до погроз президента РФ Володимира Путіна щодо можливості застосування ядерної зброї у війні в Україні.

- Безумовно, це небезпечний момент, тому що російську армію загнано в кут і реакція Путіна - погроза застосування ядерної зброї - це дуже погано, - сказав Боррель. Проте більшість західних лідерів, включаючи Борреля, як і раніше, категоричні щодо необхідності дотримуватися свого курсу щодо війни в Україні.

Президент близької до Росії Сербії Олександр Вучич також заявив, що Путін не блефує.

- Як президент Сербії можу тільки сказати, що ми сподіваємося, що настане мир і всі зроблять все від них залежне, щоб знайти компромісне рішення, тому що це набагато краще, ніж чекати на поразку іншої сторони. Оскільки я зустрічався з президентом Путіним багато разів, я не думаю, що він блефує, - відповів глава сербської держави.

Чи вдалося налякати Захід

Проте політолог-міжнародник Тарас Загородній вважає, що Володимиру Путіну не вдалося досягти своєї мети та залякати союзників України. Принаймні у США, на його думку, не злякалися шантажу господаря Кремля.

- Про це свідчить той факт, що всі групи в оточенні Байдена заявили, що Росія відповість за це. Про це одночасно сказали і держсекретар Ентоні Блінкен, і помічник Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван. Вони обидва в один голос сказали, що застосування ядерної зброї матиме катастрофічні наслідки для Росії, - вважає експерт.

І пояснив, чому так буде.

– Тому що тут питання навіть не в самій Україні. Наразі вирішується питання про те, чи залишиться США державою №1 у світі. Якщо в Україні вони дадуть слабину, то, значить, інші країни будуть використовувати цю ж слабкість проти них і надалі. Та ж сама Північна Корея, Іран, та й про Китай не можна забувати. Тож американці не можуть зпасувати перед ядерним шантажем Путіна, – пояснює Тарас Загородній.

Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов також вважає, що страхітливий фінт Путіна не спрацював.

– Усі ставки Заходом уже зроблено, і жодні страшилки тут не працюють. Вже марно лякати, бо Захід уже ухвалив рішення. Якщо вони поступляться Путіну, то вони, а не Україна програють цю війну. І настане новий світовий порядок, де першу скрипку гратимуть не західні лідери, а Путін. А цього вони жодним чином не можуть допустити, - вважає експерт.

Як може відповісти Америка

Наступне питання, яке виникає у відповідь на ядерний шантаж Путіна, постає так: а як реагуватимуть західні союзники Києва на застосування Росією ядерної зброї?

Радник президента з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Москва зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України, оскільки США готові рішуче відповісти на такий крок.

- Якщо Росія перейде цю межу, то наслідки для неї будуть катастрофічними. США дадуть відповідь рішуче, – сказав Салліван в інтерв'ю каналу NBC. У своїх коментарях Салліван не описав характеру «рішучої відповіді», але сказав, що США в закритому порядку повідомили Москві «докладніше, що саме це означатиме».

Військові аналітики наразі аналізують кілька варіантів відповіді колективного Заходу на застосування Росією ядерної зброї. Це використання ядерного удару у відповідь, використання неядерної зброї проти російських військових об'єктів і, нарешті, посилення існуючих санкцій.

Перший варіант малоймовірний, оскільки він загрожує ядерною ескалацією, яка може перерости у повномасштабну ядерну війну. Другий – можливіший. Американці та англійці, наприклад, можуть завдати неядерного удару по військових об'єктах Росії, наприклад, по Чорноморському флоту Росії. І третій варіант – найімовірніший – це багаторазове посилення військової допомоги Києву та нова хвиля санкцій.

Військовий експерт Олег Жданов вважає, що Захід навіть може запобігти застосуванню Росією ядерної зброї.

– Є такі санкції, які можуть звалити економіку Росії за тиждень. Наприклад, заморожування рахунків, за якими Москва отримує гроші за енергоносії. Друге – оголошення Росії країною-терористом та припинення з нею будь-яких економічних відносин, – пояснює він.

Якщо ж Путін таки застосує ядерну зброю, то Захід, на його думку, може завдати удару у відповідь за місцем пуску ядерних боєголовок росіян звичайним, неядерним, озброєнням.

– У США знають усі місця зберігання та розміщення ядерних боєголовок. Тому Захід має цілий набір інструментів зі стримування Росії, - пояснив експерт.

До чого б це

США закликали американських громадян негайно залишити Росію. Посольство Сполучених Штатів Америки у Москві закликає своїх громадян не відвідувати Росію, а тих, хто зараз перебуває там, негайно виїхати.

- Громадяни США не повинні їздити до Росії, а ті, хто проживає або подорожує в Росії, повинні негайно залишити Росію, доки залишаються обмежені можливості для комерційних поїздок, - йдеться у повідомленні на сайті американського посольства.

Оскільки комерційні рейси до РФ вкрай обмежені і часто недоступні у короткий термін, тому громадянам США радять скористатися сухопутними маршрутами.