Завантажити ще

Вже з 1 жовтня – яку зброю і скільки чекати? Три варіанти поставок ленд-лізу

Вже з 1 жовтня – яку зброю і скільки чекати? Три варіанти поставок ленд-лізу
Фото: Michael Ciaglo/Getty Images

1 жовтня в США розпочинається новий фінансовий рік. А це означає, що має запрацювати ленд-ліз для України. Завдяки цій програмі військової допомоги наша країна має унікальний шанс суттєво збільшити потенціал ЗСУ та наблизити нашу перемогу у війні з Росією.

«КП в Україні», користуючись відкритими даними та поясненнями військового експерта Олега Жданова, знайшла відповіді на найбільш популярні запитання щодо ленд-лізу.

1. Що Україна отримає в рамках американського ленд-лізу?

На законодавчому рівні закріплено, що в рамках програми ленд-лізу США можуть постачати країнам будь-яку зброю, окрім зброї масового ураження та компонентів до неї. Все в руках президента Джо Байдена – йому достатньо уповноважити уряд надати допомогу в тому розмірі, який необхідно.

А тепер поглянемо на ленд-ліз з практичної точки зору. Наразі достеменно не відомо, яку саме техніку і зброю США нададуть Україні в рамках цієї програми. Станом на середину вересня, за словам міністра оборони України Олексія Рєзнікова, формування моделі ленд-лізу для України ще остаточно не завершили.

- Тобто прийнято принципове рішення, що ленд-лізу бути, визначено об'єм грошей по цій програмі і прийнято принципове рішення, що на ці гроші Україна зможе придбати те, що їй потрібно для перемоги в цій війні. А от нюанси і деталі ще досі обговорюються, - сказав Рєзніков в інтерв’ю «РБК-Україна».

В експертних колах озвучується, що зі стартом ленд-лізу в Україну почнуть надходити зокрема: надсучасні танки M1A2 Abrams, БМП M2A3 Bradley, САУ M109A6 Paladin, ще більше HIMARS та M270 MLRS, ЗРК NASAMS 2 і Patriot, а також винищувачі F-16 C/D і системи протиповітряної оборони С-300.

- Сподіваємось, що обсяги і номенклатура зброї, яка до цього поставлялась в Україну, будуть розширені. Отримаємо сучасні танки, літаки, гармати. І мова буде йти не про десятки одиниць, як зараз поставляють нам партнери, а про сотні і тисячі, - каже Олег Жданов. ­- Сподіваємось, що запрацює військово-промисловий комплекс США, і постачання зброї для нас стане більш об’ємним і швидким.

2. На яку суму заплановано цю програму?

Точна сума не розголошується. Експерти називають абсолютно різні цифри. Наприклад, в інтерв’ю «КП в Україні» американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт сказав, що «США пішли на ленд-ліз з сумою 35 мільярдів доларів». Український військовий експерт Петро Кузик в ефірі «24 каналу» сказав, що американці на ленд-ліз виділили 44 мільярди доларів. Це дуже багато.
Для розуміння: сьогодні Україна отримує військову допомогу від США по 4 програмах, сумарна вартість яких оцінюється в 40 мільярдів доларів (з детальною калькуляцією цієї допомоги можна ознайомитись на сторінці у «Фейсбук» посла України в США Оксани Маркарової). 

3. Коли очікувати перші поставки?

Відповідь на це питання залежить від внутрішньої волі і можливостей США. За словами Олега Жданова, можна прогнозувати три варіанти поставок.

- Перший варіант полягає в тому, що з 1 жовтня починається фінансування по ленд-лізу, і США відразу замовляють виготовлення необхідної нам техніки і зброї. В такому випадку нам доведеться очікувати на перші поставки десь за місяць, не раніше, - аналізує Олег Жданов.

Другий сценарій зводиться до того, що Вашингтон почне ленд-ліз із відвантаження необхідної зброї зі складів своєї армії в США, а для себе замовить нову і потім поставить її на зберігання.

- За таких умов можемо очікувати поставки вже в першу декаду жовтня. Те, що зможуть привезти в Україну літаками - 2-3 жовтня, суднами – тижні за 2-3, - розповідає військовий експерт. – Також може бути і третій варіант – США віддають нам зброю і техніку, яка знаходиться на їхніх європейських складах.

4. Як це вплине на ситуацію на фронті?

З одного боку, все просто. Якщо наші завищені сподівання на поставки американської зброї і техніки для ЗСУ виправдаються, то з фронту будуть надходити переважно позитивні новини типу «сьогодні наші оборонці звільнили ще один населений пункт», «ЗСУ посунули лінію фронту» і т. д.

- Якщо ми почнемо отримувати зброю в необхідній кількості, то ситуація на фронті значно поліпшиться. Щоб розуміти, що означає «в необхідній кількості», процитую нашого головнокомандуючого Валерія Залужного. В своїй статті він писав, що на сьогоднішній день нам потрібно десь 10-20 бригадних комплектів озброєння. Це дуже багато! Якщо ми їх отримаємо, то зможемо провести активні контрнаступальні операції на окремих оперативних напрямках фронту, - каже Олег Жданов.

В тему

Не ленд-лізом єдиним

Як мінімум до кінця 2022 року, Україна продовжить отримувати військову допомогу, яка буде профінансована в рамках існуючих 4 безоплатних пакетів допомоги від США. Так, в листопаді - грудні ми очікуємо на першу партію ПЗРК NASAMS, яка була анонсована нашими американським партнерами ще в червні.

- На даному етапі США не надали NASAMS Україні. Ми очікуємо, що перші два будуть передані протягом найближчих двох місяців або близько до цього, - повідомив прес-секретар Пентагону Пат Райдер. Для передачі ще шести таких установок знадобиться «більший тривалий термін». Всі NASAMS виготовляються з «нуля», а не передаються зі складу збройних сил будь-якої країни.