14 жовтня
Завантажити ще

Американський політтехнолог: Ленд-ліз – сигнал, що Росія не вийде з війни переможцем

Американський політтехнолог: Ленд-ліз – сигнал, що Росія не вийде з війни переможцем
Фото: t.me/generalstaff_ua

9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз, який спрощує процедуру постачання озброєння до нашої країни. Вітчизняні експерти у коментарі «КП в Україні» детально розповіли, які можливості та перспективи відкриває ця програма для України. Проте що про це думають у США?

Відомий американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт розповів «КП в Україні», який інтерес у Америки в наданні Україні 35 мільярдів доларів за програмою ленд-ліз, коли можна в Києві чекати американського президента Джо Байдена, а також вплив США на санкційну політику ЄС.

Допомога не одноразова, а до кінця війни

- Джейсон, США довгий час тягли з рішенням щодо надання важкого озброєння Україні. А потім раптом голосування «за» переважною більшістю в Сенаті та Конгресі. Негайно закон про ленд-ліз підписав і президент Джо Байден. На вашу думку, що стало переломним моментом у даному питанні?

Джейсон Джей Смарт. Фото: facebook.com/jasonjaysmart

Джейсон Джей Смарт. Фото: facebook.com/jasonjaysmart

- На мою думку, спочатку американська влада не вирішувалася на такі кроки, оскільки було відчуття, що ця війна або швидко закінчиться, або сторони зможуть дипломатично домовитися про мир.

Але з кожним днем у США, дивлячись на героїзм українських воїнів, усвідомлювали, що Україна не здається, а Росія не має наміру зупиняти військову агресію. Далі з'явилися кадри із Бучі, Ірпеня. Відкрилися всі ці військові злочини. Мені здається, саме акти геноциду стали тим самим переломним моментом.

І в якийсь момент американці усвідомили, що з'явилася унікальна можливість поставити Росію на коліна, вірніше, повалити путінський режим, зробити так, щоб Путін більше не був загрозою для інших країн світу. Тому США й пішли на ленд-ліз сумою 35 мільярдів доларів.

- Чи можна трактувати підписання ленд-лізу сигналом, що США залишаться з Україною до переможного кінця і не змінять своєї політики?

- Надання США ленд-лізу для України – чіткий сигнал насамперед для Росії. Він означає, що з війни Росія вже не зможе вийти переможцем, нічого хорошого на Кремль чекати вже не варто.

А для України це можливість швидше закінчити війну.

До речі, новий ленд-ліз – сигнал і для багатьох інших країн, зокрема для Китаю. Пекін тепер стане обережніше дивитися на Тайвань, розуміючи, що наступного разу, якщо буде потрібно, ленд-ліз можуть надати і цій острівній державі.

У якийсь момент американці усвідомили, що з'явилася унікальна можливість поставити Росію на коліна, вірніше, повалити путінський режим.

- Ще раз уточню… Ви не припускаєте, що політика США щодо України та Росії може змінитися? Припустимо, Путін каже: я згоден припинити війну, але дайте мені Крим та Донбас. Яку позицію тоді займе Вашингтон? Чи стане радити Україні воювати до повної перемоги чи піти на поступки?

- У перші дні війни, коли з'явилася інформація, що Україна та Росія розпочинають переговорний процес, американці виступали проти таких переговорів. Дискусії про те, що Крим винести за дужки, а частину Донбасу віддати – не схвалюються у США.

У нас такий сценарій вважають поганим із двох причин.

Перша – поганий сигнал для інших країн, особливо для Китаю, що вони можуть захопити чужу територію, пригрозити ще більшою агресією, потім помиритися з «жертвою» і залишитися з частиною її території. Це не логічно!

Друга – на користь США зробити так, щоб РФ не могла закінчити війну хоч із якоюсь перемогою.

- Ленд-ліз – програма до закінчення війни чи поки не витрачаються 35 мільярдів доларів?

– До кінця війни. Це не тимчасова програма. Реалізація ленд-лізу – не просто виконати закон, оприбуткувати 35 мільярдів доларів, його сенс – захистити Україну. Інтерес США – продовжувати ленд-ліз до кінця війни.

- А що потім? Чи може Україна розраховувати на якийсь "план Маршалла" від США?

- Після вашої перемоги США однозначно продовжать підтримку України, допомагатимуть поновленню країни. Не думаю, що це буде "план Маршалла". Швидше за все, після війни відбудеться велика конференція донорів. Отримані гроші Україна використовує для поновлення країни.

Байден незабаром приїде до України

- Тиждень тому Верховна Рада підтримала звернення до США щодо визнання Росії державою-спонсором тероризму. Як швидко у Вашингтоні можуть розглянути таке звернення? Якщо буде позитивне рішення, що це означає практично?

Новий ленд-ліз - сигнал і для багатьох інших країн, у тому числі для Китаю. Пекін тепер стане обережніше дивитися на Тайвань.

- Насправді я думаю, що це суто символічний крок. США і так запровадили та вводять проти Росії сильні санкції. Навіть якщо РФ стане «країною-спонсором тероризму», то на списки санкцій це не надто вплине, оскільки вони й так нищівні.

- Повернення посольства США у Києві. Про що свідчить цей факт? Скажу відверто, для багатьох повернення тимчасової повіреної Крістіни Квін було дуже символічним. Мовляв, війна наближається до кінця.

– Це символічний крок. Але також американці бачать, що ситуація у місті безпечніша, ніж місяць тому. Тепер реально і можна жити в Києві.

- Чому ми не можемо дочекатися ще одного «символу» – приїзду президента США Джо Байдена до Києва?

- Це пов'язано із питаннями безпеки. Кожному візиту американського президента до іншої країни передує величезна робота з перевірки та забезпечення безпеки.

Але я прогнозую, що Байден незабаром приїде до України. Можливо, навіть упродовж місяця. Згадайте мої слова. Цьому є низка передумов. Зокрема, щоразу до вас приїжджають більш статусні гості зі США. Вже були Ненсі Пелосі (спікер Палати представників Конгресу США) та Джіл Байден (перша леді США).

Задають вектор для ЄС

- Наскільки сильний зараз вплив США на ЄС щодо санкційної політики проти РФ?

- Видно, що США відіграють велику роль і власне задають вектор. Це цілком зрозуміло. Американська економіка становить значну частину економіки країн ЄС. І якщо зараз не прислухатися до Америки, не діяти в унісон, то є ризик втратити підтримку Вашингтона. А втрата такої підтримки, повірте, буде більш болісною, ніж запровадження жорстких санкцій проти Росії.

- На вашу думку, наскільки реальна і перспективна ідея про створення нового політичного союзу - Британія, Балтія, Польща, Україна?

- Цілком можлива. Але точно це не має бути першочерговим завданням для України. Більш важливим і можливим є інтеграція України в ЄС. Від повноцінної євроінтеграції Україна отримає значно більше, ніж від можливого союзу із озвученими у питанні країнами.

Дискусії про те, що Крим винести за дужки, а частину Донбасу віддати – не схвалюються в США.

– Росія любить шантажувати. Наразі звучать натяки на застосування ядерної зброї в Україні. Це можливо?

- Ризики дуже реальні. Але думаю, що на тактичний ядерний удар Путін може вирішитись лише тоді, коли в економіці Росії почнеться повна катастрофа внаслідок дії санкцій та розгрому на полі бою.

- Якщо російський президент піде на такий шалений крок, чи можна прогнозувати удар у відповідь США?

- Думаю що ні. Але США максимально допомагатимуть Україні – обмін розвідданими, зброя – зроблять усе можливе, щоб такий песимістичний сценарій не реалізувався.