28 грудня
Завантажити ще

Радбез ООН засудила організовані Росією псевдореферендуми

Радбез ООН засудила організовані Росією псевдореферендуми
Фото: DAVID DEE DELGADO7REUTERS

Радбез ООН провів термінове засідання, скликане Україною через проведення Росією псевдореферендумів на окупованих територіях. Як пише «Суспільне», на заході представники країн засудили так звані голосування, наголосивши, що це відбувалось не тільки всупереч міжнародному праву і хартії ООН, але із загрозами для життя людей на окупованих територіях.

- Який би результат не оголосила Росія — це не має юридичного ефекту і жодним чином не змінить суверенітет України у рамках міжнародно визнаних кордонів. Жодне захоплення територій не має бути визнане як законне. І жодна заява РФ про анексію не забере право України захищати свої території,— заявила представниця Норвегії в Радбезі ООН.

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд в свою чергу додала, що штати «ніколи не визнаватимуть жодних захоплення територій Росією чи анексії». А також закликала партнерів «накласти відповідні санкції на Росію і забезпечити підтримку Україні».

Представник Ірландії в ООН Річард Райан зазначив, що псевдореферендуми — це тільки спроба "обґрунтувати несправедливу війну, це спроба захопити території і зробити з частини України територію Росії. Це просто прикриття для захоплення територій в Україні".

Також на засіданні наголосили на грубому порушенні Росією Статуту ООН.

- Жоден не має закривати очі на те, як Росія намагається паплюжити статут ООН. Ми не можемо дозволити Росії вважати, що вони можуть міняти суверенні кордони силою. Тоді вся система, на якій ґрунтується наша безпека, буде під загрозою. І ці "потьомкінські референдуми", так само як і рішення Путіна мобілізувати чоловіків на цю нелегальну війну, — це прояв того, що він визнає, що вторгнення є провальним, — запевнив представник Сполученого Королівства в ООН Джеймс Каріукі.

У свою чергу представник Росії Василь Небензя повторив тези російської пропаганди про те, що так званий референдум "вже давно очікувався у тих регіонах, які не бачили миру вісім років".

- Наші колишні західні партнери нас не почують, або зроблять вигляд, що нас не почули, але скажу, що референдуми були проведені в умовах повної прозорості при повному дотриманні всіх виборчих норм. Це є факт, скільки б Київ і їх покровителі не стверджували зворотнє. Спостерігачі з 40 країн спостерігали за цим, - запевнив він.

Які країни не засудили псевдореферендуми

Індія та Китай не стали засуджувати проведення "референдумів", паралельно закликавши "до миру" та "діалогу".

- Індія неодноразово закликала до негайного припинення бойових дій, до потреби розв'язати поточний конфлікт шляхом діалогу і дипломатії. Підхід Індії до конфлікту в Україні залишається орієнтованим на людей. З нашого боку, ми забезпечуємо як гуманітарну підтримку в Україні, так і економічну підтримку деяким нашим сусідам у глобальному півдні у ситуаціях економічного стресу, коли зростає вартість продовольчих продуктів палива і добрив, як наслідок поточного конфлікту. Зараз є потреба завершити конфлікт в Україні і повернутися до столу перемовин, — заявила представниця Індії в ООН Ручіра Камбодж.

Представник же Китаю в ООН Чжан Цзюнь сказав, що "усі зусилля, що можуть призвести до мирного вирішення кризи, повинні бути підтримані".

- Відповідна конфронтація, політична ізоляція, санкції можуть привести нас усіх у глухий кут. Тож відповідно ми повинні підштовхнути сторони, щоб вони відкрили двері до мирного врегулювання конфлікту якомога швидше та відповідно враховували позиції у перемовинах, а також розглянули усі доступні варіанти, - заявив він.

Чжан Цзюнь додав, що Китай «працює з усіма країнами, що поважають мир для того, щоб надалі привести до деескалації ситуації та вирішити кризу».

Анонсували внесення на розгляд проєкту резолюції про засудження псевдореферендумів

Постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд під час виступу заявила, що на розгляд Радбезу ООН буде винесен проєкт нової резолюції.  Документ буде внесений спільно з Албанією та закликатиме країни-члени не визнавати будь-які зміни статусу України, а також зобов’яже Росію вивести свої війська.

- Фактичні референдуми в Росії, якщо вони будуть прийняті, відкриють скриньку Пандори, яку ми не зможемо закрити, – наголосила вона, додавши, що Україна бореться не лише за виживання, але й за «демократію й ті принципи, які ми всі цінуємо».   

Томас-Грінфілд додала, що Росія має можливість накласти вето на резолюцію, але якщо країна-окупант зробить це, то США «розраховуватиме на Генеральну Асамблею ООН, щоб надіслати безпомилкове повідомлення Москві».

Паралельно з засіданням Радбезу ООН російські ЗМІ повідомили про результати незаконних голосувань.  Очікувано Росія заявила, що  а переважна більшість населення регіонів нібито підтримали цю ініціативу.