Завантажити ще

Експерти про мобілізацію в Україні: Вона йде, просто ще чекаємо на деяке озброєння

Експерти про мобілізацію в Україні: Вона йде, просто ще чекаємо на деяке озброєння
Фото: http://facebook.com/MinistryofDefence.UA

Мобілізація в Росії стала темою уїдливих мемів, але насправді недооцінювати небезпеку не можна. У статті Financial Times закордонні знавці військової справи кажуть, що Україні також доведеться збільшувати свою армію. Наступного року – обов'язково. Навіть якщо противник кине в Україну не професійне військо, це все одно буде його посилення.

Чи потрібна Україні сьогодні мобілізація і скількох людей вона може торкнутися, «КП в Україні» запитала військових експертів.

Навіть героям потрібен відпочинок

Нинішню позицію Верховного головнокомандувача озвучив радник голови ОПУ Михайло Подоляк, який заявив, що Україна – прагматична країна, яка орієнтується «на математику війни». А зараз вона нібито така, що не потребує залучення додаткових людських ресурсів.

- Ми вже створили резерви через систему територіальної оборони і активно використовуватимемо ці резерви. Сьогодні ми не зобов'язані оголошувати додаткову мобілізацію, – заявив Подоляк.

Дещо інший погляд на сьогоднішнє становище викладають у соцмережах ті, хто перебуває на передовій в окопах. Бійці говорять про втому і про те, що не проти отримати свіжі сили.

- Додаткова мобілізація потрібна. Так, воюють, як відомо, не числом, а вмінням, але на фронті такі ж люди, як і в тилу. І навіть героям потрібен відпочинок, перепочинок, – упевнений Юрій Касьянов, який на війні з перших її днів. – До того ж, якщо противник створить три-, чотириразову перевагу в живій силі, нехай навіть погано навченій, огидно озброєній та невмотивованій, знищувати її теж комусь треба.

За усередненими прогнозами, «погано навчена, погано озброєна» може проявити себе за кілька тижнів, а то й раніше.

Ігор Романенко. Фото: facebook.com/Ігор Романенко

Ігор Романенко. Фото: facebook.com/Ігор Романенко

- Минуло кілька днів, як вони розпочали цю часткову мобілізацію, а перший ешелон уже зайшов до Луганської області. Він був розбитий нашими військами, але треба дивитися за ситуацією. Якщо противник збільшує чисельність свого війська, це означає, що збільшується його потенціал. З нашого боку мають бути адекватні дії. А це означає, що потрібно ухвалювати рішення та посилювати свої позиції. Мобілізувати людей, навчати, готувати техніку, яку Україна може постачати сама. І, звичайно, працювати з союзниками, щоб вони допомагали зброєю, - вважає генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.

Потрібні короткострокові контракти

Радник глави Офісу президента Олексій Арестович оцінив мобілізаційний резерв України в 5,5 мільйона осіб. Але треба визнати, що не всі наші чоловіки готові ставати під рушницю. На думку колишнього керівника Голосіївського райуправління поліції Києва, а нині військовослужбовця ЗСУ Дениса Ярославського, робити це примусово, як у Росії, не можна. Адже є інші шляхи вирішення проблеми.

Денис Ярославський. Фото: facebook.com/Денис Ярославський

Денис Ярославський. Фото: facebook.com/Денис Ярославський

- Зараз готується – і я сподіваюся, буде ухвалено – законопроєкт, який дозволить укладати короткострокові контракти на службу в армії. Від трьох до шести місяців. Зараз дуже багато чоловіків, зокрема серед колишніх співробітників поліції, які хочуть захищати батьківщину, але не хочуть надовго пов'язувати себе з армією, – каже експерт.

На думку Ярославського, три місяці служби дадуть людям можливість перевірити себе. Буде прагнення – контракт продовжать. Якщо ні, то за цей час бійці, які перебувають в окопах пів року та більше, зможуть відпочити та відновитись.

- Плавити під ворожим вогнем військових без ротації не можна, треба давати перепочинок. Але просто мобілізація нічого доброго не дасть. І не дай боже повторювати практику з роздачею повісток різного роду порушникам. Армії потрібні свідомі люди, а не лоботряси та п'яниці, яких зараз збирають у Росії. Короткострокові контракти – найрозумніший варіант, – вважає Денис Ярославський.

Також зараз готується законопроєкт, який покликаний дозволити військовим без бюрократичної тяганини отримувати відпустку на 10 днів.

Немає сенсу тримати людей на полігонах

Тим часом багато хто забув, що указ про загальну мобілізацію був підписаний Володимиром Зеленським ще 24 лютого – у перший день російського вторгнення - і діє. Станом на кінець травня, за словами президента, Україну захищали 700 тисяч воїнів. Нині ця цифра могла змінитись, але навряд чи критично.

Олег Жданов. Фото: facebook.com/Олег Жданов

Олег Жданов. Фото: facebook.com/Олег Жданов

- Мобілізація проводиться, Міноборони набирає людей на поповнення втрат – за окремими військово-обліковими спеціальностями. Тому багато добровольців одержують відмову, якщо в їхніх спеціальностях потреби немає, - каже військовий експерт Олег Жданов. – Армію однозначно потрібно буде збільшувати, але поки що ми не можемо цього робити. Для поповнення лав не вистачає озброєння.

Експерт нагадує, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті про можливий розвиток війни у 2023 році написав, що на сьогоднішній день нам необхідно 10 – 20 бригадних комплектів.

- А це означає, що потрібно створити стільки ж бригад. Коли з'явиться озброєння, ми створимо ці бригади. А поки що який сенс збирати людей і тримати їх на полігонах? Чекати, доки прилетить ракета? Путін розраховує на "гарматне м'ясо", як колись розраховував Сталін у війні з Німеччиною. Але в сучасній війні дуже мало контактних боїв, застосовуються переважно дистанційні засоби поразки, і кількість людей з автоматами не відіграє такої ролі, як раніше. У протистоянні між людьми та залізом перемагає залізо.

На думку Олега Жданова, прискорити процес наповнення армії новими фахівцями дозволить ленд-ліз. Перша техніка може надходити до України вже у жовтні.