Завантажити ще

Україна повернула додому 215 героїв – серед них командири з «Азовсталі» та вагітні військові

Україна повернула додому 215 героїв – серед них командири з «Азовсталі» та вагітні військові
Фото: facebook.com/mvs.gov.ua/

У рамках обміну полоненими звільнили 215 українських захисників, з яких 108 - "азовці" (усього в російському полоні знаходяться близько 2 тисяч захисників Маріуполя. - Ред). Усі вони вже в Україні, крім п'яти командирів із "Азовсталі": Дениса Прокопенка "Редіса", Сергія Волинського "Волини", Святослава Паламара, Дениса Шлеги та Олега Хоменко, які до кінця війни будуть знаходитися у Туреччині під особистим протекторатом турецького президента. Про це повідомив президент Володимир Зеленський у відеозверненні.

- Україна домовилася з Туреччиною – я говорив про це з президентом Ердоганом, – що пʼятеро наших командирів, яких звільняють з полону, перебуватимуть у повній безпеці, у комфортних умовах і під особистою протекцією президента Туреччини. На час до кінця війни. Але ми забезпечимо їхнім родинам можливість з ними бачитися, - заявив президент.

Серед звільнених - прикордонники, поліцейські, моряки, нацгвардійці, ТРОшники, митники та цивільні. Звільнені захисниці Мар’яна Мамонова, Яна Шумовецька та Анастасія Черненька, які потрапили в полон вагітними.

Також серед звільнених – 10 іноземців, які воювали за Україну і яким загрожувала "смертна кара" у російському полоні. Це п’ятеро громадян Великої Британії, двоє – США та по одному з Марокко, Швеції та Хорватії. 21 вересня їх доправили в Саудівську Аравію. 

215 українців звільнили в обмін на народного депутата Віктора Медведчука, якого підозрюють у державній зраді, та 55 полонених росіян. 

Вагітна медик Мар'яна Мамонова

В Україну повернулася військовий медик Мар'яна Мамонова, яка перебувала у полоні вагітною. Захисниця родом з Млинова Рівненської області, випускниця Київської військової академії. З 2014 року провела чотири ротації у зоні АТО/ООС, захищаючи нашу країну від росіян. На момент вторгнення РФ в Україну 30-річна Мамонова перебувала у Маріуполі. Вона потрапила у полон разом із рештою захисників "Азовсталі".

Захисниця дізналася про вагітність під час оборони Маріуполя. Фото: espreso.tv

Захисниця дізналася про вагітність під час оборони Маріуполя. Фото: espreso.tv

Фотограф "Орест", автор фотографій з "Азовсталі"

Серед звільнених з полону РФ – Дмитро Козацький, відомий як "Орест". Його фотографії облетіли весь світ, фотографу вдалося зробити знімки наших воїнів, перебуваючих у "пеклі", яке створили росіяни на "Азовсталі".

26-річний Козацький родом з Житомирської області. У 2014 році він добровільно вирушив захищати Україну, вступивши до лав Національної гвардії. Пізніше боєць приєднався до полку "Азов" і спочатку російського наступу на Україну вирушив разом із побратимами захищати Маріуполь від ворога.

"Пташка" - військовий медик та "голос Азовсталі"

Медик із позивним "Пташка"  Катерина Поліщук разом із маріупольським гарнізоном у травні потрапила у полон Россії після виходу із заводу "Азовсталь". Поліщук стала відомою на весь світ після того, як у мережі з'явилися відео, на яких "Пташка" співає українські патріотичні пісні у підвалах "Азовсталі". Таким чином наші захисники та захисниці підтримували одне одного, перебуваючи під обстрілами росіян.

Командири "Азова" "Редіс" та "Калина"

В рамках обміну полоненими додому повернулися командири полку "Азов" Денис Прокопенко з позивним "Редіс" та Святослав Паламар "Калина". Вони до останнього відмовлялися здаватися в полон Росії та продовжували захищати "Азовсталь" ціною власних життів. 20 травня командири вийшли з катакомб маріупольського заводу з піднятими руками, здавшись у російський полон.

Фото: t.me/oleksiihoncharenko

Фото: t.me/oleksiihoncharenko

Командир морпіхів "Волина" 

Серед звільнених з полону РФ – командир 36-ї бригади морської піхоти Збройних сил України Сергій Волинський (позивний "Волина"). Під його командуванням морпіхи успішно з'єдналися з полком "Азов" для продовження спільного опору на території металургійного комбінату "Азовсталь".

"Волина" служив у складі ЗСУ з 2014 року, брав участь у військових операціях у Донецькій та Луганській областях. 2020 року тоді ще капітана Волинського президент Володимир Зеленський нагородив медаллю "За військову службу Україні". Також командир був удостоєний ордена "За мужність", а у 2021 році отримав звання майор.

Сергій Волинський (Волина)

Сергій Волинський (Волина)

Головний патрульний поліцейський Маріуполя Михайло Вершинін

Разом з побратимами на батьківщину повернувся голова патрульної поліції Маріуполя Михайло Вершинін, який допомагав евакуювати маріупольців. Вперше на фронт Вершинін вирушив ще 2014 року, захищав Донецький аеропорт. У 2016 році він розпочав роботу у патрульній поліції Маріуполя, а пізніше очолив відомство. У полон він потрапив у середині травня разом із рештою захисників "Азовсталі".

Фото: t.me/oleksiihoncharenko

Фото: t.me/oleksiihoncharenko