21 травня
Завантажити ще

Експерт Денис Самигін: Російські пропагандисти мріють про конфлікт між Залужним та Зеленським

Експерт Денис Самигін: Російські пропагандисти мріють про конфлікт між Залужним та Зеленським
Фото: euvsdisinfo.eu

Російський президент Володимир Путін вкотре змінив цілі так званої «військової спецоперації в Україні». Вже тиждень офіційно головна мета російських військових в Україні – не повна «демілітаризація» нашої країни, а «ліквідація антиросійського анклаву». У нас же цілі незмінні – повна деокупація територій України та нищівна поразка Росії. І як показують події останнього місяця, а особливо тижня, ЗСУ впевнено йдуть до цієї мети.

Як успіхи ЗСУ висвітлюють російські пропагандисти та як змінилась їхня риторика останнім часом, які теми стали в топ-3 уваги «скабєєвих» та «соловйових». Про це «КП в Україні» поговорила з експертом Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Денисом Самигіним.

Тема 1. Український контрнаступ. Запитують: «Чому воюємо у пів сили?»

Денис Самигін. Фото: facebook.com/Денис Самигін

Денис Самигін. Фото: facebook.com/Денис Самигін

За словами Дениса Самигіна, довгий час російська пропаганда не визнавала ніякого контрнаступу, навіть заперечувала його.

- Вони казали, що ніякого контрнаступу немає. Це все піар, обман військо-політичного керівництва України, щоб підтримувати бойовий дух українців і показати Заходу, що вони недарма вкладають сюди гроші, - розповідає Денис Самигін.

Після перших реальних боїв і перших деокупацій територій риторика кремлівських медіаслуг змінилась. Вони почали артикулювати, що Україна несе колосальні втрати: техніка розбита, гори трупів валяються.

- В день, коли розпочався український контрнаступ на Херсонщині, вони почали викладати відео, які були на початку повномасштабної війни відзняті на сході України з українськими полеглими бійцями. Таким чином намагались «перебити» неприємний для Кремля фон поразок російських військ, - додає Денис Самигін.

А коли ситуація на фронтах стала для Росії ще більш розгромнішою, то пропагандисти почали обережно визнавати величезні проблеми.

- Окремі воєнкори-пропагандисти стали дозволяти собі критику військового керівництва. Мовляв, як же ми так воюємо? Чому лише у пів сили? Чому не даєте розгорнутись? Давайте вже вдаримо по-справжньому! Але на телебаченні для широких мас розказують, що, мовляв, хоч нам і складно, адже війна йде проти усього Заходу, але в цілому все під контролем. ...Кумедно спостерігати, як деякі росіяни-нацисти нарешті зрозуміли і страждають від того, що, виявляється, українці не є по відношенню до них людьми другого сорту, – каже Денис Cамигін.

Спочатку контрнаступ не визнавали. А потім в російських пропагандистських тегах масово пішов спам про солдатів НАТО.

Спочатку контрнаступ не визнавали. А потім в російських пропагандистських тегах масово пішов спам про солдатів НАТО.

Насправді ж

Насправді ж "згортання" на харківському напрямку - це сотні полонених росіян та десятки одиниць залишенної техніки. Скрін: Міноборони РФ

Тема 2. Військовий заколот. «Зеленський боїться Залужного»

Популярний серед російських пропагандистів меседж і про те, що українські військові хочуть зробити заколот і виступити проти президента Володимира Зеленського. Денис Самигін звертає увагу, що ще з перших днів війни російський президент хотів зіграти на темі військових.

- Згадайте, з чого взагалі починалась повномасштабна війна. Путін говорив, що буде легше домовитись з військовими, аніж з владою. Що військові мають взяти владу у свої руки, - нагадує Самигін і додає: – А останнім часом помітно, що російські пропагандисти намагаються видати за реальність конфлікт головнокомандуючого ЗСУ Валерія Залужного з Зеленським або відокремити Зеленського від військово-політичного керівництва країни. Для цього розповідається, що Зеленський не довіряє військовим, що зовсім скоро відбудуться серйозні ротації серед військового командування.

Експерт підкреслює, що все це вказує на те, що Кремль дійсно дуже зацікавлений в такому розколі.

- Вони до цієї теми залучають топ-спікерів, постійно тримають у дискурсі уваги довгий час. Для Кремля військовий переворот – один з бажаних сценаріїв. І якщо ворог цього дуже хоче, то ми не маємо цього допустити, - зазначає Денис Самигін.

Скрін із російської газети

Скрін із російської газети "Известия", яка роздмухує тему про "конфлікт" Зеленського та Залужного. Скрін: iz.ru

Тема 3. Європейський Союз замерзне без російського газу

Інший актуальний наратив, який Росія просуває, особливо в Європейському Союзі, – партнерів України на Заході чекає важка зима. Без російського газу європейці замерзнуть.

- Росія вдається до чергового прийому маніпуляції, виводячи проблему на захмарний рівень. Путін вдається до енергетичної війни проти європейців, щоб підірвати там суспільні настрої, обірвати підтримку України. І нам варто постійно пояснювати країнам ЄС, що не можна припиняти підтримку України, оскільки це є ключем для вирішення путінської проблеми в світі, зокрема в Європі, проблема сама по собі не зникне. Насправді газові сховища країн ЄС майже повністю заповнені і готові до зими. Тому жодної катастрофи не станеться, - пояснює Денис Самигін.

Головна російська пропагандистка про газ та Європу. Скрін: twitter.com/M_Simonyan

Головна російська пропагандистка про газ та Європу. Скрін: twitter.com/M_Simonyan

В тему

Відпрацьовують старі цілі «спеціальної воєнної операції»

Незважаючи на те що президент Росії Володимир Путін озвучив нові цілі так званої «спеціальної воєнної операції» в Україні, кремлівські пропагандисти працюють за старими методичками.

- Пропаганда з самого початку не приховувала, що головна мета – захоплення всієї України. Тому для них особливих змін не відбувається. Вони інформаційно працюють на знищення всієї України. Періодично йде мова про знищення українців та переформатування в росіян. І такий підхід насправді показує, наскільки вони погано прораховують ситуацію, знають історію. Навіть при Йосипі Сталіні в СССР не вдалось знищити українство. І наразі це не вдасться, - каже Денис Самигін.

Тим часом

Про "біолабораторії" також не забули

За словами експерта, російські пропагандисти не забувають і про улюблений фейк з американськими "біолабораторіями" в Україні. Ця тема постійно артикулюється. Так, на запит Росії в Женеві змушені розглядати її «псевдодокази» як країни-учасниці Конвенції про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної і токсичної зброї.

- На різних міжнародних майданчиках вони запускають процедури для вивчення питання щодо наявності (відсутності) в Україні біолабораторій. Їм неважливо, що в результаті жодних «біолабораторій» не знайдуть. Головне – щоб ця тема була присутня у російському та міжнародному інформаційному просторі. Хтось та й і повірить в цю нісенітницю.