Завантажити ще

Заяви Зеленського, Єрмака та Костіна на форумі YES - про вирішальну зиму, переговори і трибунал

Заяви Зеленського, Єрмака та Костіна на форумі YES - про вирішальну зиму, переговори і трибунал
Фото: President.gov.ua

У Києві відбулася 17-та щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES). Тема форуму – "Україна: На захисті нашої спільної свободи". У заході взяли участь близько 400 політиків, бізнесменів та експертів із понад 20 країн світу. Ми зібрали головні заяви українських чиновників стосовно перспектив закінчення війни та майбутьного країни.

Володимир Зеленський знову сказав "ні" переговорам

Виступаючи на форумі, президент Володимир Зеленський заявив, що 90 днів майбутньої зими вирішать більше, ніж 30 років незалежності України.

- Це найскладніша зима для всього світу... Росія робить все, щоб за 90 днів цієї зими зламати опір України, опір Європи та опір світу. Це те, на що Росія сподівається, це її останній аргумент… Попереду 90 днів, які вирішать більше ніж 30 років незалежності України. 90 днів, які вирішать більше за всі роки існування Європейського Союзу. Зима визначить наше майбутнє, – сказав голова держави.

Що стосується переговорів України та Росії, Зеленський вважає, що це поки що неможливо. За його словами, Росія не може сформулювати адекватних позицій.

- Ми хочемо закінчити війну, але змінився простір, можливості. Суспільство не хоче говорити із терористами. Хоча навіть із терористами можна спілкуватися, бо вони знають, чого хочуть. Щоб ми могли відкрити з ними дипломатичний коридор, вони мають показати політичну волю, що готові віддати назад чужу землю. Тоді ми можемо говорити принаймні про якісь коридори, які відкривають ті чи інші дипломатичні кроки, - наголосив він.

Андрій Єрмак вважає, що Україна потрібна НАТО

Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив на форумі, що Україна потребує надійних та юридично обґрунтованих гарантій безпеки, які б працювали та убезпечили нашу державу від повторення такої повномасштабної агресії, яку здійснила Росія. Як зазначив голова ОП, найнадійнішою з існуючих гарантій є стаття 5 Північноатлантичного договору. Він нагадав, що Україна ніколи не відмовлялася від бажання стати членом НАТО.

- І мені здається, що ця війна, мужність нашої нації, героїзм наших воїнів має змінити ставлення членів НАТО до перспективи членства України. Я думаю, що сильні гравці та партнери завжди зміцнюють міжнародні організації, - заявив він.

Також Єрмак вважає, що світ припустився помилки, не застосувавши запобіжні санкції проти Росії, щоб запобігти вторгненню в Україну.

- Тому ми сьогодні весь цей трагічний досвід, який ми набуваємо щодня, закладаємо у ці принципи безпеки. Ми чітко розуміємо, які санкції працюють, не працюють, наскільки швидко вони починають працювати. Ми точно бачимо, що нам потрібно для того, щоб оборонятися і як посилювати свою обороноздатність, - наголосив він.

За словами голови ОП, "срібною кулею" на сьогодні для Росії може стати лише визнання її країною спонсором тероризму.

Андрій Костін нагадав про трибунал для росіян

Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що суд над російською верхівкою – це не просто бажання політичного керівництва України, а вимога всього українського суспільства.

- Той факт, що Росія скоїла проти України злочин агресії, не підлягає оскарженню. Агресор має бути покараний. Країни, які не підтримують ідею трибуналу, мабуть, сподіваються на повоєнну нормалізацію відносин із Росією. Але я впевнено заявляю, що українці цього не пробачать, - сказав він, виступаючи на форумі.

Андрій Смирнов заявив, що коло причетних до злочинів осіб відоме

Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов продовжив тему трибуналу для Росії. Як зазначив чиновник, на сьогодні альтернативи йому не існує. Він закликав світ "не боятися називати речі своїми іменами".

- Ми розуміємо, що ніяк не перетинаємось із мандатом та юрисдикцією Міжнародного кримінального суду. Ми просимо світ створити спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії. Ми закликаємо світ не боятись назвати речі своїми іменами. Злочин агресії дуже легкий у доказі. Усі факти документовано як Україною, так і міжнародними партнерами. Коло причетних осіб, крім Путіна, відоме всім. Механізм доведення максимально просто, - сказав Смирнов

Заступник голови ОП вважає, що не варто чекати завершення війни в Україні, а зайнятися цим питанням уже зараз.