Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

«Рамштайн-5»: Україна просить ППО та безпілотники, а від Британії може бути сюрприз

«Рамштайн-5»: Україна просить ППО та безпілотники, а від Британії може бути сюрприз
Фото: Європейський округ інженерного корпусу армії США

8 вересня відбудеться засідання Контактної групи з оборони України (формат "Рамштайн"), до якої входять міністри оборони країн НАТО та дружніх держав (загалом близько 50 країн). І цього разу ця зустріч відбудеться у очному форматі. На засіданні буде особисто присутній міністр оборони США Ллойд Остін, а це означає, що американці не лише продовжать активну підтримку України, а й підштовхуватимуть до того ж європейців.

Що потрібно наразі Україні

Попередня зустріч пройшла в режимі онлайн ще 20 липня, і тепер від "Рамаштайн-5" очікуються нові кроки щодо підтримки України озброєнням. Під час засідання будуть озвучені конкретні плани держав-учасниць формату про те, яку допомогу та коли вони нададуть Україні.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк розповів, які типи зброї потрібні Києву, її список Україна надасть своїм західним союзникам у "Рамштайні". У країн-союзників проситимуть системи протиповітряної та протиракетної оборони, а також безпілотники різних конфігурацій. Саме вони допоможуть захисникам нашої країни проводити дистанційну війну.

Головна зброя, якої ми потребуємо, це системи MLRS (реактивні системи залпового вогню) з великою дальністю ударів.

«Нам потрібні не лише HIMARS, але й інші системи, здатні бити на відстань понад 80 кілометрів», - заявив Подоляк.

За його словами, Україні важливо мати на озброєнні більше таких систем, тому що логістика армії РФ зрозуміла та примітивна. Окупанти мають великі паливні бази по периметру фронту, свої запаси зброї вони перекидають на склади, після чого регулярно проводять інтенсивні артилерійські обстріли. Щоб зупинити масований вогонь, нам потрібно зруйнувати логістику та тил країни-агресора, а для цього чудово підійдуть MLRS.

Зброя, яка переламає хід війни

Як ми вже згадували вище, на зустрічі представників країн-партнерів вирішуватимуться питання надання Україні систем ППО. Йдеться про постачання німецьких комплексів IRIS та зенітних ракетних комплексів NASAMS. Тобто комплексів із дальністю ураження понад 100 кілометрів. Міністерство оборони США уклало з компанією Raytheon Missiles & Defense контракт на 182 млн доларів, на які будуть куплені зенітно-ракетні комплекси NASAMS для України.

Від "Рамаштайн-5" у Києві також очікують на рішення з розширення переліку озброєння для України. Особливо щодо якісного посилення ЗСУ важкою бронетехнікою, далекобійним озброєнням та західними літаками. Є надія, що міжнародні партнери виділять нову зброю, яку ЗСУ ще не отримували.

Деякі експерти вважають, що на п'ятій зустрічі міністрів оборони на американській авіабазі "Рамштайн" у Німеччині можуть бути ухвалені такі рішення, які дозволять переламати хід війни на користь України. Йдеться про постачання Києву ракет ATACMS до HIMARS, які б'ють на 300 кілометрів.

Також, ймовірно, стоятиме питання передачі нам словацьких МІГ-29. Водночас не виключено рішення про передачу Україні систем ППО, зокрема С-300, які є ще на озброєнні іноземних країн. Учасники «Рамштайну-5» також можуть обговорити постачання німецьких високоточних снарядів типу Vulcano з дальністю ураження 80 кілометрів.

Словаччина може передати Україні 72 танки Т-72 та отримати натомість німецькі «Леопарди». Також очікується і якесь авіаційне посилення Києва для війни проти Росії.

Думка експертів

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Цей «Рамштайн» вирішуватиме основні організаційні питання, насамперед поставки ленд-лізу з 1 жовтня. На другому «Рамштайні» було створено групу, яка займалася питаннями організації та координації постачання Україні. А тепер ця група передаватиме свої повноваження американській військовій місії з підтримки України, яка відповідає за постачання допомоги Києву та підготовку українських військових.

Чому ця зустріч відбувається очно, та ще й їм за участю глави Пентагону Ллойда Остіна? Та тому, що американці хочуть розуміти роль та місце кожної країни, яка входить до формату «Рамштайн», у допомозі Києву. Хто, скільки і що надаватиме Україні.

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Від п'ятого «Рамштайну» варто очікувати на продовження та посилення військових поставок Україні. Наприклад, тих же ракет далекого радіусу дій ATACMS до HIMARS та німецьких зенітних ракетних комплексів IRIS. Те саме стосується і постачання радянських літаків МІГів, які можуть нести американські ракети, і радянських танків, які є в інших країнах. Тобто ці процеси тривають, і Києву хотілося б, щоб вони були активнішими. Наприклад, США мають дуже великий запас танків «Абрамс» на зберіганні (близько 4 тисяч), які можуть бути передані Україні. І чекаємо на хороші новини від Британії. Тому що нова прем'єр-міністр Ліз Трасс може піти далі Джонсона і надати нам більше допомоги, аж до авіації.