12 листопада
Завантажити ще

"Рамштайн-3": добре, але замало

Фото: twitter.com/oleksiireznikov

У Брюсселі відбулося засідання Контактної групи з питань оборони України («Рамштайн-3». – Ред.), у якому взяли участь представники оборонних відомств близько 50 країн.

Учасники зустрічі ухвалили рішення про надання Україні додаткової військової допомоги у ближній та середній перспективі, щоб допомогти їй забезпечити перемогу у цій війні.

Міністр оборони України Олексій Резніков детальніше розповів про підсумки третьої зустрічі.

"Більше озброєння дасть США (155-мм гармати, HIMARS, Harpoons та інше). Словаччина надасть гелікоптери, артилерію – Канада, Польща та Нідерланди, реактивні системи залпового вогню – Німеччина. І ще дещо. Дякую вам усім. Українська армія готова використати ці нові пристрої проти сил зла", - повідомив глава українського оборонного відомства. Також Олексій Рєзніков сповістив, що до "Рамштайну" приєдналися Грузія, Молдова та Еквадор.

Тяжка техніка від союзників - пішла

Словаччина вирішила передати Україні бойові гелікоптери, а Канада, Польща та Нідерланди – нові одиниці артилерії. Про це оголосив голова Пентагону Ллойд Остін після зустрічі у форматі "Рамштайн" у Брюсселі.

"Я хотів би подякувати Словаччині, яка оголосила про суттєву пожертву вертольотів серії "Мі" і вкрай необхідних ракетних боєприпасів", - сказав він.

"Ми також обговорили важливі нові пожертвування артилерії з багатьох країн, включаючи Канаду, Польщу та Нідерланди. Це ключові інвестиції та можливості України для ведення вогню на великій відстані, і вони будуть вирішальними для зусиль України відбити наступ Росії на Донбасі", - зазначив Остін.

Глава Пентагону підтвердив, що Німеччина вирішила передати Україні три реактивні системи залпового вогню з керованими боєприпасами. Міністр оборони Німеччини Крістіна Ламбрехт підтвердила передачу Києву трьох реактивних артилерійських систем залпового вогню Mars II. Загалом Україні вже пообіцяли десять одиниць РСЗВ: чотири HIMARS - від США, три M270 - від Великої Британії та три MARS II - від Німеччини. Берлін також має намір доставити до України гаубиці Panzerhaubitze 2000.

Пакет військової допомоги США Україні, за словами Ллойда Остіна, включає додаткову артилерію, озброєння берегової оборони, боєприпаси для артилерії та передових ракетних систем.

Так, зокрема, США передадуть Україні:

  • 18 155-мм гаубиць;
  • 36000 снарядів калібру 155 мм;
  • 18 тактичних транспортних засобів для буксирування 155 мм гаубиць;
  • додаткові боєприпаси для артилерійських ракетних систем Himars;
  • 4 тактичні машини для відновлення обладнання, запчастини та інше устаткування.

Також американці передадуть Україні дві системи берегової оборони з ракетами Harpoon, тисячі захищених радіоприймачів, тисячі приладів нічного бачення, тепловізійних прицілів та іншої оптики тощо.

А Reuters оприлюднило інформацію про можливий продаж Україні чотирьох безпілотників MQ-1C Grey Eagle з боєприпасами – ракетами AGM-114 Hellfire. Якщо все ж таки буде прийнято рішення про постачання безпілотників Grey Eagles до України, це означатиме новий розділ у постачанні зброї до України і може відкрити двері для відправки Києву ще складніших систем.

Цінність Grey Eagle, відомого також як Reaper, полягає в тому, що безпілотник може літати до 30 годин, збирати величезні обсяги даних спостереження та стріляти точними ракетами Hellfire. Система багаторазова на відміну від найменших боєприпасів Switchblade, які вже відправили на передову.

Країни обіцяють підтримувати Україну і надалі

Президент України Володимир Зеленський повідомив про "справді добрі новини" за підсумками зустрічі міністрів оборони у "форматі Рамштайн". "Чекаємо на збільшення підтримки. Маємо чіткий сигнал, що оборонна підтримка України буде постійною", - сказав Зеленський.

Проте журналісти та експерти за підсумками «Рамштайну-3» аналізують, що все передане Києву озброєння – це все одно набагато менше того озброєння, яке є у російських військ.

"Цифри на користь росіян", - підтвердив висновок голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі. Він згадав оцінки співвідношення між українською та російською артилерією: 5 до 1, 10 до 1 та навіть 20 до 1. Але справжні дані генерал називати відмовився, оскільки вони засекречені.

Але, як повідомляє Deutsche Welle, голова комітету начштабів повідомив, що на зустрічі "Рамштайн-3" Україні пообіцяли додаткові одиниці артилерії. "Йдеться, напевно, про 300-400 артилерійських стволів, причому це саме ствольна, а не реактивна артилерія, яку загалом нададуть українцям. На додачу до цього буде поставлена далекобійна реактивна артилерія. Himars - це тільки початок", - пообіцяв Міллі, відповідаючи на запитання DW.

А міністр оборони США Ллойд Ості у свою чергу запевнив, що країни, які беруть участь у зустрічах у "форматі Рамштайн", продовжать надавати Україні зброю "настільки довго, наскільки це буде необхідно".

Думка експерта

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Озброєння, яке нам передано і ще передаватиметься, обчислюється сотнями одиниць. Звичайно, між тим, що ми хочемо і що нам дають, є різниця. Але важливим є те, що це важке озброєння постійно поставляється. Прориву немає, немає того обсягу, якого ми хочемо, але наші західні союзники таки постачають нам важке озброєння. Ми вже отримали 12 батальйонів артилерії, що складаються з 260 артилерійських систем. Те, що нам потрібна тисяча гаубиць, це дуже оптимістичні очікування. Ще ми отримали 300 БМП, 1600 систем ППО та 60 тисяч ракет до них, 12 тисяч протитанкових систем («Джавелін» та «Стінгер»). Це позитивна тенденція, але дуже повільна. Нам потрібно якнайшвидше накопичувати зброю для наступу.

Західні ЗМІ

The New York Times:

«Пан Зеленський та його помічники останнім часом посилили громадський тиск на Захід, щоб той поставив сучаснішу зброю, зображуючи Україну захисником міжнародного ліберально-демократичного порядку та наголошуючи, що тільки зброя може зупинити просування Росії на сході країни.

Пакет допомоги Україні від США включає багато далекобійної артилерії, пускових установок протикорабельних ракет, багато боєприпасів для гаубиць та складну американську ракетну систему, керувати якою нині навчають українців. Загалом після вторгнення Росії 24 лютого Сполучені Штати виділили Україні близько 5,6 млрд доларів для забезпечення безпеки».

The Hill:

«Україна нині щосили намагається утримати Росію від претензій на її найсхідніший регіон та промисловий центр, відомий як Донбас, і нарощує свої прохання щодо додаткової допомоги Заходу важким озброєнням.

Адміністрація Байдена в середу оголосила про новий пакет допомоги Україні в розмірі 1 мільярда доларів, який включатиме артилерію, озброєння берегової оборони та боєприпаси для підтримки її збройних сил у майже чотиримісячній війні з Кремлем.

Виступаючи раніше перед західними офіційними особами, Остін закликав країни не втрачати часу у підтримці України, оскільки вона переживає «поворотний момент на полі бою».

ABC:

«Захід має збільшити постачання зброї до України і довести свою відданість справі надання допомоги збройним силам країни у боротьбі на 1000-кілометровій лінії фронту у жорстокій війні на виснаження з Росією.

Відкриваючи зустріч у Брюсселі з підтримки України, міністр оборони США Ллойд Остін закликав понад 45 країн-учасниць продемонструвати «нашу непохитну рішучість надати Україні можливості, які їй терміново потрібні для самозахисту».