Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Військовий облік жінок: що правда, а що – фейк

Військовий облік жінок: що правда, а що – фейк
Фото: Немеш Янош / УНИАН

Місяць тому «КП в Україні» відповідала на найпопулярніші питання щодо військового обліку жінок з 1 жовтня. На той момент низка запитань знаходились у підвішеному стані, а саме - очікувалось внесення змін до профільного законодавства.

«КП в Україні» оновила інформацію з питання військового обліку жінок станом на 5 вересня і повідомляє, кому і до чого варто готуватись.

1. Чому жінкам потрібно ставати на військовий облік?

У березні 2021 року Верховна Рада внесла зміни в закон «Про військовий обов’язок і військову службу», передбачивши, що «жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних». Перелік таких спеціальностей і професій затверджує Міноборони.

2. Хто з українок підпадає під військове обліковування?

11 жовтня 2021 року оборонне  відомство видало документ, в якому спочатку було зазначено близько сотні професій. Але після гучної критики його скоротили до 14 спеціальностей і 7 споріднених з ними професій. Здебільшого це спеціальності та професії у сфері медицини, електроніки, зв'язку, метрології та картографії, фінансів, бухгалтерського обліку та аудиту. (вичерпний перелік тут)

Водночас заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Генштаб планує скоротити кількість затребуваних спеціальностей до трьох.

- Наразі в державі немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом із тим, для Збройних сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій. Тому, у разі прийняття змін до закону, Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби, - повідомила Ганна Маляр

3. Облік за бажанням чи обов’язковий?

Станом на 5 вересня на законодавчому рівні закріплена імперативна норма, яка наголошує: якщо ваша спеціальність чи професія зазначена в Наказі Міноборони №313, то ви маєте піти в військомат і стати на облік.

Проте в оборонному відомстві заявили, що внесли до Верховної Ради законопроєкт, яким передбачена добровільна постановка на облік.

- Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо добровільності постановки на військовий облік жінок. Зараз працюємо над законопроєктом разом з профільним комітетом Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки, - уточнила Ганна Маляр.

Але у профільному комітеті Верховної Ради, якщо вірити словам секретарки Комітету, парламентаря Мар’яни Безуглої, згаданого законопроєкту не бачили.

- Пропозиції у вигляді  законопроєкту від Міністерство оборони України не надходили. Це був лист на тему, який не перетворити в законопроєкт, - стверджує Мар’яна Безугла

У той же час ще з 15 лютого 2022 року у Верховній Ради припадає пилом законопроєкт групи народних депутатів на чолі з Максимом Бужанським, який передбачає, що жінки, які мають спеціальність чи професію, зазначену в наказі МО №313, лише за власним бажанням можуть стати на військовий облік. А от жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з медичною діяльністю, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. 

4. Чи може Міноборони без рішення Верховної Ради відтермінувати ВО для жінок?

Так, теоретично Міноборони може відтермінувати вступ в дію свого наказу №313 на місяць, рік - будь-який час. Але у відомстві не хочуть йти таким шляхом.

- Якщо залишити закон як є і відтермінувати на рік постановку на облік, тоді ми ще рік маємо невизначеність для жінок і обов’язковий принцип постановки на облік.

5. На що будуть дивитись - трудову чи диплом?

Однозначної відповіді на це питання немає.

- Наразі немає роз’яснень щодо критеріїв для постановки на військовий облік: за дипломною освітою, записом у трудовій книжці чи КВЕДами (Класифікація видів економічної діяльності. -Авт.), - каже юристка Поліна Марченко.

Водночас при подачі документів у військомат для постановки на облік потрібно показувати і диплом, і довідку про спеціальність з місця роботи.

6. Чи має значення вік жінки?

Так. Підлягають обліку лише жінки у віці 18 - 60 років. Старші жінки теж можуть стати на облік – головне, щоб дозволяло здоров’я.

7. Які документи брати у військомат?

Знадобляться такі документи: заява про взяття на облік (надає ТЦК); паспорт або ID-картка; ідентифікаційний номер; документ про здобуття спеціальності або професії;  довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою працюєте наразі;  свідоцтво про народження дітей або документ про опіку (в разі наявності);  свідоцтво про шлюб; фотокартки 3х4.

8. Скільки дається часу на звернення у військкомат?

За бажанням на військовий облік можна стати у будь-який час. Якщо ж мова йде про обов’язковий облік, то Міноборони відводить час з 1 жовтня по 31 грудня.

З 2023 року «ухилянток» можуть штрафувати. Розмір штрафу становитиме 850 грн (за повторне порушення – до 1700 грн), для підприємств, які прийняли їх на роботу, – 5500 грн (за повторне порушення 8500).

9. Чи можна військовозобов’язаним жінкам виїздити за кордон?

На законодавчому рівні всім військовозобов’язаним, незважаючи на гендер, заборонено покидати межі країни без дозволу у воєнний час.

- Оскільки ми наближаємося до стандартів НАТО, ми йдемо до них не лише у зброї, а й у військовому обліку. Цей облік однаковий як для жінок, так і для чоловіків. Мова про військовозобов'язаних українок. Виїжджати з України під час військового стану їм буде не можна, – пояснив «Суспільному» юрист Міноборони Володимир Смілка. 

І тут важливо уточнити: виїзд за кордон буде заборонено лише тим особам, які стали на військовий облік. Якщо ж жінка підпадає під критерії обліковуванння, але ще не стала на облік – може вільно виїздити за межі країни.

В ТЕМУ

Чому парламентські юристи розкритикували військовий облік жінок за бажанням?

Аналізуючи законопроєкт Бужанського щодо добровільності постановки жінок на військовий облік, Головне науково-експерте управління Верховної Ради поставило під сумнів таку ініціативу. І ось головний аргумент парламентських правників.

+ Якщо для військовозобов’язаних чоловіків в державі передбачено комплекс заходів, спрямованих на здобуття військово-облікової спеціальності та навичок військової служби, то жінки, навіть здобувши військово-облікову спеціальність, не мають необхідної військової підготовки для військової служби та навичок роботи з військовими. Адже при здобутті таких спеціальностей (наприклад, при організації навчання за спеціальностями «Психологія», «Соціальна робота», «Соціальне забезпечення») не враховувалось, що ці спеціальності є спорідненими з військово-обліковими та жінки будуть братися на військовий облік, і, відповідно, можуть бути призвані на військову службу у воєнний час.

+ Якщо жінок все-таки будуть ставити на облік, то на законодавчому рівні потрібно внести зміни і передбачити заходи (кадрові, навчальні, організаційні тощо), які забезпечили б набуття жінками навичок військової служби, роботи з військовим особовим складом тощо, необхідних для оборони держави.