Завантажити ще

«Посада Арестовича», або Радник Офісу президента: що тут не так?

«Посада Арестовича», або Радник Офісу президента: що тут не так?
Фото: УНІАН

Не вщухають дискусії щодо посади одного з «рупорів» україно-російської війни Олексія Арестовича. На початку повномасштабного вторгнення його брифінги титрували як виступи радника глави Офісу президента. Але на днях виявилось, що він не є радником Андрія Єрмака. Кажуть, «підвищили» до радника Офісу президента.

Тож що це така за посада – радник Офісу президента.

Наймали радити одній людині, а роздає поради всьому Офісу

Почнімо з то, що про свою посаду каже сам пан Олексій Арестович

- Є три категорії: радник президента, радник глави Офісу президента та радник Офісу президента. Найменше радників Офісу президента – це особлива категорія людей, тому що цей статус передбачає багатофункціональні послуги. Це те, що у старій дореволюційній Росії називалося «чиновник особливих доручень». Нас небагато, але ми є. І правильно моя посада називається – радник Офісу президента України (поза штатом), - розповів Олексій Арестович в ефірі Фейгін Live і додав: - На цю посаду, на секунду, призначають указом президента і знімають указом президента. Ви знайдете указ президента про моє призначення і ніде не знайдете указ президента про моє звільнення.

Та от в законодавстві, яке є у відкритому доступі, про посаду Арестовича, тобто радника Офісу президента, нічого не вдалось знайти. Наприклад, про функціонал і підпорядкування радників президента України можна прочитати у Положенні «Про Радника Президента України».  У Положенні про Офіс президента України можна знайти норму про склад Офісу. Але у цьому документі жодного слова про таку посаду, як радник Офісу президента. Відповідно, немає жодного слова про професійні обов’язки такого співробітника. Можливо, штатна одиниця під Арестовича і Ко (всього таких радників – 11. - Авт. ) – ноу-хау саме команди Зеленського. Бо Адміністрації президентів Петра Порошенка, Віктора Януковича, Леоніда Кучми та Секретаріат президента Віктора Ющенка ніколи не видавали посвідчень «Радник Офісу (Адміністрації/Секретаріату) президента».

А тепер щодо самого посвідчення… В ефірі Фейгін Live Арестович продемонстрував своє службове посвідчення, щоб таким чином підтвердити свій статус. І от що цікаво. На корочці вказана дата видачі – 1 грудня 2020 року. Саме в цей день на сайті Офісу президента була опублікована новина: «Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак призначив спікера делегації України у Тристоронній контактній групі Олексія Арестовича своїм позаштатним радником з питань стратегічних комунікацій у сфері національної безпеки та оборони». І на посвідченні стоїть підпис глави ОП Андрія Єрмака! Хоча Арестович стверджує, що його призначив саме Зеленський. Цікава плутанина.

17 січня 2022 року Арестович у коментарі «4 каналу» заявив, що за «власним бажанням» звільнився з посади спікера ТКГ і позаштатного радника Андрія Єрмака. Через два дні на своїй сторінці в «Фейсбук» Арестович підтвердив намір звільнитись і написав наступне: «Я не збирався звільнятись. У понеділок приїхав на роботу як звичайно, підійшов до будинку і зрозумів, що не хочу переступати його поріг. Тому що не здатен вибачити багато чого, включаючи підлість по відношенню до мене (це політика, всі ми макіавелі, цинізм, холодний розрахунок і все таке). Але слабкості я вибачити не можу. Не знаю, хто автор сценарію шоу в Жулянах (спроби вручити підозру п’ятому президенту України Петру Порошенку. - Авт.), закріпившого слабкість як головну органічну ознаку української держави (не плутати з країною), але мені з ними точно не по дорозі». 

Але офіційного повідомлення на сайті президента про звільнення Олексія Арестовича не з’явилось.

Відкривати двері до всіх чиновників і спецзв’язок

Якщо говорити про радників президента України (не важливо – штатний він чи позаштатний), то можливості таких осіб досить великі. На законодавчому рівні закріплено, що вони можуть робити запити та отримувати інформацію, документи від всіх держорганів і держпідприємств! Двері всіх держінституцій для них відкриті. Вони можуть пропонувати на розгляд голови держави проєкти законів, указів президента з питань, що належать до їхньої компетенції. Радники президента можуть користуватись будь-якими державними системами зв’язку і комунікацій, у тому числі і спецзв’язком, який захищений від прослуховування. Радникам надається кабінет в Офісі президента.

На практиці всі радники президента мають прямий доступ до очільника держави. Вони можуть особисто, а не через секретаря телефонувати президенту, без перешкод проходити в Офіс президента, лобіювати для різних людей зустрічі з президентом.

Роботу президентських радників координує керівник Офісу президента. Зарплату отримують лише радники, які знаходяться в штаті. Згідно з урядовою постановою оклад президентського радника складає 10 425 грн плюс різні надбавки. Яким може бути розмір цих надбавок? У 2020 році видання НВ у відповіді на запит до Держуправління справами отримало інформацію, що радник Зеленського Руслан Демченко отримував зарплатню у розмірі від 33 до 92 тисяч гривень. Також раднику виписували «оздоровчі» в розмірі 33 тисячі гривень і «побутові» (на вирішення побутових питань) – 46 тисяч гривень.

Функціонал радників голови Офісу президента та його заступників схожий до функціоналу президентських радників. Їхня впливовість на державні процеси залежить від впливовості безпосередньо особи, яка займає посаду очільника ОП: хтось давав поради «головному президентському канцеляристу», а хтось – «не першій, але й не другій людині в країні».