Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Нетрадиційні засоби війни: як Україна американську концепцію під себе переробила

Нетрадиційні засоби війни: як Україна американську концепцію під себе переробила
Фото: t.me/generalstaff_ua

Оскільки Росія має незрівнянно більші ресурси, ніж Україна, то ця війна вимагає від українців більшої винахідливості, щоб бити ворога. Тому видання CNN так і пише, що стратегія ЗСУ – нетрадиційний підхід до ведення війни та тотальна оборона. А військові США вважають, що Київ взяв на озброєння американську "Оперативну концепцію спротиву".

ROC вже спрацювала у Криму

Причому, за даними американців, Україна успішно її застосовує. Полковник у відставці Кевін Стрінгер, який керував групою розробників "Оперативної концепції опору", бачить ознаки використання цієї доктрини у серії недавніх вибухів у анексованому Криму.

– Оскільки ви не можете діяти звичайним способом, ви використовуватимете війська спеціального призначення, а їм знадобиться підтримка опору – розвідка, ресурси, логістика, щоб отримати доступ до цих регіонів, – каже Стрінгер. За його словами, "з високою ймовірністю можна сказати, що принципи ROC застосовуються в ході бойових дій прямо зараз".

Генерал-лейтенант у відставці Марк Шварц, який був командувачем Командування спеціальних операцій у Європі під час розробки доктрини, сказав CNN, що "українці використовують усі ресурси, а також деякі досить нетрадиційні засоби, щоб підірвати збройні сили Російської Федерації".

- Просто дивно спостерігати за тим, що, незважаючи на неймовірні втрати життів та жертви, воля до опору та рішучість чинити опір можуть це здійснити, - каже американський військовий.

Що таке ROC: «коктейлі Молотова» та насильницькі дії проти окупантів

Оперативна концепція опору (ROC) була розроблена США спільно з НАТО та іншими союзниками у 2013 році після війни Росії з Грузією у 2008 році.

CNN зазначає, що спочатку лише Естонія, Литва та Польща висловили ентузіазм щодо доктрини, але після окупації Криму Росією у 2014 році інтерес Заходу до методу опору швидко зріс.

Доктрина передбачає "новаторський та нетрадиційний підхід до ведення війни і тотальну оборону, в якій беруть участь не лише українські військові, але й цивільне населення країни в рамках узгодженого опору російській армії".

Вона передбачає насильницькі дії щодо окупантів, зокрема використання коктейлів Молотова, навмисні підпали та додавання хімікатів до бензобаків для диверсії ворожих транспортних засобів, та закликає до широкої кампанії з обміну повідомленнями, щоб запобігати поширенню ворожих повідомлень і підтримувати єдність.

Відео українських ударів по російських танках, часто під саундтрек із поп-музики чи хеві-метал, стали вірусними. Зазначається, що "навмисне чи ні, але це стає частиною опору, дозволяючи Україні формувати заголовки у західних ЗМІ на свою користь і часто олюднюючи українських військовослужбовців так, як це ганебно не вдалося російським військовим".

CNN також пише, що в авангарді опору знаходиться президент Володимир Зеленський, який "своїми нічними промовами та частими міжнародними виступами не дає конфлікту зникнути з поля зору. Його візити на передову висвітлюють світові новини, а президента Росії Володимира Путіна рідко можна побачити поза Кремлем або Сочі. Шквал повідомлень у свою чергу спровокував хвилю підтримки з-за кордону і збільшив постачання більшої кількості зброї та боєприпасів.

Українці використовують західне озброєння несподіваним чином

Крім цього, видання The New York Times з посиланням на американських військових експертів пише, що Україна досягла військових успіхів, застосовуючи отриману від союзників зброю та техніку "несподіваним чином" і ремонтуючи обладнання прямо на ходу.

Наприклад, українські сили змогли швидше доставляти ракетні системи, встановивши їх на транспортні засоби.

- На подив експертів зі зброї, Україна продовжує знищувати російські цілі за допомогою ударних безпілотників Bayraktar турецького виробництва, що повільно рухаються, і недорогих пластикових літаків, модифікованих для скидання гранат та інших боєприпасів, - зазначить The New York Times.

Секрет знищення російського флагмана "Москва" також знаходиться у сфері кмітливості українських військових. Американські журналісти з посиланням на чиновника Пентагону пояснили, що під час атаки російського крейсера "Москва" сили оборони встановили ракети "Нептун" на одну або кілька вантажівок і перемістили їх у радіус дії корабля, який тоді стояв приблизно за 75 миль (120 кілометрів) від Одеси.

- Вони створили дуже ефективну протикорабельну систему і розташували її на задній частині вантажівки, щоб зробити її мобільною та пересувати, – заявив екскомандувач армією США в Європі Фредерік Бен Годжес.

Більше того, українські умільці, за даними The New York Times, навчилися поєднувати несумісне – радянську техніку із найкращими зразками західних озброєнь. Чиновник Пентагону за умов анонімності розповів, що українські сили встановили на радянські винищувачі МіГ-29 американські ракети HARM. А цього раніше не робила жодна авіація в жодній армії світу. HARM, призначена для пошуку та знищення російських ППО, зазвичай не була сумісна з МіГ-29 або іншими винищувачами, якими володіє Україна.

- Ви не можете просто повісити будь-яку ракету на будь-який літак – тут задіяно багато авіоніки та інших аспектів польоту. А українці це зробили, – каже американський генерал Годжес.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий аналітик:

- Американська доктрина «Оперативна концепція опору» була повністю прийнята Заходом лише після російської агресії на Донбас та Крим у 2014 році. І вона ґрунтується на тих же засадах, що й українська концепція Національного опору. А саме на організації взаємодії між партизанським рухом та роботою Сил спеціальних операцій (СЗГ). Що ми побачили під час атаки на аеродром у Саках. За півроку ведення таких дій українське командування вже навчилося більш ефективно керувати та координувати цей процес. Тому і є ефект від таких атак у тилу ворога.