3 жовтня
Завантажити ще

Війна дронів: Україна отримала безпілотники-міномети і чекає на БПЛА-ліліпути

Війна дронів: Україна отримала безпілотники-міномети і чекає на БПЛА-ліліпути
Фото: Міністерство оборони України/commons.wikimedia.org

Війна в Україні стала здебільшого війною ствольної, ракетної артилерії та безпілотних апаратів – дронів. Останніх можна назвати символом цієї війни, оскільки вони дозволяють виконувати раніше нездійсненні завдання. Про легендарного турецького «Байрактара» навіть складають пісні. «КП в Україні» з'ясовувала, як безпілотники використовуються ЗСУ та хто нам їх постачає.

«Байрактари» – наше все

Найвідоміші безпілотники, які зараз використовуються ЗСУ на війні, – це, звичайно ж, «Байрактари» (див. головне фото).

Розвідувально-ударні дрони Bayraktar TB2 – це ударний оперативно-тактичний безпілотний літальний апарат (БПЛА), що розробляється на території Туреччини. Здатний розганятись до 200 км/год і підніматися на висоту понад 8 км. "Байрактор" скидає авіабомби та керовані протитанкові ракети.

Один "Байрактор" може нести дві керовані протитанкові ракети UMTAS (лазерне наведення і дальність пуску від 0,5 до 8 км) або чотири планувальні коригувальні високоточні авіабомби Roketsan MAM-C, Bozok або Roketsan MAM-L (здатні вразити рухливу та нерухому мету на відстань до 8 км). При цьому дрон може протягом доби перебувати у польоті. Його довжина 6,5 метра, розмах крил – 12 метрів.

Розвідувально-ударні дрони Bayraktar TB2 можуть знищувати все: наприклад, різноманітні зенітно-ракетні комплекси типу "Град" або "Бук", а також танки, цілі колони техніки.

США спеціально для України розробили дрони-камікадзе

Switchblade 600. Фото: U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Tyler Forti/commons.wikimedia.org

Switchblade 600. Фото: U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Tyler Forti/commons.wikimedia.org

США передадуть Україні дрони-камікадзе Switchblade 600. Вони є покращеною версією Switchblade 300. Дрон несе боєприпас вагою до 23 кг та протитанкову бойову частину типу Javelin. Він може похвалитися дальністю роботи до 80 км та швидкістю польоту 185 км/год. Модель Switchblade-600 оснащена бронебійною боєголовкою і може «парити» над метою понад сорок хвилин перед тим, як завдати удару. Американські військові використовували Switchblade під час бойових дій в Афганістані та деяких інших місцях, але не афішували його застосування.

Виробник дронів-камікадзе Switchblade, американська компанія AeroVironment, передасть Україні ще й 100 безпілотників-розвідників Quantix Recon. Це легкий, повністю розгорнутий, повністю автоматизований дрон-розвідник, який надає оперативну інформацію з використанням зображень рельєфу, рослинності та інфраструктури високої роздільної здатності з географічною прив'язкою.

Він поєднує в собі переваги вертикального зльоту та посадки з дальністю польоту, швидкістю та ефективністю БПЛА з нерухомим крилом. Може обстежити до 1,6 кв. км або 20 км у лінію за 45-хвилинний політ із однією батареєю.

Адміністрація Байдена також вже ухвалила рішення про передачу Україні 121 безпілотного апарату Phoenix Ghost, розроблених спеціально для України. Вони, а також Switchblade 600, є так званими "баражувальними боєприпасами", або, як їх називають у пресі, дрони-камікадзе. Вони здатні пролітати відстань у десятки кілометрів, після чого прямують на ціль та підривають її разом із собою.

Америка готує для України безпілотник краще, ніж «Байрактор»

MQ-1C Grey Eagle. Фото: Courtesy of U.S. Army/commons.wikimedia.org

MQ-1C Grey Eagle. Фото: Courtesy of U.S. Army/commons.wikimedia.org

США зараз розглядають передачу Києву безпілотників MQ-1C Grey Eagle. Вони можуть бути в повітрі до 30 годин і збирати величезну кількість розвідданих. Армійська версія, відоміша як Predator, може нести до 8 ракет Hellfire. Крім того, він здатний використовувати високоточні плануючі бомби GBU-44/B Viper Strike. Розмах крила – 17 метрів, швидкість – 305 кілометрів на годину.

Розвідувальні можливості забезпечуються потужною оптичною прицільною станцією з телевізійним, тепловізійним та лазерним каналами. І що дуже важливо, дрон оснащений радаром із синтезованою апаратурою, що дозволяє виявляти цілі на землі навіть через хмари.

А максимальна висота польоту понад 8,8 км має велике значення для того, щоб діяти поза зоною поразки деяких військових засобів протиповітряної оборони.

Що стосується дальності управління, то дрон використовує супутниковий канал передачі даних, тому такого параметра як максимальне віддалення від станції управління не існує. Але що дуже важливо, дрон може передавати зображення та іншу розвідувальну інформацію на термінали бійців прямо на передовий, з яких можна керувати озброєнням дрона.

Ракета AGM-114 Hellfire у сучасній повітряній версії має дальність польоту в 8 км та напівактивне лазерне наведення, яка в деяких версіях може бути доповнена або повністю замінена на радіолокаційну головку самонаведення. Вага ракети становить близько 50 кг. Gray Eagle може нести вісім таких ракет.

MQ-1C Gray Eagle має над Bayraktar TB2 цілу низку вирішальних переваг, що зовсім не дивно через зовсім різний клас машин. Якщо турецький дрон, насамперед, розвідник, який має лише опцію завдання ударів спеціальними боєприпасами, то Gray Eagle – повноцінна ударна машина.

Після окупації Донбасу США передали Україні дрони RQ-11B Raven. Цей розвідувальний БПЛА швидкого розгортання призначений для розвідки на малих висотах вдень і вночі. У комплект RQ-11 Raven входять три безпілотні апарати, запасна батарея та зарядний пристрій з живленням від бортової мережі автомобіля HMMWV. Транспортування комплексу здійснюється у трьох контейнерах.

RQ-11B Raven запускається вручну як модель літака. Може керуватися дистанційно з наземної станції або літати автономно за допомогою GPS-навігації на маршруті. Стандартне корисне навантаження включає CCD кольорову відеокамеру і інфрачервону камеру нічного бачення.

Британія поставить мікродрони, які розміщуються на руці

Black Hornet. Фото: defenceimagery.mod.uk/commons.wikimedia.org

Black Hornet. Фото: defenceimagery.mod.uk/commons.wikimedia.org

Норвегія з Великобританії передадуть Україні міні-дрони для проведення розвідки Teledyne Flir Black Hornet. Як повідомляє Reuters, всього планується передати дронів на суму 9,26 млн доларів. Вони призначені для ведення розвідки на малій дистанції.

Розміри дрону складають всього 10х2,5 сантиметра, а вага – 32 грами. Незважаючи на свої крихітні розміри, дрон здатний вести відеозапис та робити фотографії. Апарат здатний працювати від одного заряду до 25 хвилин. У цьому він розвиває швидкість до 25 км/год.

Тайвань передав нам дрони-міномети

Тайвань передав Україні військові безпілотні дрони Revolver 860, здатні скидати міни на супротивника. Йдеться про 800 дронів-мінометів.

Revolver 860 – це ударний дрон, який може нести до восьми 60-міліметрових мін або боєприпасів інших калібрів, наприклад, 81-мм або 120-мм. Корпус складається з 30-дюймового вуглецевого волокна, а стійки для восьми спарених гвинтів із кількох композитних матеріалів авіаційного класу можуть складатися для зручності транспортування. Час польоту дрону складає до 40 хвилин, дальність дії до 20 км, а максимальне навантаження становить 140 кг.