Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Лист «двадцяти»: знакові дипломати та військові США вимагають не гальмувати постачання зброї Україні

Лист «двадцяти»: знакові дипломати та військові США вимагають не гальмувати постачання зброї Україні
Фото: mil.in.ua

20 високопоставлених американських військових та дипломатів написали відкритого листа президентові США Джо Байдену, в якому вимагали від нього надати Україні всю зброю, необхідну для перемоги над Росією. Особливо вони відзначили ракетні комплекси HIMARS з дальністю дії 300 км та ефективні засоби протиповітряної й протиракетної оборони.

Підтримка Києва – в інтересах США

У листі до Байдена йдеться, що війна в Україні досягла свого апогею, а підтримка Києва – в національних інтересах Сполучених Штатів. За словами експертів, імперіалістична війна Кремля проти України – не просто геноцид української нації, але й явна загроза безпеці та процвітанню США.

- Американські принципи та інтереси вимагають найсильнішої відповіді, достатньої, щоб змусити росіян повернутися до кордонів, які були до лютого, і накласти досить високі витрати, щоб утримати Росію від вторгнення втретє, – додали у листі.

Під листом поставили свої підписи:

  • колишні головнокомандувачі об'єднаними силами НАТО в Європі генерали Філіп Брідлав та Уеслі Кларк;
  • колишній чиновник Держдепу та Пентагону Дебра Кейган;
  • колишній посол у Фінляндії та Туреччині Ерік Едельман;
  • колишній заступник державного секретаря з міжнародних справ Пола Добрянська;
  • ексзаступник міністра оборони США з питань Росії, України та Євразії Евелін Фаркас;
  • колишній заступник держсекретаря з Європи та експосол США у Польщі Деніел Фрід;
  • колишній посол США в Україні Джон Гербст;
  • екскомандувач армією США у Європі генерал-лейтенант Бен Годжес;
  • колишній посол у Німеччині Джон Корнблум;
  • колишній заступник держсекретаря Девід Крамер;
  • колишній перший заступник міністра оборони Єн Лодал;
  • колишній помічник генпрокурора Роберт МакКонелл;
  • експосол з особливих доручень щодо колишнього СРСР Стівен Сестанович;
  • колишній співробітник розвідки США, експерт безпеки Джон Сайфер;
  • колишні посли в Україні Вільям Тейлор та Марі Йованович;
  • колишній спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер;
  • колишній заступник Генсека НАТО та помічник глави Пентагону, експосол США в Росії та НАТО Олександр Вершбоу.

Як видно з переліку, свою підтримку Києву дали колишні та чинні американські високопосадовці, які формували та й наразі впливають на зовнішню політику США.

Підписанти зазначають, що адміністрація Байдена успішно згуртувала союзників США і надала значну військову допомогу "доблесним Збройним силам України". Однак їй не вдалося виробити достатній стратегічний наратив, який дозволить урядам мати задовільну громадську підтримку участі НАТО у довгостроковій перспективі.

- Надаючи допомогу, достатню для того, щоб зайти у глухий кут, але не для того, щоб звести нанівець територіальні завоювання Росії, адміністрація Байдена може ненароком вирвати поразку з пащі перемоги, - зазначають автори листа.

Путіну не можна віддавати ініціативу в Україні

На їхню думку, через надмірну обережність щодо провокування російської ескалації Штати фактично поступаються ініціативою президентові РФ Володимиру Путіну і зменшують тиск на Москву, щоб вона припинила свою агресію і серйозно підійшла до переговорів.

- Поки російські сили намагаються перегрупуватися на сході та запобігти спробам України відбити Херсон на півдні, настав час для союзників зробити все можливе, надавши Україні засоби, необхідні для перемоги, - підкреслили автори листа.

Також Україна потребує постійного поповнення запасів боєприпасів та запчастин для артилерійських систем. Крім того, Україні необхідно більше засобів протиповітряної оборони малої й середньої дальності для протидії російським повітряним та ракетним атакам.

На це звернення вже відреагували у Пентагоні. Речник міноборони США Нед Прайс нагадав, що з 24 лютого Штати виділили Україні військову допомогу на суму 10 млрд доларів.

- Я можу запевнити вас, що ми й надалі надаватимемо всі доступні нам ресурси нашим українським партнерам, щоб вони могли продовжувати захищати свою країну, а в результаті – захищати свою демократію та захищати свою свободу, – сказав він.

Військова допомога Україні зменшилась

Лист «двадцяти» Байдену дуже вчасний, бо з квітня європейська військова допомога Україні значно зменшилася. Як повідомляє видання Politico, з кінця квітня європейські зобов'язання щодо військової допомоги Україні мають тенденцію до зниження. Незважаючи на те що війна вступила в критичну фазу, нові ініціативи з надання допомоги Києву вичерпалися.

На конференції північноєвропейських союзників щодо підтримки України на рівні міністрів оборони у Копенгагені було домовлено надати Києву додаткову підтримку у розмірі понад 11 мільярдів данських крон (1,5 мільярда євро). Експерт Кільського інституту світової економіки Крістоф Требеш заявив, що цифра – «мізерна».

До речі, у Києві очікували, що американський ленд-ліз для України запрацює наприкінці літа. "Це може бути липень - серпень", - заявляв наприкінці весни секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данилов. Але він поки що так і не запрацював.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт з міжнародних питань:

– Лист «двадцяти» – це реакція на протистояння в оточенні Джо Байдена дух груп впливу. Перша – група Джо Бернса (директор ЦРУ) та Джека Саллівана (помічник Байдена з питань нацбезпеки), які підіграють Росії. А інша – це група держсекретаря Ентоні Блінкена та голови Пентагону Остіна Ллойда, які є прихильниками України.

Але найголовніше, допомога Україні не зменшилась! Вона просто пішла з публічної площини. Наприклад, останні удари по аеродрому в Саках можуть бути атакою високоточних ракет ATACMS для установок HIMERS. Офіційно США відмовилися їх постачати, але не мають нічого проти, якщо їх нам дадуть союзники по НАТО.

Що ж до постачань по ленд-лізу, то вони розпочнуться 1 жовтня. Саме тоді відкривається фінансовий рік у США. Не слід забувати, що постачання зброї – це інерційний процес. А американці – фінансові педанти.