Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
10 травня
Завантажити ще

Головні союзники Росії повертаються обличчям до НАТО

Головні союзники Росії повертаються обличчям до НАТО
Фото: миколаїв.news

Війна в Україні принесла Росії діаметрально протилежний від бажаного результат. Замість глобальної величі та впливу, про який марять російські еліти та керівництво, країна стрімко втрачає навіть своїх союзників. З орбіти її впливу виходять ті, про кого і подумати було неможливо, наприклад, країни-члени дітища Росії - Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), яка замислювалася Москвою як військовий опонент Північноатлантичного блоку. Причому йдуть саме до НАТО.

Ніж у спину Москві

Наразі у Таджикистані проходять десятиденні навчання «Регіональне співробітництво-2022» за участю військових Пакистану, Монголії, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану та Таджикистану. А організувало їх та представило своїх військових… Центральне командування збройних сил США.

І це стало страшним кошмаром для Москви, адже учасники навчань – Казахстан, Киргизстан та Таджикистан – це країни-члени ОДКБ, які пустили американців у «підчерев'я» Росії. Ще одна особливість полягає у тому, що США проведуть для армії Таджикистану спеціальне тренування на полігоні Фахрабад.

Це притому, що Росія інвестує в армію Таджикистану близько 200 млн доларів і на території країни знаходиться 201-а російська військова база.

Вплив Росії зменшується навіть на сусідів

Хоча офіційна мета навчань – боротьба з тероризмом, наркотрафіком та зміцнення співпраці, тут можуть бути й приховані завдання Вашингтона. Наприклад, зменшення впливу Росії на регіон.

Виступаючи на відкритті навчань, посол США в Таджикистані Джон Марк Поммершайм висловив упевненість, що дана ініціатива «зробить важливий внесок у пошук мирних рішень регіональних та глобальних проблем», а також сприятиме розширенню обміну інформацією та розвитку співробітництва у сфері безпеки.

- "Регіональне співробітництво-2022" – одне з найбільших військових навчань США за участю країн Центральної та Південної Азії. Воно надає нам унікальну можливість зміцнити зв'язки з нашими партнерами у регіоні, - заявив американський дипломат.

Як пояснює Центр протидії дезінформації при РНБО України, проведення цих навчань свідчить, що США впевнено зміцнюють своє становище на «ближньому зарубіжжі» Росії, а проєкт ОДКБ уже напівмертвий.

Тандем "США - Таджикистан" стане плацдармом для дій США в регіоні проти Росії. На підтвердження "міцного партнерства" США зобов'язалися виділити Таджикистану допомогу - понад 60 млн доларів.

А отже, історично близькі до Росії країни демонструють курс на зменшення залежності від політики глави Кремля Володимира Путіна.

Мінус один союзник у Європі

Але це далеко не всі втрати Москви на міжнародній арені. Днями найвірніший сателіт Росії в Європі – Сербія – відмовила їй у співпраці. Минулого тижня посол РФ Олександр Боцан-Харченко заявив, що Москва хоче розмістити російську військову базу в Сербії.

- Створення у Сербії російської військової бази є суверенною справою цієї країни, плюс це питання інтересів самої РФ, – заявив російський дипломат.

У відповідь на це президент Сербії Олександр Вучич у дуже жорсткій формі поставив на місце посла, що зарвався.

- Сербії не потрібні чиїсь військові бази. Сербія зберігатиме військовий нейтралітет та союзницькі відносини. Не соромиться зв'язків із Росією, Китаєм, США та ЄС, але про себе подбає сама, – сказав сербський лідер.

А Весна Маркович, один із засновників Сербської прогресивної партії (SNS), яку очолює президент Олександр Вучич і яка контролює більшість крісел у новому скликанні парламенту, заявила, що «російські бази суперечать нашому нейтральному статусу».

Це спричинено тим, що Сербія відмовилася від ідеї розміщення російської військової бази на користь розширення співробітництва з НАТО. Наразі країна активізувала співпрацю з Альянсом на військовій базі «Південь» на околицях Буяноваця. Це підтвердив і голова американського офісу з питань оборонної співпраці Алессандро Педраза. За його словами, Вашингтон та Белград на базі «Південь» розвиватимуть головний центр навчання армії Сербії за стандартами НАТО, а також вестимуть підготовку сербських підрозділів для миротворчих операцій.

Думка експерта

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Від Росії відвертаються найближчі союзники тому, що вона стає надто токсичною. Не сьогодні завтра її визнають країною-спонсором тероризму, і тоді будь-які контакти з нею будуть небезпечними. Крім цього, Росія і сама погрожує своїм сусідам, наприклад, тому ж Казахстану, що анексує його територію. Хто ж захоче мати справу з таким нестабільним та небезпечним сусідом? Тому країни ОДКБ і переорієнтовуються на США та НАТО. А сама ОДКБ – це вже мертва організація, в якій немає жодної рівності. Усі рішення там ухвалює виключно Росія і лише у своїх інтересах. Що ж до Сербії, то там також правильно зрозуміли ситуацію. Белград знає, що Росія багато обіцяє, але мало дає. Крім того, краще жити у мирі з європейськими сусідами, ніж сваритися з ними через російські бази.

Ось тому Росія і втрачає своїх союзників і змушена тепер їх збирати з миру по нитці. Нині у Росії проходить форум «Армія-2022», на який приїхали представники таких країн, як Малі, Уганда, Центральноафриканська Республіка, Конго. Отакий тепер рівень друзів Москви.