22 грудня
Завантажити ще

Після зернової угоди щодо України ООН та Туреччина готують нову

Після зернової угоди щодо України ООН та Туреччина готують нову
Фото: Прес-служба Президента/Роздатковий матеріал через REUTERS

Завтра, 18 серпня, у Львові відбудеться зустріч президента України Володимира Зеленського з Генсеком ООН Антоніу Гуттерішем та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом . Після цього Гутеріш відвідає Одесу, щоб подивитися, як іде експорт українського зерна за посередництва ООН.

Ердоган та Гутеріш хочуть припинити війну за допомогою дипломатії…

Як повідомляє Reuters, під час зустрічі із Зеленським Гутерріш обговорить ситуацію на Запорізькій АЕС, зруйнуванням якої наразі шантажує Україну та Захід Росія, а також пошук політичного вирішення війни з Росією.

Організація Об'єднаних Націй заявила, що може сприяти візиту інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до Запоріжжя з Києва, але Росія стверджує, що будь-яка місія, яка проходитиме через столицю України, є надто небезпечною. (Цікаво, від кого ж походить ця небезпека? – Ред.)

Також у Львові на саміті за участю президента України Володимира Зеленського, президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана та Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріша йтиметься про припинення російсько-української війни "дипломатичними засобами".

- Під час зустрічі обговорюватимуться кроки, які можуть бути зроблені для припинення українсько-російської війни дипломатичним шляхом за рахунок активізації діяльності механізму, створеного для експорту українського зерна на світові ринки, - повідомляє турецька агенція Anadolu Agency. Окрім цього, лідери обговорять усі аспекти турецько-українських відносин, які мають рівень стратегічного партнерства.

Найвагомішою темою зустрічі, звісно, буде обговорення припинення війни в Україні. Що можуть запропонувати у цьому плані закордонні гості? Експерти налаштовані дуже скептично. ООН останнім часом стрімко втрачає свою вагу у світі, і розраховувати на те, що вона зможе припинити війну, нереально.

Що ж до президента Туреччини, то його думка має певну вагу в очах Володимира Путіна, але чи зможе він його переконати припинити війну? Посол України у Туреччині Василь Боднар днями підтвердив, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган має вплив на російського президента, щоб стимулювати його до виконання "певних домовленостей". Сам Ердоган активно прагне посадити за стіл переговорів Зеленського й Путіна, про що вже не раз говорив. Але чи вийде це в нього?

… але миру – не буде

Політолог Володимир Фесенко вважає, що наразі розраховувати на успіх не доводиться. Хоча успішна зернова угода надихнула Ердогана та Гутеріша йти далі, щоб вийти на глобальне питання – припинення війни в Україні.

- Але розраховувати на успіх не доводиться. Тому що зараз немає жодних передумов для переговорів. В України та Росії кардинально різні цілі. Москва хоче відібрати у нас південь, а ми - повернути всі окуповані території, - пояснює експерт.

А нині Ердоган, на думку Фесенка, їде до Львова для того, щоб прозондувати позиції Зеленського та українського керівництва щодо переговорів із Путіним. Ердоган передасть Зеленському позицію Путіна і спробує з'ясувати, як він на це відреагує.

Сам же Ердоган зацікавлений у переговорах між воюючими сторонами з кількох причин.

– Перша – економічна зацікавленість. Війна створює проблеми. Насамперед для турецького туристичного бізнесу. Тому чим швидше закінчиться ця війна, тим краще і для Туреччини. Друга – у Ердогана наступного року президентські вибори, і йому потрібно показувати результати та успіхи. І найголовніше. Зернова угода показала, що Ердоган може бути ефективним миротворцем та посередником. А це виводить його з рівня регіонального лідера на світовий, – вважає експерт.

Щодо саміту у Львові, то Володимир Фесенко припускає, що певний результат і навіть успіх тристороння зустріч у Львові може принести.

– На зустрічі головною темою буде нейтралізація ризиків навколо Запорізької АЕС. Як знайшли компроміс щодо зерна, так і наразі можуть про щось домовитися. Ось тут можуть бути певні домовленості на перспективу, – вважає він.