Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
16 квiтня
Завантажити ще

Санкційна нерішучість: ми вимагаємо посилення, Європа – чинить опір

Санкційна нерішучість: ми вимагаємо посилення, Європа – чинить опір
Фото: REUTERS

Західні партнери України запровадили вже шість пактів санкцій проти Росії. Але поки що вони не мають якогось стримувального впливу на Москву, яка продовжує війну в нашій країні.

А все тому, що Захід боїться запровадити санкції проти ключових напрямків російської економіки. Київ наполягає на тому, щоб удар був завданий постачанню російських енергоносіїв, насамперед газу, а також повністю по банківській системі. А до того ж Росія має бути визнана як держава-спонсор тероризму.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявляє, що апетит Євросоюзу щодо нових санкцій проти Росії вичерпався.

- Багато європейських країн із тривогою дивляться на прийдешню зиму, адже йдеться про ціни на газ та енергоносії, - зазначив Ландсбергіс, відповідаючи на запитання, чи є в планах ЄС ввести нові санкції проти РФ. За його словами, нові обмеження будуть запроваджені тоді, коли Європа зможе впоратися із ситуацією у сфері енергоносіїв.

Росію слід визнати країною-спонсором тероризму

Наразі Київ домагається насамперед того, щоб визнати Росію країною-спонсором тероризму.

- У всьому світі статус держави-спонсора тероризму – це політичне тавро, але лише в одній країні світу цей статус має конкретні юридичні наслідки. Це США, – зазначив глава МЗС України Дмитро Кулеба. Включення до цього переліку означає розширення санкцій. Серед них – заборона на експорт оборонних товарів, контроль за експортом товарів подвійного призначення, різні фінансові та інші обмеження.

Дмитро Кулеба розповів, що це питання президент України Володимир Зеленський особисто тримає на контролі та «визначив його як пріоритет».

Визнавати країну спонсором тероризму у США має право лише Держдепартамент. Але, за словами міністра, американські офіційні особи опираються цьому, бо для їхньої країни це рішення матиме наслідки у відносинах із Росією.

Тим не менш днями Сенат США ухвалив резолюцію, в якій закликає Держдепартамент визнати Росію країною-спонсором тероризму. Видання The New York Times зазначає, що резолюція була схвалена одноголосно, але вона не має зобов'язуючої сили.

«Прийняття цієї резолюції Сенатом «чинить ще більший тиск з боку Конгресу на адміністрацію президента Джо Байдена», - повідомляє газета.

У документі перераховані причини, через які, на думку американських сенаторів, Росію слід визнати спонсором тероризму. У ньому йдеться про війну в Чечні, конфлікт з Грузією, підтримку «сепаратистів» на Донбасі, матеріальну та військову підтримку влади Сирії, бойові дії в Україні, а також ймовірні зв'язки російської влади з ПВК Вагнера.

Наразі до списку країн, яких США вважають спонсорами тероризму, включені Сирія, Іран, КНДР та Куба.

А ось Сейм Латвії 11 серпня вже визнав Російську Федерацію державою, яка підтримує тероризм. У зв'язку з цим Латвія закликала країни ЄС збільшити військову, фінансову, гуманітарну та дипломатичну допомогу Україні й підтримати ініціативи щодо засудження воєнних дій РФ і притягнення винних до відповідальності. Також пропонується ізолювати Росію від міжнародних і регіональних організацій.

Російський газ «живить» війну в Україні

РФ отримує за енергоносії 1 млрд доларів на день, які йдуть на війну в Україні. Світ намагається колективними зусиллями обмежити ці надприбутки. США, наприклад, заборонили імпорт російської нафти, вугілля та зрідженого природного газу, а ЄС наклали ембарго на вугілля, часткове ембарго на нафту та домовилися направити свої зусилля на подолання залежності від російських енергоносіїв у рамках ЄС. Але діючий режим енергетичних санкцій Заходу щодо країни-агресора неефективний і вимагає негайного посилення.

Тому Київ потребує повного ембарго на російське викопне паливо у Європейському Союзі. Країна-терорист почала отримувати від експорту нафти, газу та вугілля вдвічі більше за перші 100 днів повномасштабної війни проти України. А введені Заходом санкції охоплюють лише менш як 5% довоєнного російського експорту сирої нафти.

Але не всі західні партнери України, насамперед деякі країни Євросоюзу, готові відмовитися від російського газу. Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що «немає шансів», що до сьомого пакету антиросійських санкцій від ЄС будуть включені обмеження на постачання газу.

- Готується сьомий пакет санкцій, і я гадаю, що це хороша новина. Що, безумовно, проблематично, так це включення до санкцій енергетики, тому що потрібно дотримуватись правил, що санкції мають більше впливати на Росію, ніж на країни, які вводять санкції, - заявив Фіала.

У Росії це теж розуміють і відверто знущаються з європейців. Постійний представник Російської Федерації при ЄС Володимир Чижов відкрито заявляє, що Євросоюз не може дозволити собі відмовитись від постачання російського газу.

- Називати цей пакет санкцій сьомим означало б його переоцінювати. Якщо говорити серйозно про сьомий пакет санкцій, то це може бути лише газовий пакет. Але відмовитися від російського газу ЄС явно не готовий, - наголосив Чижов.

Санкції мають торкнутися всіх російських банків

Наразі введені санкції щодо низки російських банків. Частина з них відключена від платіжної системи SWIFT. Але решті вдалося уникнути санкцій Заходу. Тому Україна пропонує запровадити санкції щодо всіх без винятку російських банків.

Посол України у США Оксана Маркарова днями заявила, що Київ закликає адміністрацію президента США Джо Байдена запровадити санкції проти всіх російських приватних банків, щоб позбавити президента Путіна можливості вести війну.

За словами Маркарової, офіційний Київ хоче, щоб США додавали по кілька банків на тиждень до свого списку підсанкційних фінансових установ. Посол додала, що вона передала відповідний запит про це міністерству фінансів США. "Санкції так само важливі, як і зброя", - заявила Маркарова. За її словами, кожен російський банк є законною метою запровадження санкцій, оскільки всі вони ефективно беруть участь у фінансуванні кампанії Путіна.

Проти атомної енергетики

Президент Володимир Зеленський у телефонній розмові з головою Європейської ради Шарлем Мішелем закликав запровадити міжнародні санкції проти російської атомної енергетики через обстріли окупантами Запорізької атомної станції.

- Російський ядерний терор вимагає більш рішучої відповіді від міжнародної спільноти – санкцій на російську атомну галузь та ядерне паливо, – повідомив Зеленський. Він розповів, що російські терористи стали першими у світі, хто використовує для терору найбільшу в Європі атомну станцію.

- Звертатимемо увагу світу на це і наполягатимемо на нових санкціях для Росії за створення такої глобальної загрози, – заявив президент України. Крім цього, Україна домагається відміни віз для росіян у Європі та світі.

Думка експертів

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Що стосується визнання Росії державою-спонсором тероризму, то його, раніше чи пізніше, ухвалять на Заході. У більшості країн є одностайність з цього питання. А щодо газу та банків – важче. Ведення таких санкцій може загрожувати соціально-економічній ситуації самого Євросоюзу, тож їх і не поспішають приймати. І у новому пакеті санкцій будуть не санкції проти російського газу, а обмеження видачі віз росіянам. Європейці цим покажуть, що щось роблять. Чим відтягнуть час від запровадження санкцій проти російського газу.

Володимир Фесенко, політолог:

- Небажання Заходу підтримати Київ у найжорсткіших санкціях щодо Росії – це не слабкість, а прагматизм чистої води. І нам треба оцінювати ситуацію із санкціями реалістично. А це означає, що це наймасштабніші санкції за всю історію проти будь-якої країни. Крім цього, Захід не повністю оминає ключові сектори російської економіки. Ембарго на російську нафту вводитимуть до кінця року.

Щодо газу, то горезвісна цифра 1 мільярд доларів на день виникла не від того, що зросли обсяги покупок газу Європою, а тому, що саме через санкції зросла ціна на них. У нас люблять прості та легкі рішення, але їх немає у такій ситуації, як війна.

Нам потрібно зрозуміти, що американці та європейці не робитимуть те, що їм завдасть більше шкоди, ніж Росії. Нам потрібно лише підштовхувати Захід до реалістичних рішень на нашу користь. І треба розуміти, що у природі немає таких санкцій, які можуть моментально припинити війну.