28 вересня
Завантажити ще

Чи допоможе Китай зупинити війну в Україні

Чи допоможе Китай зупинити війну в Україні
Фото: REUTERS/Елі Сонг

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Китай має важелі тиску на Путіна для припинення війни. Він закликав Пекін використати свій політичний та економічний вплив на Росію, щоб зупинити бойові дії.

- Це дуже сильна держава. Це сильна економіка. Тож може політично, економічно впливати на Росію. Китай є постійним членом Ради Безпеки ООН, – сказав Зеленський в інтерв'ю китайському виданню South China Morning Post.

Китай може стати миротворцем

Тому він вважає за потрібне поговорити з лідером КНР.

- Я хотів би поговорити прямо. У мене була одна розмова із Сі Цзіньпіном рік тому. З моменту початку великомасштабної агресії 24 лютого ми офіційно просили про розмову, але ми не мали розмов з Китаєм, хоча я вважаю, що це було б корисно, - зізнався Зеленський.

Він сказав, що розуміє, що Китай хоче зберегти "збалансоване" ставлення до війни, але важливо зазначити, що конфлікт спричинений неспровокованим вторгненням Росії на суверенну територію України.

– Росіяни – загарбники, це війна на нашій території, вони вторглися. Китай як велика та потужна країна може прийти і поставити Російську Федерацію на місце. Звичайно, мені дуже хотілося б, щоб Китай переглянув своє ставлення до Російської Федерації, - йдеться в інтерв'ю українського президента. Володимир Зеленський переконаний, що Китай має також економічні важелі тиску на Путіна для припинення війни. Але чи почують заклики українського президента у Пекіні?

Тут варто зазначити, що і Захід закликає Китай використати свій вплив, щоб змусити Росію припинити війну в Україні. З початком російської агресії про це, наприклад, заявляв голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель.

- Ми, європейці, не можемо бути посередниками, це ясно. І Сполучені Штати також не можуть бути. Хто ще? Це має бути Китай, я вірю в це, - заявив він.

Політолог Олег Саакян вважає, що Пекін справді має чим впливати на Москву, щоб змусити її піти з України.

– На сьогодні Китай виступає для Росії, з одного боку, споживачем енергоресурсів, а з другого – джерелом сучасних високих технологій. Всі ці аспекти є важливими для Росії і можуть бути використані Пекіном як важелі впливу на Москву. Крім цього, Китай може впливати і на сусідів Росії – Білорусь, Казахстан та інші країни, що також є чутливим для Кремля, - вважає експерт.

Але річ у тім, що Китай сьогодні, на його думку, не готовий стати на бік України чи Росії.

– Він намагається максимально дистанціюватися від війни у нашій країні. Пекін може стати миротворцем, але заклик Володимира Зеленського потребує чіткого плану дій, як це можна зробити. І тут важливо враховувати інтереси Китаю у світовій геополітиці. Інакше ми можемо отримати ситуацію, коли Китай втрутиться у статус посередника, але стратегічно це буде вигідніше Росії, - вважає Олег Саакян.

Пекін: і вашим і нашим

Справді, Пекін може стати потенційним посередником у встановленні миру здебільшого завдяки тісним зв'язкам із Кремлем. Але чи захоче?

З одного боку, Пекін у своїх заявах спробував трохи відсторонитися від Росії, заявляючи про свою "непохитну підтримку суверенітету України" і додаючи, що Китай готовий "докласти всіх зусиль для припинення війни дипломатичним шляхом". Крім того, китайське керівництво висловило «жаль» з приводу воєнних дій і занепокоєння у зв'язку з жертвами серед цивільного населення, зазначивши, що може спробувати виступити посередником у питанні припинення вогню.

Також з'явилася інформація, що Росія попросила, зокрема, і військову підтримку з боку Китаю, але Пекін поки не поспішає з відповіддю.

Пекіну не вигідно однозначно підтримувати Росію і з економічного погляду, щоб самому не потрапити під західні санкції. Адже ключовим пріоритетом китайської зовнішньої політики є розвиток відносин із Заходом, який дає доступ до його ринків та передових технологій.

А з іншого боку – за останні роки Пекін встановив теплі стосунки з Москвою. Вони були підтверджені під час зустрічі 4 лютого глави Китаю Сі Цзіньпіна з президентом Росії Володимиром Путіним, на якій лідери двох країн заявили про "безмежне" партнерство. Наприклад, Китай не став називати війну в Україні «вторгненням» і заявив, що визнає «законне занепокоєнняі Росії у сфері безпеки».

До того ж Китай та Росію поєднує загальна нелюбов до США. Китайські політики побоюються американського впливу в Індо-Тихоокеанському регіоні, який може завадити їхньому подальшому глобальному зросту, і, як і раніше, вважають Росію важливим партнером на випадок майбутньої конфронтації зі США. До того ж на голосуванні Китай у Раді Безпеки ООН з українського питання увесь час утримується.

Тому політолог Руслан Бортник вважає, що максимум, на що може розраховувати Україна від Китаю, це збереження його нейтральної позиції та посередницькі зусилля у статусі миротворця.

– Китай після західних санкцій є головним економічним партнером Росії. Тобто важелі впливу на Москву має. Звернення президента Зеленського до Пекіна наразі зрозуміле. На тлі погіршення американо-китайських відносин навколо Тайваню виник ризик того, що Китай безпосередньо чи опосередковано може допомагати Росії. Тому заява українського президента, швидше за все, спрямована на те, щоб зберегти нейтральний статус Китаю, який також є головним торговим партнером України. Максимум, на що ми можемо розраховувати, це миротворчі зусилля Пекіна. Але він поки що не готовий навіть до цього, - вважає експерт.