Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
12 квiтня
Завантажити ще

Майбутнє «зернових угод»: чи працюватимуть вони після обстрілу порту в Одесі

Майбутнє «зернових угод»: чи працюватимуть вони після обстрілу порту в Одесі
Фото: facebook.com/DSNSODE

Одразу ж після підписання у Стамбулі угоди про експорт українського зерна російські ракети обстріляли одеський порт, з якого мала транспортуватися українська пшениця. Удари припали саме на ту частину торговельного морського порту, в якій знаходилося зерно. Представник міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова підтвердила, що російські ракети "Калібр" завдали удару по інфраструктурі порту в Одесі. Щоправда, росіяни стверджують, що стріляли не по зерносховищах, а по військових об'єктах. Як це тепер позначиться на зернових домовленостях?

Плювок в обличчя світові

Президент України Володимир Зеленський заявив, що «російський ракетний удар по Одесі, по морському порту - цинічний, прорахований - виявився ударом також по політичних позиціях самої Росії».

- Якщо хтось у світі раніше міг говорити, що потрібен якийсь діалог із нею, якісь домовленості про припинення вогню без деокупації нашої території, то сьогоднішні російські «Калібри» знищили саму можливість для таких заяв, - сказав український лідер.

У МЗС України заявили, що ці ракетні удари ставлять під сумнів домовленості та обіцянки, дані Росією ООН та Туреччині у документі, підписаному напередодні у Стамбулі.

- Російська ракета - це плювок Володимира Путіна в обличчя генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша та президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, які доклали великих зусиль для досягнення угоди і яким Україна вдячна, - йдеться у заяві офіційного представника МЗС України Олега Ніколенка.

- Менше 24 годин знадобилося, щоб РФ завдала ракетного удару по території міста Одеси, щоб поставити під сумнів угоду та обіцянки ООН і Туреччині у підписаному вчора в Стамбулі документі, - вважають в українському МЗС.
У світі також не залишилися байдужими до цього «плювка».

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш "беззастережно" засудив обстріл порту в Одесі і закликав РФ, Україну та Туреччину дотримуватися угоди щодо вивезення українського зерна та іншої продукції. Із осудом виступив і Євросоюз.

- Удар по ключовій для експорту зерна цілі через день після підписання стамбульських угод вартий осуду і вкотре демонструє повне нехтування Росією міжнародним правом та зобов'язаннями, - наголосив Верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель.

У свою чергу посол США у Києві Бріджіт Брінк вважає напад на Одесу неприпустимим і закликала притягти Росію до відповідальності.

– Кремль продовжує використовувати продукти харчування як зброю, – повідомила дипломат.

Україна та Туреччина продовжать виконувати зернові угоди

Проте Київ все ж таки звернувся із закликом до ООН та Туреччини забезпечити виконання Росією своїх зобов'язань у рамках безпечного функціонування зернового коридору. Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар, який підписував домовленості у Стамбулі, висловив стурбованість обстрілом порту «Одеса» вже наступного дня після підписання домовленості, за якою мав бути розблокований експорт зерна через українські порти.

- Сам факт, що такий інцидент стався одразу після того, як ми вчора домовилися про постачання зерна, справді нас непокоїть. Але ми продовжимо виконувати свої зобов'язання щодо цих домовленостей, і ми повідомили, що виступаємо за те, щоб сторони спокійно та терпляче продовжили співпрацювати у цьому питанні, - зазначив він.

Експорт українського зерна буде запущено спершу із морського торговельного порту "Чорноморськ" в Одеській області.

- Вважаємо, що найближчої доби ми вже будемо готові працювати над відновленням експорту агропродукції з наших портів. Йдеться про порт "Чорноморськ" - він буде першим. Потім будуть порт "Одеса" та порт "Південний", - заявив заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков під час брифінгу у Києві у понеділок.

Про всяк випадок – альтернатива суходолом

Але водночас Сполучені Штати працюють з Україною над "планом Б" щодо вивезення експорту зерна з країни після нападу Росії на Одесу.

- "План Б" включає автомобільний, залізничний та річковий транспорт, відправлення барж та налаштування залізничних систем, щоб вони краще узгоджувалися з європейськими і експорт міг швидше рухатися, - сказала адміністратор агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер.

Політолог Вадим Карасьов розповів «КП в Україні», що зернова угода, як і раніше, функціонує.

По-перше, постачання пшениці ще не розпочалося. А по-друге, ООН і Туреччина прийняли пояснення Росії, що вони били не по зерносховищах у порту, а по складах зброї. Тому ніхто не хоче розривати угоду, і вона працює. Але про всяк випадок американці активно працюють з українським урядом щодо альтернативних шляхів постачання зерна сушею – через Румунію, - пояснює експерт.

Крім цього, він вважає, що у зерновій угоді зацікавлена і Росія, тому що в неї запасів зерна більше, ніж в Україні. А ще Москва хоче, щоб з неї зняли санкції на добрива.

Політолог Тарас Загородній також схиляється до того, що угода все ще працює.

– Поки є бажання у сторін її виконувати, вона виконуватиметься. Тому що в ній зацікавлена не лише Україна, а й інші країни. І Київ продовжує готуватись до вивезення зерна. Тим більше що у цьому зацікавлені великі транснаціональні корпорації. Тобто на папері угода продовжує діяти. А як буде насправді – потрібно дочекатися першого каравану зерна і як на нього відреагує Росія, - вважає аналітик.