24 листопада
Завантажити ще

Чи не обдурять Україну із зерновою угодою

Чи не обдурять Україну із зерновою угодою
Фото: REUTERS/Уміт Бектас

У столиці Туреччини Стамбулі підписали угоду щодо експорту українського зерна. Зернову угоду підписали Україна, Туреччина та Генсек ООН, і вона називатиметься "Ініціатива з безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів". Під таким само документом розписалися представники Туреччини, ООН та Росії. Україна не контактувала безпосередньо та не домовлялася з Росією. Лише через посередників.

Небезпечне розмінування

Україна погодилася частково розмінувати порти у Чорному морі задля створення зелених коридорів для цього. На думку деяких учасників переговорів, укладений договір дозволить зробити прорив у подоланні кризи продовольства, спричиненої масованим російським вторгненням.

Сторони домовилися про те, що буде відкрито доступ до трьох українських портів. Які конкретно порти маються на увазі, не уточнюється. Однак через окупацію значної частини узбережжя наразі в України залишилося вже не так і багато претендентів на потрапляння в цю "трійку". Це порти Одеси, Чорноморська та Південний.

Для того щоб забезпечити проходження вантажних суден, Україна розмінує підходи до цих портів. Це було головним ризиком для нашої країни, оскільки цими проходами могли б пройти російські військові судна для захоплення Одеси та інших міст.

Тому Україна, за даними The Wall Street Journal, від початку заявляла, що і без цього може організувати безпечний прохід через мінні поля. Але західні представники зазначили, що є необхідність знешкодження так званих "плаваючих" мін. А це означає, що Київ отримав гарантії, що Росія не скористається розмінованими проходами для захоплення українського узбережжя Чорного моря. Проходитимуть у порти вантажні судна у супроводі українських кораблів.

Жодного транспортного супроводу російськими кораблями чи присутності представників Росії в українських портах не буде. У разі провокацій буде негайна військова відповідь.

«Українці погодилися прибрати деякі міни та направити вантажні судна до міжнародних вод під наглядом капітанів своїх ВМС чи берегової охорони», – пише видання The New York Times. Потім, за даними NYT, іноземні екіпажі супроводжуватимуть кораблі до Стамбула, звідки зерно вирушить до інших пунктів призначення.

- Теоретично Росія може обдурити і спробувати пройти розмінованими коридорами, але практично це нереально. І тут справа не в Росії, а в українських ППО корабельних наших та західних ракетних систем. Недаремно росіяни пішли з острова Зміїний і намагаються не заходити в акваторію Чорного моря, щоб не потрапити під їхній удар. І ці ракети дістають до цих розмінованих коридорів.

Крім цього, Захід погодився зняти з Росії частину санкцій щодо продовольства та добрив. Тож Москві і самій невигідно порушувати цю угоду. Але повністю виключити провокації з її боку не можна. Наприклад, коли російські судна можуть затримувати українські, які супроводжують зерно для огляду.

Усі судна, які направлятимуться до українських портів, проходитимуть спеціальний огляд щодо того, чи не везуть вони західну військову допомогу. Проводитимуть цей огляд військово-морські сили Туреччини. Цей захід запроваджується для того, щоб зняти підозри Росії щодо того, що цими судами до України може доставлятися західне озброєння. "Турецькі чиновники відіграватимуть головну роль у перевірці судів. Це потрібно, щоб гарантувати Росії, що порожні кораблі не переправляють зброю до України", - зазначає видання The New York Times.

У районі створених коридорів для проходу суден оголошується режим припинення вогню. Для контролю за дотриманням домовленостей щодо функціонування "зернових коридорів" Туреччина запропонувала створити у Стамбулі спеціальний оперативний центр. Домовитися про його склад та функціонал мають представники України та Росії. Сторони також обговорили особливості страхування судів, що прямують коридором.

Санкції не послаблять, але з Росією торгуватимуть

Також документ нібито не передбачає жодного послаблення санкцій щодо Росії, незважаючи на те, що росіяни неодноразово намагалися це прописати. Однак у США заявили, що після підписання цієї угоди американські санкції у відповідь не торкнуться експорту російських харчових продуктів і мінеральних добрив.

- Сполучені Штати всіляко підтримують зусилля Організації Об'єднаних Націй щодо вивезення як українського, так і російського зерна на світові ринки та зменшення впливу нічим не спровокованої війни Росії проти України на світові запаси продовольства та ціни на продукти харчування, - йдеться у повідомленні Міністерства фінансів.

У заяві відомства зазначається, що продаж та перевезення сільськогосподарської продукції, а також ліків та медичного обладнання дозволені і не є порушенням санкцій, запроваджених Вашингтоном щодо Росії.

У США зазначили, що не вводили жодних санкцій проти виробництва, продажу чи транспортування російських сільськогосподарських товарів, включаючи добрива, тож страхування чи перестрахування транспортування, а також відвантаження цих продуктів не заборонено.

- Частково санкції вже знято з російського продовольства, добрив та медичних товарів. Захід мотивує це гуманітарними потребами, загрозою світового голоду. Крім цього, Росію не можна ось так одразу і безболісно виключити зі світової економіки. Якщо альтернативу російському газу та нафті можна знайти, то зерну та добривам, особливо для третіх країн, – важко. Від цього страждають і наші західні партнери. Якщо вони зазнають збитків, то не зможуть так активно допомагати Україні. Тому тут немає якоїсь великої «зради», це логіка наших партнерів, і нам треба її враховувати. І розуміти, що світ не крутиться лише довкола нас самих, – вважає політолог Тарас Загородній.