Завантажити ще

Позбавлення громадянства Рабіновича та Васильківського: причини, наслідки, реакція колег

Позбавлення громадянства Рабіновича та Васильківського: причини, наслідки, реакція колег
Фото: Liga.net/fb Ігоря Васильковського

Ряд ЗМІ, посилаючись на власні джерела в ОП, повідомили, що президент Володимир Зеленський готує указ про позбавлення українського громадянства близько 10 осіб. Серед них - олігарх та ексголова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський, народний депутат Вадим Рабінович.

Наступного дня народний депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Власенко, який перебуває у відрядженні в Гаазі, на своїй сторінці у Фейсбуці оприлюднив нібито копію указу. У ньому, окрім пересічних громадян, є і прізвища двох народних депутатів – «списочника» від колишньої фракції "ОПЗЖ" Вадима Рабиновича та одеського мажоритарника від «Слуги народу» Ігоря Васильківського.

«КП в Україні» відповідає на головні питання, які виникають щодо ситуації з припиненням громадянства зазначених народних депутатів.

1. Чи опублікований Сергієм Власенком документ є достовірним?

Наразі Офіс президента офіційно не підтвердив, але й не спростував правдивість оприлюдненої копії нібито указу президента.

2. Що кажуть колеги депутатів, громадянство яких нібито припинено?

- Щодо Ігоря Васильківського, то я з ним близько не спілкувався. Він – мажоритарник з Одеси, я – народний депутат з Сумщини. На рівні фракції інформація щодо позбавлення Ігоря Васильківського українського громадянства не обговорювалась. Мені особисто про це нічого не відомо. Але якщо з’явиться офіційний указ президента, то це буде означати, що у відповідних органів були обґрунтовані підстави для припинення громадянства усіх зазначених у ньому осіб, - сказав в коментарі «КП в Україні» народний депутат з фракції «Слуга народу» Олександр Качура.

- Мені відомо було, що Рабіновича намагалися достроково позбавити мандата народного депутата. Спочатку хотіли це зробити через прийняття постанови. Йому закидали, що він порушив депутатську присягу, оскільки робив сумнівні заяви. Потім були чутки, що йому оголосять підозру у держзраді. Але трюк з припиненням громадянства – це щось нове, - розповів «КП в Україні» один з колишніх соратників Рабіновича по фракції у Верховній Раді.

3. Як відреагували на ризики втрати українського паспорту Рабінович та Васильківський?

Обидва депутати на момент публікації цієї статті утримувались від коментарів.

4. За що Зеленський припиняє їм громадянство?

- На підставі тих норм, які зазначені в указі, президент припиняє громадянство у разі його втрати. Для народженого в Україні це може бути лише факт добровільного набуття громадянства іноземної держави. Усе інше є позбавленням громадянства, що заборонено ст. 25 Конституції України, - зазначає на своїй сторінці у Фейсбуці ексзаступник голови ЦВК Андрій Магера.

Ще у травні 2018 році народний депутат Сергій Каплін публічно заявив, що отримав документи, які підтверджують, що парламентар Вадим Рабінович має ізраїльський паспорт

- Нарешті мною були отримані видані Міністерством внутрішніх справ Ізраїлю та легалізовані для використання в Україні документи про те, що Вадим Рабінович зареєстрований в Ізраїлі як громадянин цієї країни Давід Рабінович, ім’я батька – Зиновій, має посвідчення особи №303446132, адреса - Ізраїль, Бітані Аарон 4029400. Особистий підпис ізраїльського Давида Рабіновича є абсолютно ідентичним підпису українського нардепа Вадима Рабіновича, вони народилися в один день – 4 серпня 1953 року, у них збігається ім’я батька – Зиновій, - повідомляв тоді Каплін і оприлюднив скріни отриманих документів.

Потім в цю історію включилися правоохоронні органи. Солом'янський суд дав дозвіл групі прокурорів антикорупційної прокуратури для звернення із запитом про міжнародну правову допомогу до компетентних органів держави Ізраїль з приводу набуття громадянства народним депутатом Вадимом Рабіновичем.

Але на цьому епопея з дослідження подвійного громадянства Рабіновича й закінчилася. На момент початку повномасштабної війни Росії проти України Вадим Рабінович перебував (і до цього часу перебуває) в Ізраїлі. За його словами, там він підхопив коронавірус і не зміг повернутись до України.

А тепер щодо пана Васильківського. У період передвиборчих перегогонів у 2019 році в місцевих ЗМІ у соцмережах активно «гуляли» копії болгарського та ізраїльського паспортів кандидата у народні депутати. Сам Ігор Васильківський не коментував чутки про множинність громадянств

5. Чи позбавлять депутатів мандату?

Так!

- Факт припинення громадянства України є однією з підстав для дострокового припинення депутатських повноважень. Це відбувається автоматично. Додаткового голосування Верховної Ради не потрібно, - зазначає народний депутат Олександр Качура.

6. Хто замість них стане народними обранцями?

Вадим Рабінович обрався до Верховної Ради за списками партії "ОПЗЖ". В разі дострокового припинення повноважень його місце під законодавчим куполом країни має зайняти наступний кандидат з виборчого списку партії. Але тут ми стикаємось з законодавчою дилемою. З 20 червня діяльність партії "ОПЗЖ" заборонена. Чи дійсні виборчі списки забороненої партії? Питання без однозначної відповіді.

Ігор Васильківський обирався до парламенту 9-го скликання по одеському мажоритарному округу. Якщо він втрачає депутатський мандат, на його окрузі мають бути проведені проміжні вибори. Але в країні триває війна. Під час дії воєнного стану заборонено проводити будь-які вибори!