Завантажити ще

Хто і коли замість Шмигаля очолить уряд: думки експертів

Хто і коли замість Шмигаля очолить уряд: думки експертів
Фото: kmu.gov.ua

Україну накриває хвиля гучних кадрових рішень. Очікувано-несподівано відбулися звільнення голови СБУ Івана Баканова та генпрокурора Ірини Венедіктової. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, далі буде…

Місяць тому прем’єром були задоволені

- Я думаю, що це буде не останнє звільнення. Ми бачитимемо певні процеси. Це життя, воно не може зупинятися, – заявив 20 липня в ефірі «24 каналу» Олексій Данілов

Водночас в ЗМІ з’явилась інформація, що наступним на вихід можуть попросити навіть прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. І нібито головним претендентом на крісло очільника уряду є чинний міністр оборони Олексій Рєзніков. Хоча до цієї посади ніби давно приглядаються ще два міністри – Олексій Чернишов, міністр розвитку громад та територій України, та Олександр Кубраков, міністр інфраструктури.

У провладній команді публічно не озвучують ідей щодо ймовірного перезавантаження уряду. Більш того, наприкінці червня голова парламентської фракції «Слуга народа» Давид Арахамія у своєму телеграм-каналі написав, що інформація про відставку прем’єра Дениса Шмигаля наразі безпідставна.

- Питання заміни прем’єр-міністра ні у фракції, ні в парламенті не розглядається та не обговорюється. Денис Шмигаль сумлінно виконує свою роботу, працює як на внутрішньому фронті, так і на зовнішньому, розв’язуючи багато питань, - відзначив Арахамія.

В експертному середовищі озвучуються абсолютно протилежні думки. Опитані «КП в Україні» експерти висловили одностайну думку - чинному прем’єр-міністру найближчим часом таки доведеться піти з Кабміну. Лише різняться думки щодо того, хто стане наступником і наскільки обновиться склад уряду.

Є чотири причини для відставки уряду

Руслан Бортнік, директор Українського інституту політики:

Причини відставки

Руслан Бортник. Фото: vesti.ua/author/ruslan-bortnik-3

Руслан Бортник. Фото: vesti.ua/author/ruslan-bortnik-3

- Потенційна відставка уряду Шмигаля пояснюється, по-перше, посиленням військово-політичної, фінансової ролі ЄС та США.

По-друге, потрібно на когось перевести частину соціального негативу, який накопичився. Сьогодні владу особливо ніхто і ні у чому не звинувачує. Але люди напружені, перебувають в негативних очікуваннях.

По-третє, після відставки КМУ частина міністерських посад може бути предметом для діалогу між Україною та ЄС щодо кандидатства в ЄС (стоїть завдання до кінця року завершити цю програму), між Україною і США – щодо збільшення військової і фінансової допомоги.

По-четверте, таке кадрове рішення стане логічним продовженням формування воєнної команди президента, яке розпочалося з відставки Баканова та Венедіктової.

Часові рамки

- Думаю, до кінця літа це питання має бути вирішено, щоб восени вже новий склад уряду готував проєкт держбюджету на наступний рік.

Наступник

- Має шанси стати прем’єр-міністром Олексій Рєзніков. Він грамотний юрист, непоганий управлінець, користується довірою президента.

Хто з міністрів піде, а хто лишиться

- Частина міністрів точно лишиться. Але давати прогнози щодо конкретних прізвищ немає сенсу, оскільки ще рішення не прийняті. Можу допустити, що лишиться Михайло Федорів, на тій чи іншій посаді буде Ірина Верещук. Немає сенсу змінювати нового міністра соціальної політики.

Шмигаль – ідеальний пасивний виконавець, але цього зараз замало

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

Причини відставки

Володимир Фесенко. Фото: facebook.com/vladimir.fesenko1

Володимир Фесенко. Фото: facebook.com/vladimir.fesenko1

- Однією з причин відставки може стати ідея скорочення міністерств, презентована в Лугано. У разі такої реорганізації доведеться переобирати уряд.

До Шмигаля немає претензій з точки зору політики, але сьогодні потрібна більш жорстка, ініціативна людина на посаді прем’єра. Яка в умовах війни змогла б більш ефективно, не чекаючи розпорядження з Офісу президента, організувати роботу уряду і активно займатись реформуванням економічної системи України. Шмигаль – ідеальний пасивний виконавець. Але цього зараз замало.

Часові рамки

- Це може статись до вересня.

Наступник

- Аналізуючи публікації в ЗМІ на цю тему і з контексту того, що відбувається – не лише Олексій Рєзніков є потенційним кандидатом на посаду наступного прем’єр-міністра України. Є ще 5-6 реальних претендентів.

На прем’єрське крісло може претендувати заступник Офісу президента Ростислав Шурма. Він розглядається як потужний кризис-менеджер.

Цю посаду також може посісти перший віце-прем’єр Юлія Свириденко або міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.

Я б ще звернув увагу на віце-прем’єра Михайла Федорів. Він, на мій погляд, може бути потенційним кандидатом. Зокрема, саме він представляв в Лугано проєкт реорганізації уряду. Такі справи, зазвичай, курує або сам прем’єр, або людина, яка може очолити уряд.

Хто з міністрів піде, а хто лишиться

- Думаю, що можуть змінити третину уряду, максимум – половину від чинного складу. До того ж планується скорочення кількості міністерств.

Можуть змінити міністра юстиції. Малюська хоч і лояльний до Банкової та хороший виконавець, але він занадто ексцентричний як для міністра юстиції. У нього є бажання зайнятися реформою пенітенціарної системи. Та наразі це неголовне. Потрібно починати системну роботу щодо переходу України на європейське законодавство.

Є питання до міністра культури Олександра Ткаченка. За скороченням посаду може втратити міністр молоді і спорту. Відкрите питання щодо міністра енергетики.

Вже сьогодні потрібно перезавантажувати Кабмін

Тарас Загородній, політолог:

Причини відставки

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

- Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля давно потрібно було відправити у відставку, оскільки він виявився слабким очільником уряду. Особливо це проявилось під час війни. Досі немає програми переходу на військові рейки. Росіяни вже переводять свою економіку на військові рейки і готуються до затяжної війни. А ми до чого готуємось? Війна ще мінімум півроку буде тривати. У нас економіка має працювати на забезпечення армії, але чомусь не працює. Не запущені повноцінні механізми релокації підприємств, збільшується безробіття, зубожіння громадян… А уряд займається поділом грантових грошей і сподівається на нову західну допомогу. А якщо її не буде?

Сподіваємось, новий прем’єр буде керувати процесами.

Часові рамки

- Вже сьогодні потрібно перезавантажувати Кабмін. А вони хочуть почекати до осені.

Наступник

- Чернишов хоче очолити уряд. Пан Шурма розглядається. Останній - з реального сектору економіки. Він був гендиректором «Запоріжсталі», вміє вибудовувати та керувати процесами.

Хто з міністрів піде, а хто лишиться

- Точно має лишитись Олексій Рєзніков. Вважаю призначення його міністром оборони у зв’язці Валерій Залужний як головнокомандувач ЗСУ – вдалі кадрові рішення.