22 грудня
Завантажити ще

Урядова криза в Італії виникла через Україну

Урядова криза в Італії виникла через Україну
Фото: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

В Італії урядова криза досягла свого апогею. Коаліційний уряд прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі опинився на межі розпаду після того, як "Рух п'яти зірок" відмовився голосувати за важливий указ про фінансову допомогу тисячам сімей та компаній.

Прем'єр – прибічник України – може піти

Окрім цього, лідер цієї партії Джузеппе Конте звинуватив Драгі у спробі вигнати "Рух п'яти зірок" із урядової коаліції через те, що частина цієї партії виступає проти надання Україні зброї.

Сенат Італії наприкінці червня більшістю голосів схвалив резолюцію із закликом продовжити допомогу Україні у її війні з Росією, відхиливши спроби керівництва однієї з коаліційних партій - "Руху п'яти зірок" - припинити надавати Києву зброю. Після голосування з "Руху п'яти зірок" вийшов міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо. Він звинуватив лідера "Руху п'яти зірок" Конте у підриві зусиль уряду щодо підтримки України та ослабленні позицій Риму в Європейському союзі.

Ультраправа й проросійська партія "Рух п'яти зірок" досі була найбільшою політичною силою у парламенті після того, як партія набрала 33% голосів на національних виборах 2018 року. Однак відтоді підтримка партії суттєво знизилася. Останні опитування громадської думки свідчать про підтримку виборців лише у 13%. А прем'єр-міністр Маріо Драгі, навпаки, є прихильником України. Президент Володимир Зеленський 19 липня провів телефонну розмову із прем'єр-міністром Італії Маріо Драгі.

- Подякував за всебічну підтримку та солідарність італійського народу. Також відзначив вагомий особистий внесок прем'єр-міністра у наданні Україні статусу країни – кандидата на вступ до Європейського союзу, – повідомив Зеленський.

Кризу спровокувала Росія?

Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо вважає, що відставка прем'єр-міністра Маріо Драгі викликала радість у Росії та грає їй на руку.

- Якщо Драгі піде, ми йдемо на дострокові вибори, це проблема стабільності країни, - сказав Ді Майо.

Глава МЗС Італії додав:

– Серце плаче від того, що вчора у Москві виголошували тости. Путін номер два, тобто Медведєв, святкував і був щасливий, бо голову Драгі подали Путіну на срібному блюді.

На думку Ді Майо, урядова криза в Італії була запланована давно, а причетна до неї його колишня партія "Рух п'яти зірок", яку нині очолює Джузеппе Конте. На його думку, дії партії та її керівника Джузеппе Конте безпосередньо допомагають «путінській пропаганді та самодержавству».

Крім цього, Луїджі Ді Майо заявив, що через політичну кризу в країні Рим може припинити постачання зброї Києву.

- Тепер я маю сумнів, що ми можемо відправляти зброю. Це одна із багатьох серйозних проблем, - заявив дипломат.

Долю уряду вирішуватиме президент Італії

У середу та четвер (20-21 липня) прем'єр Маріо Драгі виступить перед членами обох палат парламенту, щоб дізнатися, чи має він, як і раніше, більшість.

Професор конституційного права університету Ла Сапієнца у Римі Гаетано Адзаріті бачить кілька варіантів розвитку подій.

- Якщо після виступу в парламенті прем'єр-міністра Маріо Драгі під час парламентських дебатів буде досягнуто консенсусу, нового миру між усіма партіями, які підтримують нинішній уряд, кабінет міністрів зможе продовжити роботу. Це перший варіант, найкращий для уряду, але, можливо, не найімовірніший, - заявив експерт.

Другий варіант, за його словами, - консенсусу немає, причини незгоди прояснені в ході парламентських дебатів, і тоді, ймовірно, відставку уряду буде підтверджено.

- Все знову буде в руках президента Італії Серджо Маттарелли, який вирішить, розпускати парламент чи спробувати сформувати новий уряд. Остання гіпотеза є малоймовірною, але вирішувати, що робити, так чи інакше главі держави, - каже аналітик.

Якщо Маріо Драгі все ж таки оголосить про відставку і її прийме президент, позачергові вибори в Італії можуть відбутися на початку жовтня. Останні опитування показують, що менше третини італійців виступають за дострокові вибори, тоді як більше половини хочуть, щоб уряд продовжив свою діяльність.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Найімовірніше, Драги піде, і восени в Італії будуть нові парламентські вибори. Доки вони не пройдуть, якихось суттєвих змін щодо України не буде. Та й після виборів, мабуть, також. Більшість партій підтримують Україну. Навіть частина «Руху п'ять зірок» здебільшого за це. Після виборів можуть посилитися крайні ліві та крайні праві, але не настільки, щоб у парламенті Італії виникла проросійська більшість.

Довідка Коротко про

75-річний Маріо Драгі – італійський економіст та державний діяч, прем'єр-міністр Італії. З 1984 по 1990 рік як представник Італії входив до складу ради виконавчих директорів Світового банку. У 2005 році Маріо Драгі став головою Банку Італії. У 2011 році Маріо Драгі був призначений головою Європейського центрального банку. З 13 лютого 2021 року – голова Ради міністрів Італії. Прихильник того, що світ в Україні має бути тривалим і таким, як хоче Київ. Дружина Серена - нащадок сімейства Медічі (правителів Флоренції), двоє дітей: дочка Федеріка, біолог, та син Джакомо, бізнесмен.

Новини по темі: Італія криза