30 вересня
Завантажити ще

Питання українського зерна, або Чому США зняли частину санкцій з РФ

Питання українського зерна, або Чому США зняли частину санкцій з РФ
Фото: FT монтаж/Йорук Ісік

Несподівано для всіх США вирішили зняти частину санкцій із російських товарів та продукції. Міністерство фінансів США опублікувало генеральні ліцензії, за якими дозволяється торгівля з Росією окремими категоріями товарів.

Зокрема, США зняли санкції з торгівлі російськими продуктами харчування, насінням, добривами, репродуктивним матеріалом для вирощування тварин, ліками та медичним обладнанням.

Також американський Мінфін уточнив сферу застосування санкцій щодо Росії у сфері телекомунікацій та інтернет-технологій і фінансових послуг зокрема. Відомство підкреслило, що не забороняло Росії експорт сільськогосподарської продукції та добрив.

- США не запроваджували санкцій щодо виробництва, виготовлення, продажу чи транспортування сільськогосподарських товарів (у тому числі й добрив), сільгоспобладнання та ліків, пов'язаних з Росією, – йдеться у повідомленні американського Мінфіну.

Послаблення санкцій в обмін на українське зерно

Чим може бути викликана така різка зміна позиції США? Причина може бути у світовій продовольчій кризі і пов'язана з тим, що представники України, Росії, Туреччини та ООН під час переговорів у Стамбулі домовилися про розблокування трьох українських портів для експорту зерна.

Як повідомляє американське видання Wall Street Journal з посиланням на поінформовані джерела переговорів, сторони попередньо погодили такий механізм: зерно може відправлятися з трьох українських портів у супроводі українських суден, одночасно діятиме режим припинення вогню для захисту суден у географічних межах.

Щоб виключити транспортування західної зброї морем, турецькі військово-морські сили перевірятимуть судна, що прямують до українських портів. Сторони домовилися створити у Стамбулі під егідою ООН координаційний центр, відповідальний за контроль постачання українського зерна та моніторинг рівня загроз для суден-зерновозів.

Думка експертів

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Тут усе досить прозаїчно. Виключення Росії з ринку добрив спричинює різке зростання цін на продовольство в усьому світі. Щойно запровадили санкції проти російських добрив, США одразу ж зробили для них послаблення. Що стосується послаблення санкцій відносно російських медичних товарів, то це може бути пов'язано з гуманітарними потребами у світі. Коли застосовують санкції, то країни намагаються їх уникнути, якщо вони мають гуманітарне призначення – ліки, їжа та інше.

Водночас не можна виключити, що послаблення санкцій із боку США може бути жестом доброї волі у відповідь на те, що росіяни погодилися розблокувати частину українських портів для експорту української пшениці. Це може бути частиною операції вирішення проблеми продовольчої кризи.

Вадим Карасьов, політолог:

- Зняття частини санкцій із Росії може бути пов'язане із продовольчою кризою у світі. Тому що Росія – один із провідних експортерів зерна та добрив, і для того, щоб не створювати штучно умови для продовольчої кризи за допомогою санкцій, що може вплинути на світову економіку, американці й зробили послаблення. Вони вилучили із списку санкцій заборону на добрива та експорт пшениці. Тому що 25-30% світових надходжень калійних добрив у світі припадає на Росію та Білорусь.

Але ці зміни не на користь Росії чи ознаки втоми від України, це відповідальність світових країн, які розуміють, що у цій ситуації потрібно бути прагматичнішими і не допустити світової продовольчої кризи. З цим же пов'язані й останні переговори щодо українського зерна у Стамбулі. Натомість на поступки з безпеки транзиту та експорту українського зерна через Чорне море Росії дали послаблення щодо експорту російського зерна.

Тарас Загородній, політолог:

- Росія за останні 30 років так «вросла» у світову економіку, що її виключення з неї без втрат для західних економік неможливе. І Захід хоче отримати на міжнародний ринок продовольство. Вони люди, які стратегічно мислять, і розуміють, що у світі може початися голод. Відповідно, вони відкривають можливість для експорту продовольства з України та добрив із Росії. Але це тимчасовий захід. Нічого кардинально у принциповій санкційній політиці США не змінилося. Коли вони вирішать продовольчу проблему, вони й надалі закручуватимуть гайки у відносинах із Росією. Наприклад, американці продовжують тиснути Росію відносно енергоносіїв. Недарма Байден наразі поїхав до Саудівської Аравії, щоб вирішити питання заміни російської ннафти саудівською.