Завантажити ще

Експерти про контроль західної зброї: Нелегальний продаж сьогодні неможливий

Експерти про контроль західної зброї: Нелегальний продаж сьогодні неможливий
Фото: facebook.com/anatoliikurtiev

Чим ближче до сенатських виборів в США, тим гучніше і частіше лунають заяви з-за океану щодо більш ретельного аудиту наданої Україні військової допомоги

«КП в Україні» розпитала військових експертів, хто і як контролює логістику військової допомоги і чи так вже просто продати на тіньовому ринку зброї той же ПЗРК Javelin чи РСЗВ Himars. 

Відстежують кожну кулю

Західна військова допомога, яка надходить в Україну, контролюється, і досить серйозно. Таку відповідь «КП в Україні» почула від усіх опитаних експертів.

- Все озброєння, яке ми отримуємо від партнерів, постачається логістичними лініями, які налагоджені ними ж. Жодної самодіяльності! У Європі є декілька логістичних центрів, які в оперативному режимі постачають і відслідковують, куди і яке озброєння йде, - каже в коментарі «КП в Україні» директор розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих

Все озброєння, яке ми отримуємо від партнерів, постачається логістичними лініями, які налагоджені ними ж. Жодної самодіяльності!

Зокрема, ще наприкінці квітня був створений Міжнародний координаційний центр допомоги, який працює на американській базі в Штутгарті. Його основна мета – розробка логістичних операцій по оперативному постачанню зброї для ЗСУ.

- У переобладнаному конференц-залі - розміром трохи більше за шкільну баскетбольну залу - понад сотня військовослужбовців із 30 різних країн планують, розписують та відстежують майже кожну західну кулю, яка прямує до України… Їхнє завдання - доставити артилерію, танки, винищувачі, боєприпаси та засоби допомоги, такі як каски, із самого серця Європи на поле бою в Донбасі. У цьому їм допомагає невеличка група українських зв’язкових офіцерів, які теж перебувають у кімнаті та в телефонному режимі працюють із військовими на лінії фронту, - так описувало роботу МКЦД авторитетне американське видання Foreign Policу.

Гаубицю М777 так просто не продаси. Фото: facebook.com/okPivden

Гаубицю М777 так просто не продаси. Фото: facebook.com/okPivden

В кишеню Himars не засунеш

У той же час експерти допускають, що «зникнути» на війні може протитанкова чи стрілецька зброя, а от великі одиниці озброєння бережуть як зіницю ока. До того ж не варто забувати про фактор блокади морських портів російськими окупантами та закритий авіапростір над Україною.

«Зникнути» на війні може протитанкова чи стрілецька зброя, а от великі одиниці озброєння бережуть як зіницю ока

- Почнімо з того, що під час всіх воєн були прецеденти розкрадання зброї. І, наприклад, ходять легенди, як на початку безконтрольних 90-х зі складів української армії нелегально розпродавалася зброя. Тому заяви пані Спартц мають певне історичне підґрунтя, але вони не мають нічого спільного із реальністю. 

Сьогодні технічно нелегально продати зброю нереально: «небо» і морські порти закриті, автівки ретельно перевіряються, - каже військовий історик Роман Пономаренко. – Одна справа - перевезти через кордон один чи декілька Stinger і Javelin, а інша справа - РСЗВ Himars чи гаубіцу М-777. До того ж вся зброя, яка нам надається, - пронумерована. І якщо, умовно в Сирії чи Ірані, «випливе» американський Stinger, то буде не складно визначити, чи ця протитанкова зброя була саме з «української партії».

За словами Валерія Рябих, США, які контролюють переважну частину ринків у світі, мають всі можливості для того, щоб відстежити появу якихось нових партій зброї. Відповідно, якби десь в недружніх країнах з’явилась американська зброя, то вони б швидко дізнались про цей факт.

Кожен Stinger чи Javelin має свій номер. Тож, якщо зброя десь

Кожен Stinger чи Javelin має свій номер. Тож, якщо зброя десь "вспливе", то буде зрозуміло, звідки вона. Фото: t.me/kurtievofficial

Контрабанда під обстріли «Градами»?

Чи може та ж Росія отримати західну зброю, яка надається Україні для відбиття військової агресії РФ? Так, може. Але виключно у вигляді трофеїв на полі бою.

- Не секрет, що росіяни вже захопили десятки Stinger і Javelin. І після цього можуть будь-як ними розпорядитись, - відзначає Роман Пономаренко.

А от свідомий продаж західної зброї окупантам експерти виключають і пояснюють чому.

- Зараз вже не відносно спокійні 2014-2015 роки, коли процвітала контрабанда на лінії розмежування і через КПК провозилися різні товари. Сьогодні йдуть активні бойові дії. Яка може бути контрабанда, коли стріляють «Гради» та артилерія! Виключено! – заявляє політолог Володимир Фесенко. – В тому, щоб вся західна зброя доходила на фронт, зацікавлені всі: військові, які боронять країну, адже від цього залежить їхнє життя та здоров’я, і влада, яка зацікавлена в якнайшвидшому закінченні війни. 

Щоб вся західна зброя доходила на фронт, зацікавлені всі: і військові, адже від цього залежить їхнє життя та здоров’я, і влада, яка зацікавлена в якнайшвидшому закінченні війни

І чим більше буде зброї на фронті, тим швидшою може бути наша перемога. Тому українська сторона також зацікавлена, щоб все, що нам надається у вигляді військової допомоги, отримували бійці на передовій.

Свідомий продаж зброї - виключений, - експерти переконані у тому, що всі в Україні мріють про закінчення війни. Фото: Photo by John Moore/Getty Images

Свідомий продаж зброї - виключений, - експерти переконані у тому, що всі в Україні мріють про закінчення війни. Фото: Photo by John Moore/Getty Images

Тим часом

Вашингтон впевнений в Україні щодо аудиту зброї

Американський уряд контролює і впевнений, що надана Україні зброя потрапляє в потрібні руки, нелегального обігу зброї нема. Про це на нещодавньому онлайн-брифінгу заявила заступниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Бонні Деніс Дженкінс.

- Сполучені Штати дуже серйозно ставляться до нашої відповідальності щодо захисту оборонних технологій американського походження, а також запобіганню витоку їх у чужі руки чи незаконному розповсюдженню, - сказала Дженкінс і додала, що США активно співпрацюють з Україною, «щоб забезпечити контроль над допомогою навіть в умовах складного конфлікту, який ми бачимо, а також середовища, в якому вона діє».

Будь-яке переміщення озброєння як в Україну, так і з України (для ремонту) дуже уважно відстежується і контролюється як Україною, так і міжнародними партнерами

- Американська сторона упевнена в тому, що український уряд приділяє належну увагу охороні та обліку оборонного обладнання, наданого США, - резюмувала Деніс Дженкінс.

Про ретельний аудит отриманої військової допомоги заявив і радник міністра оборони Юрій Сак.

- Будь-яке переміщення озброєння як в Україну, так і з України (коли таке переміщення необхідне для ремонту) дуже уважно відстежується і контролюється як Україною, так і міжнародними партнерами. Інформація про те, що Україна стає великим центром контрабанди зброї, не відповідає дійсності, – цитує слова Юрія Сака видання Financial Time.