Завантажити ще

Відставки Бориса Джонсона вимагають урядовий кіт та Джоан Роулінг. Він відмовляється

Відставки Бориса Джонсона вимагають урядовий кіт та Джоан Роулінг. Він відмовляється
Фото: JESSICA TAYLOR/REUTERS

Скандал навколо можливої відставки прем'єр-міністра Британії Бориса Джонсона продовжує набирати обертів.  Консервативна партія має намір забрати в нього річний імунітет, що дозволить знову розглянути вотум недовіри політику.

Крім того, збільшується кількість представників уряду, які змушують Джонсона піти у відставку. В той же час сам прем’єр-міністр Великобританії запевняє, що залишиться при владі, оскільки не є «відповідальним просто піти», повідомляє телеканал Sky News.

Низка відставок

Повідомляється, що Джонсон звільнив міністра з питань житлово-комунального господарства Майкла Гоува, який напередодні закликав його піти у відставку.  По попереднім даним, політика було звільнено на тлі закликів до відходу глави кабміну.

Гоув був активним прихильником Brexit та екс-суперником Джонсона в гонці за місце голови Консервативної партії. Він приєднався до критики прем'єра, зокрема історії з незаконними вечірками під час локдауну,  і вимагав його відставки.

В цілому кількість відставок з уряду чинного британського прем'єра, за підрахунками Sky News, становить понад 40 осіб. Вони почалися з відходу зі своїх посад двох ключових міністрів в уряді Джонсона - глав Мінфіну Ріші Сунака та МОЗ Саджіда Джавіда.

Слідом за ними у відставку подавали заступники голів різних міністерств, низка парламентських заступників міністрів та понад десять особистих парламентських секретарів міністрів британського кабінету.

Хто вимагає відставки 

Кілька депутатів публічно написали у Twitter свої заклики до відставки Джонсона. Одним із останніх, хто приєднався до них, є член парламенту з острова Вайт Боб Сілі, який сказав, що «важливі дебати та важливі питання... заглушуються безперервним шумом з Даунінг-стріт».

Крім того, заклик до прем’єра з'явився на сторінці кота Ларрі, який є головним мишоловом у резиденції британських прем'єрів на Даунінг-стріт, 10.

- Я з чистою совістю більше не можу жити з цим прем’єр-міністром. Або він піде, або я, - йдеться у повідомленні.

В свою чергу відома письменниця Джоан Роулінг закликала Джонсона «перестати копати».

- Боже милий. Коли ваша лопата починає танути в розплавленому теплі ядра землі, перестаньте копати, - написала вона.

Що буде у разі відставки Джонсона

Мають відбутися так звані "вибори лідерства" у партії консерваторів. Новий лідер і стане прем'єром. Така процедура може тривати близько тижня.

В кращому для України випадку, пише liga.net, переможе міністр оборони Бен Воллес. Але він поки офіційно не висловлював бажання брати участь у партійних перегонах. Як і інші.

Що може означати відставка Джонсона для України

 На думку експерта з питань зовнішньої політики центру "Українська призма" Олександра Краєва, ризиків для нашої країни у можливій відставці Джонсона немає.

- Це може сповільнити певні ініціативи та контакти, але стратегічно британці від нас не відвернуться. Українська тематика – це єдине, в чому усі партії погоджувались з Джонсоном. Навіть його закляті опоненти лейбористи та шотландські націоналісти, які в принципі не лізуть в зовнішню політику,  - сказав він.

За його словами, в ідентичній ситуації три роки тому була попередниця Джонсона Тереза Мей, і тоді процес відставки зайняв два-три тижні. У випадку з Джонсоном все розвивається більш стрімко.