Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

У компанії світових ізгоїв: чим загрожує Росії статус країни-спонсора тероризму

У компанії світових ізгоїв: чим загрожує Росії статус країни-спонсора тероризму
Фото: change.org

Комітет Сенату США з міжнародних відносин схвалив у середу резолюцію про включення Росії до списку країн, які підтримують тероризм.

«Немає сумнівів у тому, що Росія на чолі з Володимиром Путіним є державою-спонсором тероризму. Те, що він зробив, наказавши йти в Україну, було терористичним актом. Він воєнний злочинець, і на ньому лежить відповідальність за кожен злочин, який був скоєний від його імені», - заявив в інтерв'ю «Голосу Америки» Джеймс Ріш, сенатор-республіканець.

Як пояснив в інтерв'ю Українській службі «Голос Америки» сенатор-республіканець Кріс Кунс, остаточне рішення про визнання Росії державою, яка спонсорує діяльність терористів, у зв'язку з незаконним вторгненням на територію України має бути ухвалено адміністрацією Джо Байдена.

Згідно з визначенням Держдепу, держава-спонсор тероризму - це країна, яка «неодноразово надавала підтримку актам міжнародного тероризму». Вперше такий список було складено Держдепом США 1979 року. З того часу документ щорічно складається держсекретарем США та публікується у Зводі федеральних нормативних актів США.

Є кілька критеріїв потрапляння до цього чорного списку. Це активна та безпосередня чи непряма підтримка актів міжнародного тероризму. За термінологією Держдепу США, такі країни називаються «безпечними гаванями» для тероризму. На даний момент до списку внесено чотири держави: Куба, Північна Корея, Іран та Сирія.

Куба

Куба була включена до списку держав-спонсорів тероризму 1982 року. Згідно зі звітом Держдепартаменту США, вона продовжувала надавати притулок приблизно двом десяткам членів баскського терористичного угруповання ЕТА, надавала притулок і безпечне пересування членам Революційних збройних сил Колумбії (FARC) та особам, які розшукуються у США.

При цьому Держдепартамент США у 2013 році зазначав, що «немає жодних ознак того, що кубинська влада надавала зброю або здійснювала військову підготовку терористичних груп». У доповіді зазначено, що Куба є спонсором мирних переговорів між РВСК та колумбійським урядом і дистанціювалася від басків. У 2015 році Барак Обама запропонував виключити Кубу з цього списку й направив пропозицію до Конгресу, і це було зроблено. Але 12 січня 2021 року, останніми днями президентства Дональда Трампа, Держдепартамент США знову включив Кубу до списку.

Північна Корея

Корейська Народно-Демократична Республіка була внесена до переліку у 1988 році та виключена 11 жовтня 2008 року. США виключили КНДР зі списку після домовленості, що експертів МАГАТЕ допустять на всі заявлені агентством ядерні об'єкти Північної Кореї. Але після чергового погіршення відносин із США у 2017 році КНДР повторно була включена до переліку спонсорів тероризму.

Сирія

Сирія була включена до списку держав-спонсорів тероризму у 1979 році. Згідно зі звітом Держдепартаменту США за 2012 рік, незважаючи на внутрішній конфлікт, Сирія продовжує надавати підтримку міжнародному тероризму, зокрема ліванському угрупованню «Хезболла» та палестинським терористичним угрупованням. Також Сирія відіграє важливу роль у нелегальних схемах фінансування тероризму.

Іран

Ця країна була включена Держдепартаментом США до списку держав-спонсорів тероризму в 1984 році. Причина – Іран продовжує нарощувати терористичну активність. На думку американської сторони, він надає фінансову, матеріальну та матеріально-технічну підтримку терористичним групам бойовиків на Близькому Сході та у Центральній Азії. Корпус вартових ісламської революції називається основним органом та механізмом для підтримки терористів. У 2012 році Іран підозрювався США у підготовці терактів в Індії, Таїланді, Грузії та Кенії.

Ірану ставиться у провину широка підтримка уряду Сирії, зокрема зброєю в умовах сирійського конфлікту. Іран забезпечує зброю, підготовку та фінансування ХАМАС й інших палестинських терористичних угруповань. Після 2006 року Іран допомагав у переозброєнні «Хезболли» в обхід прямої заборони Ради безпеки ООН. Держдепартамент вважає, що Іран підтримував терористів у Ємені та надавав допомогу «Аль-Каїді».

Чим загрожує статус країни-спонсора тероризму

Санкції, які накладаються на такі держави, включають обмеження на отримання допомоги від США, заборону на експорт і продаж продукції оборонного призначення, заходи контролю за експортом товарів подвійного призначення, різні фінансові та інші обмеження.

Крім цього, США можуть запровадити проти такої держави додаткові санкції, відмовити в економічній допомозі та зняти дипломатичний імунітет із представників країни. А члени сімей жертв терактів отримують право звертатися за компенсацією до судів США.