18 травня
Завантажити ще

Путін їде до Лукашенка. Покажуть, звідки готувався напад?

Путін їде до Лукашенка. Покажуть, звідки готувався напад?
Фото: President.gov.by

Відсутність успіху змушує Москву шукати нові резерви для продовження війни в Україні. І чи не єдиним джерелом таких резервів для Володимира Путіна є Білорусь. Буквально від початку війни він намагається змусити Олександра Лукашенка ввести свої війська до нашої країни. Самопроголошений диктатор обіцяє, але нічого не робить. Але цього разу російський президент вирішив взятися за нього особисто.

Путін їде тиснути

Володимир Путін уперше від початку широкомасштабного вторгнення до України поїде до білоруського Гродно, де зустрінеться із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Як повідомив прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін, Лукашенко з Путіним зустрічаються "на полях Форуму регіонів Союзної держави, який пройде 30 червня та 1 липня".

Насправді більшість експертів вважають, що президент РФ знову намагатиметься схилити свого колегу до вступу у війну проти України.

«Річ у тім, що Російська Федерація видихається. І як би нам важко сьогодні не було на луганському напрямку, ми бачимо, що вже немає того наступального потенціалу, який був ще у травні-квітні. Сьогодні у Росії оперативного резерву немає, потрібен час для його створення. Путіну вкрай необхідно, щоб Білорусь відкрила другий фронт, почала бойові дії, зв'язувала частину сил української армії на північному сході і цим відтягувала наші війська», – вважає військовий експерт Олег Жданов.

У Міністерстві оборони України зазначають, що наразі на кордоні Білорусь має певний військовий контингент. "На кордоні у Брестській та Гомельській областях зараз до семи білоруських батальйонів. Це до чотирьох тисяч особового складу. Але треба розуміти, що там є і російські війська», - заявив речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник.

Водночас Білорусь з початку червня проводить серію різнопланових військових навчань. Згідно з повідомленням Міноборони Білорусі, до таких «тренувань» залучено всі категорії військовослужбовців (включно із строковиками), підрозділи, військові частини, з'єднання та органи військового управління.

Наразі ці військові навчання подовжені до 25 червня. Як повідомили у Міноборони Білорусі, їхні військові «відпрацьовуватимуть практичні навички особового складу військових частин і підрозділів тилового забезпечення у виконанні завдань відповідно до призначення в умовах обстановки, що динамічно змінюється». Також Білорусь розпочала "мобілізаційні навчання" на кордоні з Україною. Білоруські військові потягнуть на збори військовозобов'язаних запасів. Комісаріати хочуть "відпрацювати" питання повідомлення та відправлення громадян до військових частин.

Військові навчання на кордоні Білорусі – поки що лише навчання. Ймовірно, такими і залишаться. Фото: Руслан Гук, «Ваяр»/ t.me/modmilby

Військові навчання на кордоні Білорусі – поки що лише навчання. Ймовірно, такими і залишаться. Фото: Руслан Гук, «Ваяр»/ t.me/modmilby

Білоруси не готові до наступу

На що чекати Києву від усіх цих факторів? Чи піде білоруський диктатор на введення своїх військ до України? Більшість військових аналітиків схиляються до того, що ні. Олег Жданов вважає, що для самопроголошеного лідера Білорусі вступ у війну є дуже ризикованим. Адже для українських військових це не буде несподіванкою, і білоруські військові отримають відсіч ще на кордоні.

У Міноборони України зазначають, що для нового наступу з території Білорусі їй потрібно створити потужне наступальне угруповання, проте наразі Україна такого угруповання не бачить. Нагадаємо, що після 24 лютого білоруські війська кілька разів приводилися у стан підвищеної боєготовності на тлі постійних повідомлень, що вони можуть приєднатися до вторгнення російської армії до України. Проте досі білоруські військові безпосередньої участі у війні проти України не брали. А всі ці військові навчання на кордоні - це лише картинка для Володимира Путіна, що, мовляв, Лукашенко готується до війни.

«Путін постійно вимагає від Лукашенка втрутитися у цю війну, але той уміло уникає такої авантюри», - вважає член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки та оборони Федір Вениславський.

Лукашенку невигідно встрявати у війну

Російський опозиційний політик Геннадій Гудков навів свій аргумент на користь того, що Лукашенко не зважиться на війну з Україною. "Вся "влада" Лукашенка існує завдяки його армії, яка тримає білорусів у страху. Якщо він зараз надішле війська помирати до України, його дуже швидко знищить власне населення", – зазначає Гудков.

Окрім цього, якщо Росія війну в Україні програє, то поразка Путіна пошириться і на Лукашенка, безумовно, аж до перспективи сісти на лаву підсудних. "Він такий варіант враховує", - вважає "Радіо Свобода".

Але й перемога Москви є небезпечною для Лукашенка, оскільки у цьому випадку він повністю опиниться під владою Путіна, який може захотіти змінити його. Лукашенко цей варіант також враховує. І тому для нього краще не встрявати у війну в Україні.

Також важливо і те, що самі білоруси не хочуть воювати в Україні. Після нападу Росії на Україну з Білорусі почали масово їхати чоловіки, які побоюються військового призову. Генеральний штаб ЗСУ з посиланням на власні джерела неодноразово повідомляв, що військовослужбовці білоруських збройних сил не хочуть брати участь у війні проти України на стороні РФ.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- З політичного погляду вступ у війну в Україні – це величезний ризик для Лукашенка. У разі поразки або навіть часткових військових невдач Лукашенко може втратити набагато більше, ніж Путін. Він може просто втратити владу у країні. Ситуація у білоруському суспільстві та армії може різко змінитись не на його користь. Він це чудово розуміє. І Лукашенко може вступити у війну лише в одному випадку – якщо він бачитиме однозначну перемогу Росії в Україні. А так далі надання росіянам своєї території він не піде.