21 листопада
Завантажити ще

Чого хоче від України ЄС в обмін на її кандидатство у Союзі

Чого хоче від України ЄС в обмін на її кандидатство у Союзі
Фото: REUTERS/Ів Герман

Європейська комісія (ЄК) 17 червня офіційно рекомендувала надати Україні статусу кандидата в члени Європейського союзу. Остаточне рішення ухвалить Рада ЄС після 19 червня. "Українці готові померти за європейську перспективу. Ми хочемо, щоб вони жили разом із нами європейською мрією," – озвучила рішення президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.

Приймемо, але з умовою.

Але для цього Київ має виконати низку умов. Ось їх перелік:

  • прийняти та запровадити законодавство про порядок відбору суддів Конституційного суду України, включаючи процес попереднього відбору на основі оцінки їхньої сумлінності та професійних якостей, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії;
  • завершити перевірку сумлінності кандидатів у члени Вищої ради юстиції Радою з етики та відбір кандидата до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • посилити боротьбу з корупцією, зокрема на найвищому рівні – у тому числі за допомогою запобіжних та ефективних розслідувань;
  • завершити призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також запустити та завершити процедуру відбору й призначення нового директора Національного антикорупційного бюро України;
  • забезпечити відповідність законодавства щодо боротьби з відмиванням грошей стандартам Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF);
  • ухвалити всеосяжний стратегічний план реформи правоохоронного сектора як частини системи безпеки України;
  • запровадити антиолігархічний закон, щоб обмежити надмірний вплив олігархів на економічне, політичне та суспільне життя;
  • боротися з "впливом корисливих інтересів" шляхом ухвалення закону про ЗМІ;
  • завершити реформу правової бази для національних меншин, яка нині готується відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

Умови здійсненні

Чи можливі для України ці умови? За словами фон дер Ляйєн, Україна вже запровадила приблизно 70% усіх необхідних правил, норм та стандартів.

"Ми хочемо сказати одне - так, Україна заслуговує на європейську перспективу. Так, Україна має бути прийнята як кандидат. Ми враховуємо, що виконана велика робота, але інша важлива робота ще попереду. Процес йде у відповідності з процедурою, швидкість просування повністю залежить від України. Все в руках України", - заявила у п'ятницю голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.

Рішення про кандидатський статус України ще мають затвердити усі 27 країн, що входять до Євросоюзу. Остаточний вердикт із цього питання винесуть лідери країн - членів ЄС на саміті 23-24 червня.

Політолог Олег Саакян упевнений, що нічого нездійсненного для Києва у цих вимогах немає.

- Виконання цих пунктів залежить виключно від політичної волі та готовності українського керівництва. Там немає жодного пункту, який би був для нас нездійсненним, що робить їх цілком реалістичними. Частину цих вимог може бути навіть виконано найближчими днями - їх проголосує Верховна Рада. Тобто увесь перелік вимог Євросоюзу – цілком адекватний перелік. Загалом можна сказати, що Європа у цьому питанні не ставить нам палиці в колеса. Це абсолютно прогнозований та мінімальний пакет вимог, який навіть сприймається україноскептичною частиною європейського суспільства, - вважає експерт.

Але до членства в ЄС ще дуже далеко

Проте експерти зазначають, що навіть якщо Рада остаточно схвалить надання Україні та Молдові статусу країн-кандидатів, для їхнього вступу до ЄС можуть знадобитися багато років. Наразі такий статус вже мають п'ять держав: Албанія (з 2014 року), Північна Македонія (з 2005-го), Чорногорія (з 2008-го), Сербія (з 2009-го) та Туреччина (з 1999-го). Усі вони поки що досить далеко від повноцінного членства в ЄС.

Як повідомляє ВВС, якщо Україна справді отримає статус країни-кандидата, це буде найшвидшим подібним рішенням в історії. Київ подав офіційну заявку на вступ до ЄС наприкінці лютого, одразу після російського вторгнення, а у квітні глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн передала Зеленському спеціальний опитувальник для країн-кандидатів.

Українська влада визнає, що їй необхідно провести важливі реформи, зокрема для боротьби з корупцією. Проте вона наполягає, що проблема перебільшується.

"Так, є проблеми. Проблеми є в багатьох країнах, у тому числі в багатьох країнах Європейського союзу, - говорив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю нідерландському каналу NOS. - І я розумію, що деякі речі, деякі реформи ще треба провести, і ми це хочемо зробити - і, до речі, не для Європейського союзу, а саме для себе. І нам потрібно це зробити, ми хочемо це зробити, для цього потрібен час. Але ж і членами Європейського союзу ви не стаєте завтра".