Під час засідання Ради Безпеки ООН, на якій обговорювалась ситуація в Україні, увага була приділена продовольчій кризі, сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом, і торгівлі людьми. Виступи присутніх на засіданні були настільки яскравими та відвертими, що представник РФ не витримав та втік з залу, пише поспред України в ООН Сергій Кислиця. «КП в Україні» зібрала найяскравіші моменти та виступи з засідання Евроради.
Мішель під час промови на засіданні ООН по Україні назвав РФ винною у майбутній продовольчій кризі в світі. В своїй промові він прямо звернувся до постпред РФ Небензі.
- Пане посол, будьмо відверті. Кремль використовує постачання продовольства як невидимі ракети проти країн, що розвиваються. Драматичні наслідки російської війни ширяться світом і підштовхують до продовольчої кризи, бідності та дестабілізації всього регіону. Росія несе повну відповідальність за цю кризу - повну відповідальність, попри кремлівську кампанію брехні та дезінформації… Мільйони тонн зерна чекають у контейнерах і суднах, тому що у Чорному морі російські кораблі. Це російські атаки руйнують інфраструктуру України, російські танки, бомби й міни не дають Україні сіяти і збирати врожай. Кремль атакує також зерносховища і викрадає зерно з України, звинувачуючи інших, - заявив Мішель.
Після цих слів Небензя встав і пішов до виходу. Мішель і тут не змовчав, кинувши представнику РФ вдогонку, що той може вийти з залу, бо «простіше не чути правду». Небензя ж у кулуарах заявив, журналістам, що "не міг залишатися", звинувативши Шарля Мішеля у "брехні".
- Ще ніколи нерви так не підводили путінського посланця, - прокоментував поспред України в ООН Сергій Кислиця.
Nebenzia running away from the Security Council was quite an entertainment today in the Chamber otherwise filled with toxicity of russian drooling lies. https://t.co/PPb0WFcXy5
— Sergiy Kyslytsya (@SergiyKyslytsya) June 6, 2022У Раді безпеки ООН заявили, що засуджують будь-які форми сексуального насильства, яке ніколи не може бути пробачене, виправдане або амністоване. За словами спеціальної представниці із сексуального насильства в умовах конфлікту Праміли Паттен, кількість подібних повідомлень постійно зростає.
- З червня група ООН отримала повідомлення про 124 випадки сексуального насильства, пов'язані з конфліктом, щодо жінок, дівчат, чоловіків і хлопчиків, - зазначила вона, зауваживши, що більшість повідомлень (56) стосуються жінок.
Паттен додала, що наявні дані являють собою лише "верхівку айсберга" й не відображають масштабів сексуального насильства, зумовленого війною Росії проти України. Вона підкреслила, що очікує подальших консультацій з представництвом РФ при ООН щодо можливих форм співпраці в цій сфері
Якщо тимчасово окуповані території України не буде звільнено, РФ перетворить їх на нові опорні пункти для чергових атак. Про це під час засідання заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
- Навряд чи знайдеться інша європейська нація, яка за такий короткий історичний період пережила б таке глибоке спустошення більшовиками, Сталіном, Гітлером і, зрештою, Путлером – сказав постпред України при ООН. – 77 років тому людство об'єдналося у боротьбі навколо знищення зла. Десятки мільйонів життів було покладено на те, щоб ми зрозуміли, що умиротворення та поступки агресору не працюють. Історія має тенденцію повторюватися, якщо її уроків не вивчено".
Він підкреслив, що "путінську Росію має бути переможено в ім'я міжнародного миру та безпеки". Та заради українського народу, який «платить найвищу ціну».
Кислиця також підкреслив, що заяви Путіна щодо готовності розблокувати експорт продовольства з України "далекі від реальності". За його словами, Україна шукає рішень для запобігання глобальній продовольчій кризі, питання ж у тому, "як зробити так, щоб РФ не зловживала торговельним шляхом для нападу на Одесу".
Він підкреслив, що це питання стало актуальнішим після ракетного удару окупантів по Києву, коли був розбомблений завод, що займався ремонтом вагонів-зерновозів, які використовують для залізничних перевезень зерна в морські порти України.
– Усі казки Путіна про його готовність полегшити експорт української пшениці, які він так красномовно розповідає своїм рідкісним співрозмовникам, залишаються надто далекими від реальності, - підкреслив Кислиця.
Поспред України також нагадав, що Путін в інтерв'ю, яке вийшло лише 3 червня, стверджував, що Росія гарантує "мирний прохід без жодних проблем у міжнародні води" для суден із зерном, зокрема з Одеси, і "не користуватиметься ситуацією розмінування для того, щоб вчинити якісь атаки з моря". Його слова були порушені вже 5 червня.