24 листопада
Завантажити ще

Чому легенда світової політики Генрі Кісінджер запропонував Києву здатися Росії

Чому легенда світової політики Генрі Кісінджер запропонував Києву здатися Росії
Фото: Ерік Дрейпер/commons.wikimedia.org

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі 98-річний екс-держсекретар США Генрі Кісінджер, якому відводилася одна з ключових ролей у врегулюванні відносин із СРСР часів холодної війни, порадив Україні віддати свої території заради миру з Росією. "Україні потрібно поступитися Росії частиною території, щоб підписати мирний договір", - сказав він.

Кісінджер виступив у Давосі з відеозв'язку і заявив, що подальше відчуження Кремля спричинить важкі наслідки для стабільності в Європі у довгостроковій перспективі. «Переговори потрібно розпочати найближчими двома місяцями, перш ніж виникне напруженість, яку згодом буде нелегко подолати. В ідеалі розділовою лінією має бути повернення до колишнього статус-кво», – сказав Кісінджер, маючи на увазі відновлення кордонів України станом до 24 лютого.

«Якщо продовжувати війну далі за цю точку, це буде вже війна не за свободу України, а нова війна проти самої Росії», – пояснив екс-держсекретар.

Заява Кісінджера викликала гнівну реакцію в Україні

«Таке враження, що у пана Кісінджера на календарі не 2022 рік, а 1938-й, і він думав, що розмовляє з аудиторією не у Давосі, а в тодішньому Мюнхені (Мюнхенська змова, за якою країни Європи віддали нацистській Німеччині Чехію. – Ред..), - різко відповів політику Володимир Зеленський. - До речі, у реальному 1938 році, коли сім'я пана Кісінджера рятувалася з нацистської Німеччини, йому було 15 років, і він усе чудово розумів. І від нього тоді не чули, що треба нібито адаптуватися до нацистів замість того, щоб рятуватися від них чи боротися з ними».

Кісінджер уже не вперше здає Україну

У 2016 році Генрі Кісінджера було обрано іноземним членом Російської академії наук.

Примітно, що цього ж року Кісінджер запропонував президентові США Дональду Трампу план дружби з Путіним. За задумом екс-держсекретаря, США мають визнати домінування Росії у колишніх радянських республіках від Білорусії, України та Грузії до Казахстану. "Це означає: США визнають простір від Польщі та Прибалтики до Ірану, Афганістану та Китаю сферою впливу Росії".

"Основна ідея - Росія гарантує безпеку у Східній Європі і поступово знижує свою активність у цьому регіоні. Натомість Захід не буде втручатися у кримське питання. Окупація українського півострова не буде офіційно визнана, але це не має більше бути проблемою між старими наддержавами", - пояснювало тоді ідею плану Кісінджера є німецьке видання Bild.

Генрі Кісінджер вважає, що "зближення з Росією - це правильний крок, проти якого виступає Китай, що набирає військову міць. Баланс між Росією і США зміцнить стабільність у світі".

Експерт-міжнародник Антон Кучухідзе каже, що за заявами Кісінджера стоїть Москва.

- Росія мобілізує всі свої лобістські можливості у США та Європі для того, щоб змінити порядок денний. Америка, Британія, Австралія, Польща, тобто безліч західних країн озброюють Україну. Це означає, що Україна воюватиме до перемоги. Як використали у цьому контексті Кісінджера? Через лобістську компанію, причому росіяни могли навіть і не платити гроші. Він сам вважає, що Росія – союзник США проти Китаю. І Росія просто вміло використала його, – вважає експерт.

Кіссінджер не один

Схожої точки зору про обмін українських територій на мир дотримується не лише колишній держсекретар США. 19 травня Італія представила свій план урегулювання конфлікту між Росією та Україною. Він передбачає припинення вогню, приєднання України до ЄС, неприєднання до НАТО та (!) автономію Криму та Донбасу у складі України.

Колишній прем'єр міністр Італії та друг Путіна Сільвіо Берлусконі заявив, що «мир має бути досягнутий якнайшвидше» і що Європа має спробувати «переконати українців прийняти запити Путіна».

А днями американська газета The New York Times випустила колонку від імені редакції відділу «Думки», в якій йдеться про те, що Росія спланувала і почала війну «недбало», але все ще здатна завдати Україні збитків, а підтримка США не безмежна. «Вирішальна військова перемога України над Росією, в результаті якої Україна поверне собі всю територію, захоплену Росією з 2014 року, не є реалістичною метою», - сказано у колонці. Тому газета також радить Києву вдатися до «важких компромісів», віддавши частину своєї території в обмін на мир.

Довідка «КП»

Батько «розрядки» та лауреат Нобелівської премії

Генрі Кісінджер – американський державний діяч, дипломат та експерт у галузі міжнародних відносин. Радник з національної безпеки США (1969-1975 рр.) та Державний секретар США (1973-1977 рр.). Лауреат Нобелівської премії миру 1973 року за свою роль у досягненні Паризької угоди, яка, як передбачалося, мала завершити війну у В'єтнамі.

Генрі Кісінджер посів 1-е місце в рейтингу 100 провідних інтелектуалів світу за кількістю згадок у ЗМІ, складеному федеральним суддею Чикаго Річардом Познером і опублікованому вперше у 2001 році.

Будучи прихильником реальної політики, Кіссінджер грав домінуючу роль зовнішньої політики США 1969-1977 гг. Він був ініціатором та виконавцем політики розрядки у відносинах США та Радянського Союзу, організував початок відносин США з КНР, а також уклав Паризьку мирну угоду, яка мала завершити війну у В'єтнамі. У той же час він був ініціатором килимових бомбардувань Камбоджі та повалення президента Сальваторе Альєнде в Чилі, що досі залишається предметом суперечок.

Кісінджер є першою людиною, нагородженою премією Генріха фон Клейста Міжнародною конференцією з політики безпеки у 2009 році, і наразі він голова міжнародної консалтингової фірми Kissinger Associates. Генрі Кісінджер є автором праць, багато з яких вважаються підручниками зі світової політики.

Також він є професором Дипломатичної академії МЗС Росії.