24 листопада
Завантажити ще

Директор школи про випускний: Яка лінійка? У нас уся територія може обстрілюватися

Директор школи про випускний: Яка лінійка? У нас уся територія може обстрілюватися
Фото: instagram.com/orehova_sv

Навчальний рік добігає кінця… Дистанційно. Без підсумкової атестації. Тому що триває війна. На цьому фоні наївно цікавитись, за яких умов для випускників прозвучать їхні «останні дзвоники». У багатьох областях місцева влада скасувала усі урочисті заходи. Та й сама дата «останнього дзвоника» плаваюча – офіційно це 27 травня, але кожна школа сама вирішує, коли закінчувати навчання, і місцями за партами підлітки будуть аж до 10 червня.

Від онлайн-свята до благодійного концерту

І все ж таки якісь, хай умовні, урочистості намічаються. У стилі "останнього дзвоника" першого року пандемії ковіда.

- Ми розглядаємо три варіанти, яким буде свято. І остаточне рішення ухвалимо найближчими днями, – каже «КП в Україні» директор київської спеціалізованої школи І-ІІІ ступеня №85 Тетяна Федунова.

Один із варіантів – зібрати тих дітей, хто не поїхав із Києва, на шкільному поддвір,ї.

- У нас є традиційний захід «Твої таланти, школо!». Підбиваються підсумки навчального року. Вручаються нагороди - класам і індивідуально. Є різноманітні номінації для вчителів, батьків. Зазвичай дуже гарне дійство виходило, – продовжує Тетяна Федунова. - Але такий варіант має як прихильників, так і противників. На сьогоднішній день ми не маємо укриття, а у школі можуть зібратися понад 200 дітей. Куди їм ховатися, якщо не дай боже щось трапиться.

Є й певний моральний аспект. Виходить, діти, що залишилися у столиці, візьмуть участь у заході, а ті, що виїхали, – ні. Але вони теж невід'ємна частина шкільного колективу, і ображати їх, звичайно, не хочеться.

Тому розглядається другий сценарій.

- Коли розпочався ковід, ми відпрацювали свято дистанційно. Ми маємо технічну можливість збирати онлайн до тисячі гостей. І ми можемо привітати всіх дітей одночасно, а далі перейти по паралелях, зачитуючи грамоти і так далі, - пояснює директор школи. - У будь-якому випадку зустріч із дітьми, аналітика підсумків точно буде. Єдине - уточнюємо ще час проведення, бо третина дітей навчається наразі за кордоном у інших школах. І є різниця у часі – не хочеться відривати дітей від навчального процесу, створювати їм труднощі. Тому плануємо захід у другій половині дня, якщо оберемо такий варіант.

Випускний можна провести і у зумі. Добре, досвід карантинних років є. Скрін: youtube.com/ТЕЛЕКАНАЛ ЛРТ

Випускний можна провести і у зумі. Добре, досвід карантинних років є. Скрін: youtube.com/ТЕЛЕКАНАЛ ЛРТ

А третій варіант – взагалі обійтися без загальних зборів, а повністю зосередитись на заходах у паралельних класах. Тоді кожному класу доведеться виявити творчий підхід та зробити відеоролик про свої досягнення за минулий навчальний рік. І розповісти про плани на майбутнє.

Проводити звичайну класичну лінійку у існуючих реаліях страшнувато. Незважаючи на те, що зовсім поруч зі школою є станція метро, яка може стати притулком у разі надзвичайної ситуації.

- Але свято має бути. Перемога має бути. Це традиція і, як кажуть психологи, якір, якого діти тримаються. З 14 березня ми не пропустили фактично жодного уроку, і 80% занять проходять віч-на-віч з дітьми. Діти спілкуються, вони хочуть бачити одне одного, для них це дуже важливо, - наголосила Тетяна Федунова.

Як і у минулі роки, кожна школа сама обирає формат свята або його заміну. Так, наприклад, у приватній Креативній міжнародній дитячій школі вирішили провести благодійний концерт, а гроші направити на потреби ЗСУ.

– У нас замість "останнього дзвоника" буде благодійний концерт для всіх бажаючих. Там виступатимуть наші артисти. Зібрані гроші передамо на потреби ЗСУ, – розповідає «КП в Україні» одна з викладачок у КМДШ.

У КМДШ пройде Freedom Chairity Fest. Гроші підуть на допомогу бригаді ЗСУ, у складі якої воюють викладачі цієї школи. На зібрані кошти планують придбати цифрові рації та активні навушники. Трансляція планується вестись на YouTube 10 червня з 11-ї до 12-ї години дня.

За даними МОН на 18 травня, в Україні було зруйновано 1,8 тисячі освітніх закладів. Фото: facebook.com/policeLG

За даними МОН на 18 травня, в Україні було зруйновано 1,8 тисячі освітніх закладів. Фото: facebook.com/policeLG

Побоюються диверсантів та обстрілів

На Рівненщині у селі Лютинськ, розташованому практично на кордоні із Білоруссю, свято вирішили проводити онлайн. Побоюються обстрілів і диверсантів. Кордон же недалеко.

- Навчальний процес у нас відбувається онлайн. Закінчиться він 3 червня. Якщо рахувати з 1 вересня, це саме 175 днів – повноцінний кінець навчального року, – каже директор школи Михайло Гриневич. - Якщо зібрати натовп людей на лінійку, з виступами, мистецькими номерами, з гостями та дітьми – наразі для нас це нереально. Зараз воєнний стан.

Тому з "останнім дзвоником" вирішили не мудрувати.

- З усіма учнями включимося онлайн. Виступлю я, може, хтось із батьків, покажемо, може, святкові номери та привітання, – продовжує директор школи. - Кожен класний керівник зможе оголосити підсумки навчального року та показати дітям їх табелі. Зможуть провести класну годину. Напевно, зупинимося на такому варіанті. Думаю, і у більшості шкіл цього року будуть саме такі "останні дзвоники".

Але детальна концепція свята поки що до кінця невідома.

– З випускним ми вирішили так: у Будинку культури ми не можемо зібратися – небезпечно. На подвір'ї школи - теж. Проведемо в актовому залі або у фойє скромне свято, без великої кількості гостей. Складемо програму, залучимо першокласників та одинадцятикласників, може, батьків, людей 50 максимум. Довго затягувати не станемо, трохи більше за годину. А далі діти підуть куди захочуть разом із класним керівником, – продовжує наш співрозмовник.

Випускникам зроблять стрічки «Випускник-2022», попросять одягнути костюми – для спільної фотосесії.

– Раніше на випуск приходили і бабусі, і дідусі, і друзі, і знайомі із сусідніх сіл. До кожного випускника привітати шикувалася черга чоловік на сорок. А тепер все проведемо скромно і швидко. Треба розуміти - триває війна, вся територія може обстрілюватися, а якийсь дурень ще й провокацію зробить, - підсумував директор лютинської школи.

Аналогічно планують і у шосткінській загальноосвітній школі №4 Сумської області.

- У зв'язку з тим, що у нас щодня звучать сирени, а неподалік стріляють, то "останній дзвоник" ми плануємо проводити онлайн. Це може бути вітальний фільм у форматі "дзвоника", – розповіла директор шосткінської школи №4 Людмила Редман. – Вже триває підготовка заходу. Для випускників, можливо, проведемо вручення в актовому залі у скороченому варіанті: лише учні, вчителі та батьки. Привітаємо, отримають документи, і все.