Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 березня
Завантажити ще

Експерт-міжнародник про причини охолодження дружби Китаю та Індії з Росією

Експерт-міжнародник про причини охолодження дружби Китаю та Індії з Росією
Фото: REUTERS/Анушрі Фаднавіс

Через західні санкції проти Росії КНР скорочує постачання до РФ високотехнологічного обладнання, обмежує співпрацю у космосі та нарощує контакти з ЄС в обхід Росії.

У Пекіні множаться сумніви щодо доцільності підтримки Москви. Згідно з останньою статистикою, Китай різко скоротив постачання до Росії критично важливої для неї високотехнологічної продукції (обладнання, технологій та ін.). Також Китай відмовився пускати Росію на свою орбітальну станцію, а раніше припинив із нею наукову співпрацю.

Росія має серйозні проблеми з експортом своїх основних товарів – нафти та газу, які забезпечують левову частку доходів держбюджету. Проте Китай, на який у Кремлі так розраховували, не хоче допомогти їй.

Індія, яка багато років купує в Росії зброю, несподівано призупинила на невизначений час переговори з Росією про укладання угоди про покупку гелікоптерів далекого радіолокаційного виявлення Ка-31. Під час візиту до США у квітні міністр фінансів Нірмала Сітхараман заявила, що Індія хоче залишатися добрим другом Заходу. Останнім часом залежність Індії від російської зброї знизилася, вона частіше почала закуповувати озброєння в інших країнах - Франції, Ізраїлі, США та у менших кількостях у Великобританії.

Що стоїть за всім цим, «КП в Україні» запитувала в експерта зі Сходу та Азії, директора Інституту близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса.

Директор Інституту близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. Фото: facebook.com/Ігор Семиволос

Директор Інституту близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. Фото: facebook.com/Ігор Семиволос

Економіка Китаю більше орієнтована на Захід

- Чому Китай та Індія наразі віддаляються від Росії?

- Так, дійсно, між цими країнами нині склалася відчутна дистанція. І на це є кілька причин. Якщо говорити про Китай, то навіть незважаючи на те, що він є однією з провідних світових економік, він більше орієнтований на європейські та американські ринки. Товарообіг з ними у кілька разів більше, ніж із Росією. Тому з погляду економічної доцільності Пекіну невигідно рвати відносини із Заходом, і він тримає дистанцію з Москвою.

- Сам факт, що між цими країнами намітилася дистанція, яка згодом тільки збільшуватиметься, сам по собі є позитивним для України. Це означає як мінімум те, що Китай уникатиме допомоги Росії у конфлікті з нашою країною. Швидше за все, він обмежуватиметься ритуальними заявами про необхідність досягнення миру, і все.

З економічної точки зору доцільності Пекіну невигідно рвати відносини із Заходом, і він тримає дистанцію з Москвою. Але в той же час з точки зору політичної доцільності китайці все ще підтримують росіян." ]

Але водночас з погляду політичної доцільності китайці все ще підтримують росіян. Їм вигідно, щоб Росія не програла у протистоянні із Заходом, оскільки за нею Пекін може ховати свої експансіоністські плани.

Щодо Індії, то там наразі при владі знаходиться націоналістичний уряд, який критично налаштований проти Заходу і висуває йому претензії щодо колоніального минулого країни.

[/quote_kp]

Що їм усі щось винні, що вони так постраждали під час перебування колонією Британії… Тобто у них також поширений антизахідний дискурс, який підтримує і Росія. Але, на відміну від Китаю, щодо Індії Захід намагається вести обережнішу політику.

- А чому тоді Індія відмовилася від російських вертольотів та іншого озброєння?

- Тут вся справа не стільки у політиці, скільки у якості російської продукції. Виявилось, що вона не зовсім така, як її рекламує сама Москва. Ті ж російські гелікоптери дуже вдало збивають в Україні наші військові. Тобто це провал російської експортної кампанії.

Шанс для Києва запустити діалог із Пекіном

- Як це дистанціювання Пекіна з Москвою може використовувати у своїх цілях Україна?

[quote_kp type="inr_left" text="Індія відмовляється від російської продукції не стільки через політику, скільки через якість цієї продукції. Це провал російської експертної кампанії.

Паралельно це дає шанс Києву запустити діалог із Пекіном, з яким наразі справи погані. У Києві немає китайського посла, були зіпсовані відносини через ситуацію навколо «Мотор Січі» тощо. Крім того, китайці можуть і захочуть брати участь у відновленні України. Все це може дозволити відновити та посилити діалог між двома країнами. І починати говорити треба вже зараз.

- Як далеко може зайти збільшення дистанції між Росією та Китаєм? Може, наприклад, Пекін висунути територіальні претензії Москві на Далекий Схід?

– Ні, цього не буде. Вони не хочуть наразі вести відкриту війну. Тому китайці обмежаться лише економічною експансією у цей російський регіон.