16 серпня
Завантажити ще

Воєнні рішення Верховної Ради: мораторій на борги та нові правила звільнення

Воєнні рішення Верховної Ради: мораторій на борги та нові правила звільнення
Фото: facebook.com/verkhovna.rada.ukraine

Війна триває, Верховна Рада працює. 12 травня народні депутати зібралися під законодавчим куполом країни для ухвалення чергового пакету законів. Розглянемо їх докладніше.

Розпуск "ОПЗЖ" та заміна Сольського

Вже традицією стає, що  на початку «воєнних пленарок" Верховної Ради до народних депутатів звертаються лідери іноземних держав. Минулого вівторка, 3 травня, перед народними обранцями виступив прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон. 12 травня до українських парламентарів у режимі відеоконференції звернувся прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. У своїй промові він вкотре підтримав Україну, висловив упевненість, що наша країна зможе перемогти Росію, і пообіцяв продовжувати допомагати Україні, запевнив, що Нідерланди повністю зможуть відмовитися від російської нафти.

Далі було оголошено рішення про розпад фракції «Опозиційна платформа – За життя». Ухвалили депутати і одне кадрове рішення – головою парламентського комітету з питань аграрної політики став Олександр Гайду. Він зайняв місце Миколи Сольського, який крісло народного депутата змінив на портфель міністра агрополітики.

Нові можливості місцевої влади та програма відновлення будинків

Після тривалих дискусій 289 народних обранців проголосували за законопроект про роботу місцевих органів влади під час воєнного стану. Його суть зводиться до того, що в населених пунктах, де не створено ВДА та не проводяться активні бойові дії, а місцева рада не може зібрати кворум, значна частина депутатських повноважень переходить меру або голові ОТГ. Документ також спрощує процедуру прийняття на держслужбу та посади місцевого самоврядування під час воєнного стану. Докладніше про цей законопроект можна прочитати тут.

Підтримали депутати та законопроект про спрощення будівництва об'єктів, призначених для життєзабезпечення осіб, які втратили житло внаслідок війни. За словами народного депутата Олени Шуляк, документ передбачає створення Програми комплексного поновлення населеного пункту.

- План комплексного відновлення населеного пункту (території) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою протягом 30 календарних днів з дня його внесення. Також законопроектом пропонується дозволити під час воєнного стану встановлювати та змінювати цільове призначення земельної ділянки державної та комунальної власності. Власне, йдеться про будівництво тимчасового житла та розміщення евакуйованих виробництв, - заявила Олена Шуляк.

Вилучення власності російських держбанків та заборона стягувати борги з комуналки

Депутати підтримали президентський законопроект щодо конфіскації власності російських держбанків в Україні. Документ пропонує: до вилучення на користь нашої країни фінансових активів ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» у сумі близько 4,5 млрд грн; право вимагати борг ПАТ «Сбербанк Росії» до АТ «Міжнародний Резервний банк» у сумі близько 15 млрд грн і борг «ВЕБ РФ» перед «Акціонерним комерційним промислово-інвестиційним банком» у сумі близько 1 млрд грн.

Внесли депутати низку змін, які стосуються законодавчого регулювання сфери виконання судових рішень. Парламентарі на період дії воєнного стану запровадили мораторій на примусове виконання рішень щодо окремих критично важливих галузей: електричної енергії, водопостачання, вирощування сільськогосподарських культур, тваринництва, виробництва харчових продуктів, надання доступу до мережі Інтернет, виробництва вакцин, космічної діяльності, оборонно-промислового комплексу, органів військового управління, військових частин, військових вишів, підприємств залізничного транспорту

Також депутати заборонили тимчасово примусово виконувати нотаріальні написи та стягувати борги з комуналки. Крім того, народні депутати затвердили низку змін, які фактично гальмують розвиток інституту приватних виконавців.

Ще більше причин для звільнення та «стоп рейдерство»

Оптимізували народні депутати законодавство про трудові відносини на період воєнного часу. Ухвалений документ розширює перелік підстав для звільнення працівників: смерть співробітника, визнання його безвісти відсутнім. У роботодавця з'явиться право звільнити працівника, який не з'являється на роботі понад 4 місяці і не повідомляє про причини такої відсутності. Якщо майно підприємства зруйноване внаслідок бойових дій – це ще одна причина звільнення працівників.

Працівники, яких призвали до армії, мобілізували на період військової служби, втрачають право на основну відпустку. Термін спецвідпусток скорочується з 14 до 7 днів. На період дії воєнного чи надзвичайного стану роботодавці матимуть змогу вести документи з питань трудових відносин в електронній формі.

Проголосували депутати за удосконалення механізму протидії рейдерству. Документ передбачає, що у Мін'юсту з'явиться певна «червона кнопка», тобто право забороняти проведення реєстраційних дій на період розгляду скарги на реєстраційні дії. Збільшується термін оскарження реєстраційних дій, а вимоги до скарги спрощуються.

Імпульс для аграрки та особливості земельних відносин

Прийняли депутати законопроект про безперебійне виробництво та постачання сільськогосподарської продукції на період воєнного часу. Документ спрощує фітосанітарні вимоги під час експорту, імпорту та переміщення продукції рослинного походження територією України. З'явиться можливість оформлення фітосанітарного сертифікату в електронній формі. На період воєнного стану та протягом ще 90 днів після його закінчення спрощується допуск спеціалістів приватних лабораторій для відбору зразків та проведення фітосанітарної експертизи.

Підкоригували депутати законодавство щодо регулювання земельних відносин.

Документ надає право територіальним громадам передавати в оренду земельні ділянки, що переходять у комунальну власність цих громад, без державної реєстрації права власності на такі ділянки. Земельні ділянки державної та комунальної власності можуть передаватися в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, які були евакуйовані із зони бойових дій, без проведення земельних торгів із жорстким обмеженням умов оренди. Законопроект спрощує порядок зміни цільового призначення земельних ділянок, якщо на таких землях потрібно розмістити підприємство, логістичні вузли та інші важливі для безпеки та розвитку економіки об'єкти.