24 листопада
Завантажити ще

Марна альтернатива ЄС: що ховається за пропозицією Макрона

Марна альтернатива ЄС: що ховається за пропозицією Макрона
Фото: REUTERS/Лісі Ніснер

Президент Франції Еммануель Макрон, виступаючи в Європарламенті, запропонував створити новий формат співпраці європейських держав, який був би відкритий, зокрема, для України та Британії.

Президент Франції пропонує нову організацію у Європі

Французький лідер виступає за створення нового типу "європейської політичної спільноти", яка дозволить Україні та іншим країнам приєднатися до "основних європейських цінностей".

Reuters пише, що замість зниження високих стандартів вступу в Євросоюз Макрон запропонував створити паралельну структуру, яка сподобалася б країнам, які прагнуть приєднатися до блоку (Україна, Грузія, Молдова) або залишили його, мабуть, маючи на увазі Великобританію.

"Нам треба створити те, що я б назвав європейською політичною спільнотою. Ця нова організація Європи дозволила б демократичним європейським країнам, які дотримуються наших ключових принципів, отримати нові форми співпраці - політичної, безпеки, в енергетичній та транспортній сфері, інвестиціях, інфраструктурі, перетині кордонів "Приєднання до неї не означало б обов'язкового приєднання до ЄС у майбутньому. Також вона не була б закритою для тих, хто вийде з ЄС", - зазначив Еммануель Макрон.

Україну хочуть обдурити?

Фактично президент Франції запропонував Києву альтернативу вступу до Євросоюзу. А як відомо, проти вступу України до ЄС виступає низка його членів.

Водночас Макрон зазначив, що приєднання до нового формату не гарантує майбутнє членство в ЄС. І додав, що ЄС із "його рівнем інтеграції та амбіцій" нібито не може бути єдиною організаційною структурою в Європі. Президент Франції сказав, що Україна "з її боротьбою та сміливістю, серцем уже є членом нашої Європи, нашої сім'ї, нашого союзу», але зазначив, що приєднання до ЄС потребує часу. За його словами, вступ України до Європейського союзу, швидше за все, займе "кілька років, можливо кілька десятиліть".

– Такий формат міг би бути прийнятним для України, але не завдяки перспективам вступу України до Євросоюзу. Він міг би існувати до нашого вступу до ЄС паралельно з набуттям Україною статусу кандидата на членство у ньому. Якщо ж ця організація пропонується як заміна вступу до ЄС, це буде сприйнято Україною як обман з боку європейських партнерів, - розповів «КП в Україні» політолог Олег Саакян.

Про це заявив і глава МЗС України Дмитро Кулеба. "Якщо ми не отримаємо статусу кандидата, це означає тільки одне: що Європа намагається нас обдурити. І ми не збираємося це проковтнути. Україна - єдине місце в Європі, де люди помирають за цінності, на яких ґрунтується ЄС. І я вважаю, що це слід поважати", - заявив він.

Німеччина – «за»

Канцлер Німеччини Олаф Шольц схвалює пропозицію президента Франції Еммануеля Макрона щодо створення ширшого європейського клубу країн за межами ЄС, до якого могли б входити Україна чи Великобританія. "Я хочу прямо сказати, що це дуже цікава пропозиція", - заявив канцлер і додав, що "дуже задоволений цією пропозицією, яку ми разом обговорюємо".

Голова Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляйєн повідомила 9 травня, що ЄК надасть офіційну відповідь щодо заявки України у червні. Якщо Брюссель порадить надати Україні статусу кандидата і всі 27 держав-членів союзу погодяться, розпочнуться переговори про вступ країни до ЄС.

- Уже всім давно зрозуміла залежність німецьких та французьких еліт від російських нафтодоларів. Що вони всіляко опиратимуться вступу України до Євросоюзу. Але якщо буде створено таку організацію, яка дасть Києву доступ до їхніх ринків та грошей від європейських фондів, то це також буде добре, - вважає політолог Тарас Загородній.