24 листопада
Завантажити ще

Газові війни в Європі: хто перемагає і до чого це призведе

Газові війни в Європі: хто перемагає і до чого це призведе
Фото: REUTERS/Дадо Рувік/Ілюстрація

Наразі у світі, окрім активних бойових дій в Україні, триває ще й повноцінна газова війна. Введені санкції поки що не діють на кремлівський режим, тому Захід готує йому фатальний удар – газове та нафтове ембарго, яке покликане вбити економіку Росії. Хоча далеко не всі західні країни готові відмовитися від російських енергоносіїв. Але процес уже пішов, і лавину газового ембарго не зупинити. Москва та західний світ увійшли у щільний клінч. У березні лідери ЄС пообіцяли скоротити споживання російського газу на 66% до кінця цього року та до 2027 року зламати залежність блоку від російських енергоресурсів. Російська нафта вже заборонена США та Великобританією.

Кремль висуває свої умови

Тим не менш Москва ще намагається чинити опір і диктувати свої умови, знаючи залежність західного світу від її енергоносіїв. Російський "Газпром" оголосив про припинення постачання газу до Польщі та Болгарії через відмову платити рублями, як цього раніше вимагала Москва. Потік газу через "Ямал-Польща" впав до нуля.

Представник польського уряду зі стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський заявив, що Варшава не має наміру платити за газ рублями, як того вимагає Росія. Крім цього, Міністерство внутрішніх справ Польщі ввело санкції проти "Газпрому", який володіє 48% акцій польської компанії-співвласника газопроводу "Ямал-Європа". Влада Польщі заявила, що вже не купуватиме газ у Росії. У Гданську збудують плавучий термінал для прийому зрідженого газу, що дасть Польщі 6 мільярдів кубометрів газу. Крім того, у жовтні цього року Польща запустить газопровід із Норвегії потужністю 10 мільярдів кубометрів.

Болгарія заявила, що виконала всі свої домовленості із "Газпромом", а нова запропонована схема оплати суперечить угоді.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн засудила Росію за спроби шантажувати Європу після того, як російський "Газпром" оголосив про припинення постачання газу до Польщі та Болгарії.

“Оголошення “Газпрому” про те, що він в односторонньому порядку припиняє постачання газу споживачам у Європі, є ще однією спробою Росії використати газ як інструмент шантажу. Це необґрунтовано та неприйнятно. І це ще раз свідчить про ненадійність Росії як постачальника газу”, – заявила вона

Олексій Якубін: Росія за газ отримує від європейців близько одного мільярда доларів на день. І ці кошти витрачає на війну в Україні.

- Росія за газ наразі отримує від європейців близько мільярда доларів на день. І вона ці кошти витрачає на ведення бойових дій в Україні. І якщо буде перекритий російський газовий та нафтовий вентиль, то, по суті, у Росії залишиться не так багато можливостей для отримання доходів. Недарма Зеленський увесь час звинувачує Захід у тому, що коли він не запроваджує ембарго, то він винний у крові українців. Що стосується геополітики, то ще жодного разу в історії не було, щоб постійний член Ради безпеки ООН потрапляв під такі санкції. Це про щось говорить і буде дуже болісно для Москви. Тому що після ембарго газовий вентиль просто так не закриєш – газ треба кудись дівати. Або спалювати, або продавати на інших ринках. Це буде Азія, але ціни там будуть далеко не такі, як у Європі. А це збитки Росії та її випадання з-поміж провідних економік світу, - вважає політолог Олексій Якубін.

Енергетичне ембарго Росії не за горами

Фон дер Ляєн наголосила, що Євросоюз готовий до відмови від російських енергоносіїв. «Ми у тісному контакті з усіма державами-членами. Ми працюємо над тим, щоб забезпечити альтернативні поставки та максимально можливі рівні зберігання (газопостачання. – Прим. ред.) по всьому ЄС”, – додала вона. За її словами, ЄС розробив плани дій на випадок такої ситуації і що у Брюсселі продовжуються кризові переговори координаційної групи з цього питання.

Міністр економіки ФРН Роберт Габек заявив, що Німеччина готова припинити постачання російської нафти. "Сьогодні я можу сказати, що ембарго стало прийнятним для Німеччини", – сказав політик після зустрічі зі своєю польською колегою Ганною Москвою у Варшаві.

Ілля Куса: Поразка Москви на енергетичному ринку призведе до переділу газового ринку. Звичайно ж, у цю боротьбу одразу ж включаться кілька великих гравців.

При цьому зазначається, що частка російської нафти на німецькому ринку становить близько 12%. І ця частка припадає виключно на постачання для нафтопереробного заводу PCK у Шведт-на-Одері. "Тут ми шукаємо альтернативу. Ця альтернатива – завдання найближчих днів", - сказав Габек.

- Поразка Росії у цій газовій війні, проте, призведе до різкого стрибка цін на енергоносії, що загострить соціально-економічні проблеми у країн-споживачів російського газу. Крім цього, поразка Москви на енергетичному ринку призведе до переділу газового ринку. Російський газ потрібно терміново чимось заміняти. Звичайно ж, у цю боротьбу одразу ж включаться кілька великих гравців. Починаючи від США, які зацікавлені у продажу свого зрідженого газу, і до Саудівської Аравії, ОАЄ та Азербайджану. І країн–транзитерів, такими як Туреччина, які хочуть стати глобальним газовим транзитним хабом. У цілому нині ще більше розірвуться відносини і виробничо-економічні ланцюжки Росії із західним світом. І Росії доведеться повністю переорієнтуватися на інші ринки, – розповів експерт з питань міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ілля Куса.

Не всі готові відмовитись від російського газу

Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив, що ідея зменшити газову залежність від Росії набуває консенсусу серед європейських країн. «Диверсифікація можлива і здійсненна відносно швидко, швидше, ніж ми представляли лише місяць тому, – сказав прем'єр-міністр Італії після досягнення угоди про збільшення імпорту газу з Алжиру. "У нас є газ у сховищах і буде новий газ від інших постачальників", - заявив він. І це при тому, що Італія отримує близько 40% газу із Росії.

Хоча є й такі, які поки що опираються цьому. В Австрії, наприклад, не готові відмовитись від російських енергоносіїв. Міністр фінансів країни Магнус Бруннер заявив, що Австрія готова підтримати всі антиросійські санкції окрім газового ембарго. "Якщо санкція б'є по вас більше, ніж по тих, проти кого вона спрямована, я думаю, що користі від цього небагато", - сказав він. Він також зазначив, що австрійська промисловість настільки залежить від російського газу, що країна не має вибору.