Президент України Володимир Зеленський сказав, що успішному звільненню зайнятих агресором територій заважає відсутність у Києва потрібної кількості важкого озброєння та далекобійних ракетних систем. Саме на їхнє отримання від західних партнерів наразі спрямована вся зовнішня політика нашої країни. І на цьому етапі вже є певні зрушення. Захід, побачивши завзятість, з якою Україна протистоїть російським окупантам, став надавати нашій країні важке озброєння. «КП в Україні» з'ясовувала, що Україна вже отримала із цього списку і що ще очікує отримати.
США вже поставили Україні реактивні системи залпового вогню (РСЗВ). Це комплекс M142 HIMARS, створений на базі п'ятитонного колісного автомобіля FMTV армії США. (Див. головне фото). Комплекс може нести шість реактивних снарядів РСЗВ або одну оперативно-тактичну балістичну ракету ATACMS із дальністю ураження до 300 кілометрів. Ракета ATACMS несе осколково-фугасну бойову частину. Також вона може комплектуватися касетними бойовими частинами з уламково-фугасними або іншими суббоєприпасами. Їхня кількість залежить від типу та призначення. 560-кілограмова головна частина ракети MGM-140A несе 950 бойових елементів.
Також США поставлять Києву 72 гаубиці калібру 155 мм М109 та 144 тисячі снарядів до них. Крім армії США, вона набула поширення у військах країн НАТО, у значних кількостях поставлялася також до інших країн і використовувалася у багатьох регіональних конфліктах. Численні спроби замінити її на інші, сучасніші САУ були відкинуті зрештою з економічних міркувань на користь модернізації. Маса самохідки – 23 тонни. Екіпаж – 6 осіб. Довжина з гарматою – 6,6 метра. Дальність стрільби – 22-30 кілометрів. Швидкість – 56 км.
Крім того, США поставили Києву 90 гаубиць М198 та М777. Канада та Австралія теж відправили Україні 155-міліметрові гаубиці M777, кількість яких не розголошується. М-777 – польова причіпна гаубиця калібру 155 мм. Її далекобійність становить 24-30 км.
Великобританія відправить Україні самохідні зенітні установки Stormer із пусковими установками Starstreak, які також перебувають на озброєнні армії Сполученого Королівства. Stormer – сучасна британська багатоцільова військова машина, створена на базі легкого танка CVR(T). Базовий варіант Stormer – бронетранспортер. Stormer Air Defence озброєний ракетами Starstreak HVM.
Starstreak - британський переносний зенітно-ракетний комплекс, призначений для ураження вертольотів і літаків противника, що летять низько. Довжина ракети – 1,39 м. Маса ракети – 14 кг. Дальність дії – до 6 км. Висота цілей, які вражаються, – до 5 км.
Франція має намір допомагати Україні самохідними артилерійськими установками CAESAR. Кількість не уточнюється. CAESAR – французька 155 мм самохідна артилерійська установка, призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, а також забезпечення проходів мінними полями та польовими загородженнями. Артилерійська частина представлена гаубицею 155 мм, яка може використати увесь асортимент 155 мм снарядів НАТО, включаючи касетні. Максимальна дальність стрільби – 42 км. Швидкострільність – шість пострілів за хвилину.
Німеччина погодилася надати Україні зенітні самохідні установки Gepard. Це зенітна самохідна установка (ЗСУ), призначена для безпосереднього прикриття сухопутних військ, знищення повітряних цілей від 100 м до 4 км і на висоті до 3 км, що летять зі швидкістю до 350-400 м/с, а також наземних (надводних) цілей на дальності до 4500 метрів з місця, з короткої зупинки та у русі.
Також уряд Німеччини отримав від компанії Rheinmetall заявку на передачу Україні 88 танків Leopard Type 1А5. Танк досі перебуває на озброєнні танкових формувань сухопутних військ збройних сил різних країн світу і постійно модернізується. Основним озброєнням всіх модифікацій «Леопарда» є напівавтоматична нарізна гармата L7A1 або L7A3 калібру 105 мм. Використовуються два 7,62-мм кулемети (спарений з гарматою та зенітний). Боєкомплект зброї становить від 55 до 60 унітарних пострілів. Довжина танка з гарматою - 9,5 метра. Швидкість – 62 км/год. Маса – 42,4 т.
Також Польща та Чехія відправили до України 100 радянських танків Т-72М і велику кількість БМП-1.
Нідерланди поставлять Україні гаубиці PzH 2000. Ця самохідна артилерійська система є гаубицею закритого типу на гусеничному шасі, яке побудоване на базі вузлів і агрегатів танка Leopard-2, для пострілів використовуються снаряди роздільної зарядки, традиційні для армій країн НАТО. Стовбур установки довжиною 52 калібру оснащений дульним гальмом, ежектором з нарізним каналом та зарядною камерою.
Чехія передала Україні партію озброєння, зокрема реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) RM-70 Vampire та САУ Dana. RM-70 Vampire – це чехословацький аналог «Града», САУ Dana – сучасний зразок озброєння зі 152-мм гарматою. РСЗВ Vampire була розроблена у 1970-х роках у Чехословаччині. Вона має перевагу над радянським аналогом у тому, що її легше перезаряджати. На ручне перезарядження 40 напрямних у «Градах» необхідно від години до двох. А тут встановлено гідравлічну систему, яка розгортає напрямні на 180 градусів, а потім встановлюється з нульовим градусом підйому. Таким чином у направляючі подаються одразу 40 ракет зі стелажу.
Dana М2 - це чеська самохідна артилерійська установка, яка має низку переваг у порівнянні з іншими САУ у ЗСУ. Швидкість руху - 80 км/год. Швидкострільність - 5 пострілів за хвилину. Наведення БПЛА - в автоматичному режимі. Дальність стрільби однаковими снарядами - вище 18,2 км.
ЗСУ отримали 20 «Вампірів» та стільки ж 152-мм САУ Dana. Польща поставила 20 САУ «Гвоздика», Словаччина – 18 САУ Zuzana. Раніше Словаччина вже передала Україні систему протиповітряної оборони С-300. Комплекс С-300 створювався насамперед для оборони великих стратегічних об'єктів, наприклад міст. На озброєнні Словаччини були модифікації С-300 ПМУ, які й передали Україні. Цей комплекс здатний боротися не лише з літаками та вертольотами, але й з оперативно-тактичними балістичними ракетами малої та середньої дальності. С-300, особливо його останнє покоління, вважається сучасним та потужним засобом протиповітряної та протиракетної оборони. Росія досі активно продавала ці системи за кордон.
- Це дуже добре, що Захід нарешті розпочав постачання нам важкого озброєння. Але для повного звільнення окупованих територій цього поки що замало. Для цього нам потрібно мати перевагу у повітрі, а також надійний протиповітряний захист. А для звільнення приморських територій нам потрібно убезпечити наші війська від можливого нападу з цього боку. Противник має переважаючу кількість кораблів. І нам потрібно захистити від них сухопутні частини. Тому та техніка, яка наразі приходить від західних партерів, може дозволити вирішити певні контрнаступальні завдання, але говорити про широкомасштабне звільнення окупованих територій за цієї техніки ще не можна.