26 грудня
Завантажити ще

Чим загрожує Росії статус країни – спонсора тероризму

Чим загрожує Росії статус країни – спонсора тероризму
Фото: REUTERS/Алкіс Константинідіс/

"Ми уважно вивчаємо факти. Ми уважно розглядаємо закон. Незалежно від того, чи будуть у нас повноваження на це чи на щось інше, що дозволить нам закон, ми застосовуватимемо їх, якщо вони будуть ефективними та доречними", – заявив спікер. Держдепартамент США Нед Прайс.

За його словами, такий процес може тривати кілька тижнів, перш ніж рішення буде ухвалено. А раніше президент України Володимир Зеленський звернувся до президента США Джо Байдена із закликом, щоб Сполучені Штати визнали РФ державою-спонсором тероризму.

Велика шкода російській економіці

Що таке країна-спонсор тероризму і чим це може їй загрожувати? Згідно з визначенням Держдепу, держава-спонсор тероризму - це країна, яка «неодноразово надавала підтримку актам міжнародного тероризму». Вперше такий список було складено Держдепом США у 1979 році. З того часу цей документ щорічно складається держсекретарем США та публікується у Зводі федеральних нормативних актів США.

Є кілька критеріїв потрапляння до цього чорного списку. Це активна та безпосередня чи непряма підтримка актів міжнародного тероризму. За термінологією Держдепу США, такі країни називаються «безпечними гаванями» для тероризму. Наразі у такому списку США лише чотири країни: Північна Корея, Іран, Куба і Сирія. Раніше в ньому знаходилися Ірак, Лівія, Ємен та Судан. До речі, Ірак та Лівія були виключені з цього списку лише після того, як США повалили режими Саддама Хусейна та Муаммара Каддафі.

Потрапляння РФ до відповідного списку може мати низку наслідків, включаючи накладення економічних санкцій на десятки інших країн, які продовжують вести бізнес з Росією, заморожування активів Москви у США, включаючи нерухомість, та заборону на різноманітний експорт товарів подвійного призначення.

Внесення до переліку спонсорів тероризму дає можливість США вводити санкції щодо посадових осіб та країн, залучених до торгівлі з країною. Також можна вводити обмеження на іноземну допомогу, заборону експорту та продаж товарів оборонного призначення, контроль за експортом товарів подвійного призначення.

США вже ввели жорсткі санкції проти Росії через війну в Україні, але додавання Росії до списку було б символічним кроком, який завдасть ще більших збитків російській економіці. Це призведе до таких дій, як заборона Росії купувати певні товари, які можуть бути використані з комерційною або військовою метою, а також до санкцій щодо інших людей і країн, які все ще ведуть певну торгівлю з Росією.

США вже чотири рази хотіли визнати Росію спонсором тероризму

До речі, це вже не вперше, коли США хочуть визнати Росію державою-спонсором тероризму. У 2018 році сенатор-республіканець Корі Гарднер у зв'язку зі «справою Скрипалів» запропонував визнати Росію спонсором тероризму.

У липні 2020 року конгресмен-демократ Макс Роуз вніс на розгляд аналогічний законопроект у зв'язку з публікацією в The New York Times, в якій стверджувалося, що Росія платила бійцям руху "Талібан" гроші за атаки на американських військових в Афганістані.

Після отруєння Олексія Навального, а також через підтримку Росією «ДНР» та «ЛНР» було озвучено нові вимоги визнати Росію спонсором тероризму. 2021 року зробити це запропонував сенатор-республіканець Джим Ріш знову.