Завантажити ще

Скандальні законопроекти: солдатам заборонять критикувати командирів, а чиновникам дозволять брати дорогі подарунки

Скандальні законопроекти: солдатам заборонять критикувати командирів, а чиновникам дозволять брати дорогі подарунки
Фото: Григорій Костянтинов

За 50 днів війни законодавча діяльність народних депутатів не припинялася  жодного дня. Лише за останній тиждень парламентарі внесли на розгляд Верховної Ради 37 законопроєктів. Деякі законодавчі ініціативи викликали резонанс у суспільстві.

«Несвобода слова» для військових

Представник президента у Конституційному суді, народний депутат від фракції «Слуга народу» Федір Вениславський разом із шістьма колегами зареєстрував законопроєкт про «свободу слова серед військовослужбовців». Коротко його суть: заборонити військовим критику найвищого військово-політичного керівництва країни.

У законопроєкті сказано, що військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які покликані на навчальні чи спеціальні збори, не мають права:

  • оприлюднити та/або розповсюджувати у ЗМІ, інтернеті інформацію, відомості та дані, пов'язані з виконанням військової служби або отримані внаслідок такої діяльності;
  • озвучувати свої погляди та думки щодо діяльності вищого військово-політичного керівництва країни та інших командирів, якщо це не передбачено їхніми службовими обов'язками;
  • поширювати відомості про розташування військових та об'єктів, що охороняються;
  • повідомляти про розміщення та переміщення озброєння, військової техніки та особового складу та інших сил та засобів безпеки та оборони.

Водночас у законопроєкті не зазначено, яка відповідальність загрожує військовослужбовцям, які дозволять собі сказати зайве.

Отримувати дорогі подарунки під час війни – не корупція

Парламентарі хочуть внести зміни до закону про протидію боротьби з корупцією та передбачити, що на час війни політики та чиновники можуть отримувати дорогі «подарунки» та кошти та не декларувати їх. Уточнимо, на сьогоднішній день народним депутатам, міністрам, главам та співробітникам держадміністрацій тощо заборонено отримувати від сторонніх людей (крім родичів) подарунки, сума яких перевищує один прожитковий мінімум. Також не можна користуватися знижками на товари та послуги, встановлені під одну особу – чиновника.

Запитайте, навіщо парламентарі хочуть зробити такий виняток? Офіційна версія – щоб легше допомагати армії та людям, які постраждали від війни.

У законопроєкті передбачено, якщо той самий народний депутат отримає на свій рахунок кругленьку суму та одразу ж переведе її на благодійний рахунок допомоги ЗСУ або внутрішньо переселених осіб, то такий транш не вважається подарунком. Також до презенту не можна буде віднести автомобілі, нерухомість, які політик одразу ж «перепише» на потреби ЗСУ (окремої військової частини), волонтерської організації або передарить ВПО.

Скасування податків на премії російським солдатам

Ще 1 квітня народні депутати затвердили документ, який передбачає виплати російським солдатам за передану ЗСУ військову техніку РФ. Розцінки вражаючі: «штурмовик», бомбардувальник, корабель 1, 2 рангу – 1 мільйон доларів, бойовий вертоліт, корабель 3, 4 рангу – 500 тисяч, танк – 100 тисяч тощо.

Наразі депутати хочуть відзначити податки на отримання таких премій.

Виявилося, що з людини, яка прижене нашим воїнам російський військовий корабель, держава збирає 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Тому вніс законопроєкт про звільнення від оподаткування винагороди за передачу військової техніки

, – заявив автор законопроєкту народний депутат Ярослав Железняк.

Заборона на російську музику

Група народних депутатів від фракції «Європейська солідарність» та «Голос» пропонують заборонити російську музику та фільми в Україні. Їх не можна буде «крутити» на телебаченні, радіо, кінотеатрах, театрах, громадських харчуваннях і т.д. Табу на російські пісні та композиції хочуть запровадити до закінчення війни та звільнення всіх (!) окупованих територій.

- Ми вже переконалися, що російські фільми та музика несуть отруйні програми поведінки, отруєні цінності та садистські меседжі. Інакше не можна пояснити поведінку недорослей-окупантів, які виросли під впливом цієї культури і влаштували звірячі розстріли мирних громадян та мародерство у наших містах. У зв'язку з цим вважаємо, що необхідно назавжди припинити трансляцію російських серіалів і фільмів, крім того, видалити зі свого ефіру музику російського походження, - сказано в записці пояснення до законопроєкту.

Також депутати у цьому ж законопроєкті пропонують збільшити квоту за звучання української музики у радіо-, телеефірі з 30 до 50%.

Тюремний строк за неповернення до України

Народні депутати на чолі з Федором Вениславським зареєстрували законопроєкт щодо запровадження кримінальної відповідальності (позбавлення волі від 5 до 10 років) за відмову громадян України повернутися додому протягом 15 днів з моменту запровадження воєнного стану в країні. Парламентарі зобов'язують терміново повернутися до України військовозобов'язаних осіб, членів Кабміну, народних депутатів, мерів міст та селищ, суддів, правоохоронців, прокурорів, які перебувають за кордоном без поважних причин.

Щоправда, перелік поважних причин законодавці передбачили фактично безмежний: від відрядження, стаціонарного лікування, стихійного лиха в країні перебування до інших обставин, що заважають виїзду з країни перебування. Під "інші обставини" можна підвести дуже багато факторів - була б фантазія.

Законодавча ініціатива вийшла дуже резонансною та скандальною. Не жартома обурилися наші трудові мігранти. Їхні аргументи - ми працюємо поза Україною не з доброї волі, але постійно переводимо додому солідні суми. Наприклад, минулого року наші трудові мігранти перевели до України близько 7 мільярдів доларів. Ці гроші потім витрачалися тут, тобто працювали на українську економіку. Виходить, що наші співгромадяни за кордоном допомагають тримати економічний фронт, що важливо зараз.

Слуги народу пішли назад. Так, лідер пропрезидентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія вже назвав цю законодавчу ініціативу «шкідливою та небезпечною для оборони України».

Запропонована норма належним чином не вирішує тієї мети, яку справді потрібно досягти: покарати кілька десятків чиновників та депутатів, які втекли з України під час війни. Шукатимемо інші способи покарати цих людей. Щодо решти людей жодних санкцій не буде і не може бути. Ми зацікавлені, щоб після закінчення бойових дій, після нашої перемоги, всі наші громадяни повернулися до України, працювали над її відновленням та мали змогу жити звичайним життям.

, - Заявив Давид Арахамія.

А якщо лідер фракції монобільшості сказав «ні» законопроєкту, то шанси на його прийняття нульові.