Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
6 травня
Завантажити ще

Чим Україні може загрожувати перемога ультраправої Ле Пен у Франції

Чим Україні може загрожувати перемога ультраправої Ле Пен у Франції
Фото: Фото Шона Геллапа/Getty Images

Після першого туру президентських виборів найбільшу підтримку отримали президент Франції Еммануель Макрон і депутат парламенту ультраправа Марін Ле Пен. За Макрона проголосували 28,1% виборців, за Ле Пен – 23,3%. Кандидат від лівих Жан-Люк Меланшон посідає третє місце із підтримкою 20,1% виборців. І тепер експерти та політологи оцінюють шанси на їхній успіх у другому турі, який пройде 24 квітня.

Кандидати, що програли, також закликали своїх прихильників підтримати тих, хто залишився у другому турі. Меланшон закликав своїх прихильників не голосувати за правих. "У другому раунді не повинно бути жодного голосу за Ле Пен", - сказав він, звертаючись до своїх прихильників. Голосувати за Макрона у другому турі закликала також мер Парижа Анн Ідальго, комуніст Фаб'єн Руссель та кандидат від "зелених" Яннік Жадо.

Ле Пен відмовилася підтримати Зеленського

Кандидат від консерваторів Валері Пекресс зазначила, що Ле Пен "історично була близька" до Володимира Путіна, і це її дискредитує. Саме це є визначальним чинником щодо України до кандидатки від ультраправих. Чим загрожує її перемога нашій країні?

53-річна Марін Ле Пен відверто підтримала анексію Криму 2014-го, як і вторгнення окупантів на Донбас. Вона завжди виступала за близькі відносини з Росією у разі своєї перемоги, називала санкції непродуктивними та їздила вітати Путіна. Крім того, її партія «Національний фронт» відкрито отримувала фінансову підтримку з Москви. З початком повноцінної воєнної агресії Росії проти України Ле Пен дещо підкоригувала свою позицію під загальні європейські стандарти.

Вона навіть вітала у Франції українських біженців – хоча раніше різко висловлювалася проти мігрантів. Водночас Ле Пен засуджує постачання зброї до України, вже після звільнення Бучі заявила, що не все так однозначно. «Ми тут у ситуації, коли обидві сторони засуджують одна одну. Потрібне міжнародне слідство під егідою ООН та, можливо, міжнародного кримінального суду», - стверджує Ле Пен.

Незважаючи на те що вона засудила війну в Україні, проте принципово не прийшла на засідання французького парламенту, коли там через відеозв'язок виступав президент Володимир Зеленський. Ле Пен сказала, що не вважає за необхідне демонструвати свою підтримку Зеленському. "Я не особливо захоплююся паном Зеленським. Я думаю, що він веде себе як глава держави, і це не повинно викликати у нас захоплення, це має бути нормальною поведінкою", - сказала вона в ефірі France Info. Тобто якщо переможе Ле Пен, то це означатиме згортання українсько-французьких відносин із усіма наслідками, що з цього випливають.

Зв'язок із Росією - слабка ланка Ле Пен

Політолог Антон Кучухідзе вважає, що перемога Ле Пен у другому турі у Франції стане великим негативом для нашої країни. Вона тривалий час перебувала на фінансуванні Росії та зустрічалася з Володимиром Путіним.

– Вона чітко «заточена» під Росію та наративи з роз'єднання цілісності Європи, що повністю влаштовує росіян. І якщо вона прийде до влади, то почнеться реалізовуватись концепція відсутності єдності в Європі та відмови від антиросійських санкцій, – вважає експерт.

Але, за його прогнозом, проросійськість Ле Пен зараз є її ахіллесовою п'ятою.

Шанси на перемогу більші на стороні Макрона, і навряд чи буде прямий перетік голосів від усіх правих до Ле Пен. Тим більше що наразі, на тлі війни в Україні, проти неї можна технологічно включити її зв'язок із Росією. Європейці дуже рефлексують на трагедію в Україні, на звірства російських окупантів. Тому команді Макрона є чим бити по позиціях Ле Пен. Якщо вони добре відпрацюють її проросійськість, вона програє, – вважає Антон Кучухідзе.

 

Євросоюз також віддає перевагу перемозі Еммануеля Макрона

Брюссельський історик з Фонду Роберта Шумана Ерік Морріс вважає, що у ході другого туру виборів Євросоюз "вболіватиме" за нинішнього президента. «Для Євросоюзу, європейських партнерів та європейських інститутів 24 квітня найкращим буде вибір на користь Еммануеля Макрона та послідовності проєвропейського курсу. З іншого боку, Марін Ле Пен більше не пропонує вивести Францію із зони євро. Тим не менш у її програмі є деякі елементи, які ставлять під сумнів зобов'язання Франції в рамках ЄС та її відданість європейському проекту. Тому обрання Марін Ле Пен створило б велику політичну проблему з погляду європейських партнерів», – вважає європейський експерт.

Що пише зарубіжна преса

Politico:

«Хоча опитування передбачає, що Макрон має зберегти посаду президента через два тижні, результати першого туру показують, що чинний президент не може спочивати на лаврах. Розрив між лівими та правими більше не актуальний у Франції. Тепер один одному протистоять проєвропейські та відкриті зовнішньому світові сили з одного боку й націоналісти – з іншого. Колишні правлячі партії – Соціалістична партія та консервативна Республіканська партія – тепер назавжди повалені, і важко уявити, як вони зможуть відновитися».

France 24:

«Серед вкрай правих Ле Пен прокладала собі дорогу на ринках та в залах для зборів, у маленьких містечках. Її виборча кампанія була зосереджена лише на тих питаннях, які найбільше турбують виборців. Вона пропонувала легко засвоювані заяви про те, як виборцям більше заробити - заощадити таксі на паливі та звільняти всіх молодших 30 років від прибуткового податку. Вона загострювала свою привабливість для електорату із робітничого класу, розчарованого лівими. Ле Пен також залишається такою ж жорсткою стосовно іммігрантів та мусульман».

Reuters:

«Після п'яти років при владі, протягом яких його різкий стиль засмутив багатьох, а Ле Пен вдалося пом'якшити свій імідж, Макрону доведеться завзято боротися, щоб повернути невдоволених виборців. Він може вважати зрозумілим, що виборці згуртуються навколо традиційного антиправого фронту. Ле Пен сказала, що саме вона захищає слабких і об'єднує націю, яка втомилася від своєї еліти».

BBC:

«Марін Ле Пен показала найкращі результати серед людей віком від 35 до 64 років, а президентові Макрону віддали перевагу люди старше 65 років. З промови пана Макрона вже було ясно, що він планує націлитись на тісні зв'язки пані Ле Пен із Кремлем. Хоча вона засудила війну Володимира Путіна, але відвідала його перед попередніми виборами у 2017 році і її партія взяла російський кредит».