24 листопада
Завантажити ще

Що означає для України чергова перемога в Угорщині Віктора Орбана

Що означає для України чергова перемога в Угорщині Віктора Орбана

На парламентських виборах в Угорщині партія чинного прем'єр-міністра Віктора Орбана «Фідес» здобула переконливу перемогу.

Орбан вп'яте приходить до влади

Так, після підрахунку 98 відсотків бюлетенів блок Орбана "Фідес - Угорський громадянський союз", який керує країною вже 12 років, має понад 53 відсотків голосів за партійними списками та перемогу у 88 одномандатних округах. У результаті він отримає орієнтовно 134 мандати. Об'єднана опозиція набирає значно менше, ніж прогнозували опитування, а на мажоритарних округах зазнає нищівної поразки. Широкий блок із шести опозиційних партій на чолі з Петером Маркі-Заї набирає 34,9 відсотка голосів і здобуває верх у 18 одномандатних округах.

Крім того, 6,1 відсотка голосів отримує рух "Наша батьківщина". Таким чином, правляча партія може розраховувати на 135 місць із 199 в однопалатному парламенті, а опозиційний блок – на 56 мандатів. Це означає, що чинний прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залишиться главою уряду держави на п'ятий термін (четвертий  поспіль).

Переможець звинуватив Володимира Зеленського

І це означає, що Будапешт і надалі проводитиме недружню Україну політику. Це підтвердив і сам Віктор Орбан.

У своєму останньому відеозверненні до виборців напередодні ввечері він звинуватив опозицію у намірі втрутитися у війну в Україні.

"Ліві уклали з українцями пакт, і якщо вони переможуть, то затягнуть Угорщину у війну", - стверджував він. Але жодних доказів існування такого пакту Орбан не навів.

Лідер опозиції Петер Маркі-Заї винить Віктора Орбана у дружніх зв'язках з президентом Росії Володимиром Путіним. За словами Маркі-Заї, Орбан лише зціпивши зуби засуджує російську агресію в Україні. На заключному передвиборчому мітингу опозиції ввечері 1 квітня Петер Маркі-Заї звинуватив Орбана у "державній зраді" за тісні зв'язки з Москвою. "Нам усім соромно за Віктора Орбана", - сказав він.

Окрім цього, сам Віктор Орбан у своєму виступі після виборів назвав українського президента серед тих, хто заважав повторному обранню його партії.

Експерт із країн Східної Європи Тарас Чорновіл пояснює феномен чергової перемоги Орбана тим, що він спекулює на імперських почуттях угорців – про Австро-Угорську імперію. Йому вдається розпалювати фантомний біль про це, і тому його обирають.

- Тема війни в Україні для Угорщини не є такою актуальною, як для інших європейських країн. І це ознака, що Київ і надалі матиме проблеми із Угорщиною. Вічну проблему на Закарпатті з претензіями угорців, які там живуть. Угорщина ніколи не зможе створити для нас військову загрозу, але буде загроза вічної дестабілізації у цьому регіоні та дискредитації України у міжнародній політиці, - вважає експерт.

Угорці проти ЛГБТ

Одночасно з парламентськими виборами в Угорщині проходив референдум про ставлення до ЛГБТ та сексуальної освіти в освіті. Більшість тих, хто проголосував на референдумі, зокрема, висловилися проти проведення занять із сексуальної орієнтації в школах без згоди батьків, а також проти просування ідеї зміни статі для неповнолітніх.

Нагадаємо, що задовго до війни в Україні Орбан також перебував у постійному конфлікті з ЄС. Критики угорського прем'єра дорікають йому за те, що за час свого правління він підірвав демократичні інститути в країні, обмежив свободу ЗМІ та незалежність органів юстиції. Крім того, Орбана вважають причетним до корупції та розтрати коштів Євросоюзу. Єврокомісія відмовляється виділяти Угорщині гроші із фонду для ліквідації наслідків пандемії COVID-19, оскільки Орбан досі не надав достовірних гарантій їхнього коректного витрачання.

ТИМ ЧАСОМ

У Сербії також переміг проросійський президент

Чинний президент Сербії Олександр Вучич набрав 59% голосів на президентських виборах, що означає його перемогу одразу в першому турі. Вторгнення Росії до України дуже вплинуло на кампанію в Сербії, яка все ще відновлюється після балканських воєн та ізоляції 1990-х років.

Сербія майже повністю залежить від російського газу, а її армія підтримує зв'язки із російськими військовими. Кремль також підтримує опозицію Бєлграда щодо незалежності Косова. Хоча Сербія підтримала дві резолюції ООН, які засуджують вторгнення Росії до України, вона відмовилася запроваджувати санкції проти Москви.