Завантажити ще

П'ятий пакет воєнних рішень Верховної Ради: заборона проросійських партій та мільйонні премії для окупантів за здачу військової техніки

П'ятий пакет воєнних рішень Верховної Ради: заборона проросійських партій та мільйонні премії для окупантів за здачу військової техніки
Фото: Ратынский Вячеслав/УНИАН

Незважаючи на повномасштабну російсько-українську війну, народні депутати продовжують збиратися під куполом Верховної Ради та ухвалювати закони. На відміну від звичайних засідань пленарні засідання воєнного часу не анонсуються та не ведеться пряма трансляція голосувань. До порядку денного включаються виключно питання, по яких є згода більшості парламентських фракцій.

1 квітня відбулося вже п'яте за 37 днів війни пленарне засідання Верховної Ради. Воно традиційно розпочалося з виконання народними обранцями наживо Гімну України та виступів іноземних гостей. На цей раз перед українськими парламентаріями виступила президент Європарламенту Роберта Мецола. Потім депутати ухвалили 16 законопроектів і ще 5 розглянули у першому читанні.

Основні закони, які ухвалили в цілому

Забезпечили додатковими засобами реабілітації потерпілих від війни

Парламентарі внесли зміни до низки чинних законів щодо «забезпечення додатковими засобами реабілітації населення, яке постраждало від збройної агресії РФ».

Як пояснюють депутати, основною метою законопроекту є врегулювання забезпечення цими додатковими засобами реабілітації осіб, які під час служби, трудової чи іншої діяльності, а також унаслідок проживання на відповідній території отримали поранення, контузію чи захворювання внаслідок збройної агресії РФ. Як відповіли в головному науковому експертному управлінні Верховної Ради, вадою цього законопроекту є той факт, що парламентарі не спромоглися розтлумачити, а що таке ці «додаткові кошти».

Реєстр часткових кваліфікацій

Депутати ухвалили у другому читанні законопроект, який був зареєстрований у парламенті ще два роки тому. Він стосується запровадження часткових кваліфікацій, що дозволить швидше працевлаштовуватися за відсутності відповідної освіти.

Звільнили вагітних від призову до армії

З метою охорони дитинства та материнства народні депутати ухвалили законопроект, який розширює перелік осіб, які можуть достроково звільнитися з військової служби або одержують відстрочку під час мобілізації. До таких осіб парламентарі віднесли:

 • вагітних жінок-військовослужбовців,
 • жінок-військовослужбовців, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною,
 • одного з подружжя, якщо двоє є військовослужбовцями та мають дитину.

Також депутати внесли кілька технічних уточнень до законопроекту щодо удосконалення руху опору.

Визначили, де можна вступати до тероборони

Підкоригували народні депутати законопроект щодо формування територіальної оборони. Народні обранці доповнили документ важливим правилом: до територіальної оборони у мирний час можна зарахуватися лише за місцем реєстрації, у воєнний час – або за місцем реєстрації, або безпосередньо в районі ведення бойових дій.

Премії для окупантів: мільйон доларів за літак та 500 тисяч за корабель

На законодавчому рівні народні депутати встановили грошову винагороду представникам збройних сил країни-агресора за добровільну передачу ЗСУ справної своєї бойової техніки. Розцінки встановлені такі (у доларах):

 • "Штурмовик", бомбардувальник, корабель 1-, 2-го рангу - 1 мільйон.
 • Бойовий вертоліт, корабель 3-, 4-го рангу – 500 тисяч.
 • Судна військового забезпечення – 200 тисяч.
 • Танк, наземна самохідна артилерія – 100 тисяч.
 • БМП, бронетранспортер, малогабаритні військові судна – 50 тисяч.
 • Реактивні системи залпового вогню калібру понад 122 мм – 35 тисяч.
 • Реактивні системи залпового вогню калібру до 122 мм – 25 тисяч.
 • Військові автомобілі – 10 тисяч доларів.

«Прийняття та реалізація цього законопроекту сприятимуть зменшенню негативних наслідків збройної агресії РФ проти України та бойового потенціалу ворога, впровадженню стимулюючих заходів для припинення військових дій, поповненню ЗСУ відібраною технікою», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Щодо грошей, які закладають у держбюджет на ці цілі, то якоїсь конкретної цифри немає. Але автори законопроекту переконують, що «витрати держбюджету на реалізацію закону будуть незрівнянно меншими за витрати на закупівлю для оборони держави аналогічних видів військової техніки, а також на ліквідацію наслідків збройної агресії РФ проти України».

Гарантії банків та нові податки

Парламентарі затвердили законопроект, який передбачає 100-процентне гарантування вкладів у всіх банках країни під час війни. Також депутати внесли зміни до податкового законодавства та передбачили зняття будь-яких обмежень для переходу на 2-процентну систему податків і скасування ПДВ та мита на завезення матеріалів для виготовлення бронежилетів й броньованих автомобілів.

Націоналізація майна росіян

Депутати уточнили перелік осіб, майно яких можна націоналізувати в Україні. У документі сказано, що націоналізувати можна майно громадян Росії, а також російських юридичних осіб та громадян України, які публічно заперечують війну Росії проти України.

Звільнення голів наглядової ради за прогул у 48 годин

На період дії воєнного стану депутати встановили жорсткі вимоги щодо дисциплінованості голів наглядових рад держпідприємств. Суть така: якщо протягом 48 годин такий представник наглядової ради без поважної причини не з'являється на роботі, його можна звільнити.

Уточнення щодо кримінальної відповідальності для блогерів

Минулого тижня народні депутати запровадили кримінальну відповідальність для осіб, які несанкціоновано повідомляють про пересування військової техніки ЗСУ, постачання зброї в Україну. Тепер депутати уточнили, що блогерам не загрожуватиме до 5 років в'язниці, якщо вони поширили інформацію, яка раніше була надана у відкритому доступі Генштабом, Міністерством оборони або офіційними органами країн-партнерів.

Законопроекти, розглянуті у першому читанні

Податки для компаній, що працюють у Росії

Також народні обранці внесли зміни до податкового законодавства та на 50% підвищили податки для тих компаній, які не захотіли вийти з Росії.

«Додаткове податкове навантаження на компанії, які продовжують працювати в країні-агресорі РФ всупереч повномасштабній військовій агресії проти України, збільшить фінансовий та репутаційний тиск на головні офіси таких компаній і має на меті створити додатковий стимул для припинення їх діяльності на території Росії й фінансування військової агресії Росії. проти України та людства загалом», - сказано у пояснювальній записці.

Автор законопроекту Данило Гетьманцев каже, що станом на 24 березня 36 компаній продовжили роботу в Росії та сплату податків до російського держбюджету. У пояснювальній записці також вказують кілька назв компаній, які фінансово продовжують підживлювати країну-агресора та яким загрожує підвищення податків в Україні.

«Виходячи з наявних даних, Metro, Auchan та Leroy Merlin сукупно платять до бюджету країни-агресора РФ 700 мільйонів доларів податків. Цієї суми вистачило б Росії, щоб профінансувати закупівлю 64 літаків Су-25, 175 танків, 206 ракет «Іскандер», 933 ракет «Калібр» або 2 мільйони автоматів АК-74», - сказано в записці пояснення до законопроекту.

Ще одна податкова новація, затверджена в першому читанні, - скасування ПДВ на альтернативне моторне паливо та біопаливо.

Запуск реєстру пошкодженого та знищеного майна

Депутати зробили перший крок для врегулювання на законодавчому рівні механізму компенсації грошей за пошкоджене чи зруйноване житло під час російсько-української війни. Ось головні пропозиції законопроекту:

 1. Створюється Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок військової агресії Російської Федерації.
 2. Компенсація надаватиметься у вигляді грошей або фінансування будівництва об'єкта нового нерухомого майна чи будівельних робіт із відновлення пошкодженого майна.
 3. На компенсацію зможуть претендувати всі, хто подасть заявку до «Дії» чи ЦНАПу, при цьому розмір житла не перевищує 150 кв. м.
 4. Компенсацію здійснюватимуть у порядку черговості подання заяв у розрізі населених пунктів та територіальних громад.
 5. Передбачена можливість відмовитись від житла, яке пропонує побудувати держава, та перенаправити розмір компенсації в інвестиції у приватні будівництва від інших девелоперів.
 6. Нове майно забороняється продавати протягом трьох років із моменту набуття права власності.

Заборона проросійських партій

Попередньо депутати схвалили законопроект щодо заборони проросійських партій. Згідно з прийнятим у першому читанні законопроектом, під заборону потрапляють політичні партії, які заперечують збройну агресію Росії проти України, вихваляють країну-агресора або дію керівництва такої країни, сприяють агресорові, ставлять під сумнів державний суверенітет України, називають російських солдатів «повстанцями», «ополченцями». ».

Заборонити такі партії можна лише через суд. З позовом до суду звертається Міністерство юстиції. На період воєнного стану змінюється підсудність таких справ: перша інстанція – апеляційний адмінсуд Львова, апеляційна – Верховний суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менш як із п'яти суддів. Судове рішення Верховного суду у таких справах є приватним та касаційним оскарженням не підлягає.

На розгляд у першій інстанції відводиться до одного місяця, стільки ж - на розгляд позову до суду апеляційної інстанції. Тобто за два місяці реально закрити будь-яку проросійську політичну силу.

Заборона символіки окупантів: букв Z та V

Депутати підтримали законодавчу ініціативу щодо запровадження кримінальної відповідальності за пропаганду символіки, з якою російські війська вторглися на територію України, – літер Z та V.

Документ пропонує заборонити таку символіку, а тих, хто її використовує, прирівняти до осіб, які пропагують тероризм. За такі дії загрожує кримінальна відповідальність як позбавлення волі до п'яти років, можлива навіть конфіскація майна.