Завантажити ще

Як депутати під час війни борються із п'ятою колоною

Як депутати під час війни борються із п'ятою колоною
Фото: rada.gov.ua

До кінця тижня народні депутати мають зібратися під куполом Верховної Ради та продовжити свою роботу. На «воєнніі» пленарні засідання здебільшого виносяться законопроекти, які мають підтримати сили оборони країни, утримати економіку та допомогти боротися з ворогами та колаборантами.

Покарати втікачів

Бажають депутати дати бій тим політикам та чиновникам, які у воєнний час виїхали з України чи «зникли» і не з'являються на роботі. Співголова фракції "Європейська солідарність" Артур Герасимов зареєстрував відповідний законопроект. Якщо коротко, пропонується таке:

  • якщо народний депутат у період воєнного стану без поважних причин пропустив три пленарні засідання, запускається процедура позбавлення його депутатського мандату. Спікер Верховної Ради зобов'язується у триденний термін звернутися до суду з проханням достроково припинити повноваження депутата-прогульника у зв'язку з тим, що той поєднує депутатський мандат з іншими видами діяльності, що категорично заборонено Конституцією;
  • якщо протягом трьох днів поспіль на робочому місці без поважної причини не з'являється голова Нацбанку, директор НАБУ, Генпрокурор, голова Рахункової палати, директор ДБР, голова НАЗК, голова Нацтелерадіомовлення та керівники інших держорганів, юрисдикція яких поширюється на всю територію країни, то орган, який їх обрав, повинен протягом трьох днів ухвалити рішення про звільнення таких осіб.

Розширити перелік колаборантів

Народний депутат від «Слуги народу» Сергій Кузьміних запропонував вважати колаборантами і тих громадян, які отримали російський паспорт, та карати позбавленням права обіймати певні посади терміном від 10 до 15 років із конфіскацією майна.

  • "З огляду на те, що з 24 лютого 2022 року Україна перебуває у стані війни з РФ, виникає закономірне питання щодо громадянської позиції громадян України, які мають паспорти та громадянство держави-агресора. Сумнівно, що такі особи вірять у перемогу України, тому використовують російський паспорт як запасний аеродром. У кращому разі вони очікують на закінчення війни, а в гіршому - співпрацюють з рашистськими спецслужбами або є потенційними агентами окупантів. І в одному, і в іншому випадку ми маємо п'яту колону, яка будь-якої миті може вдарити в спину нашій державі. В умовах воєнного стану це є абсолютно неприпустимим", - сказано в пояснювальній записці до законопроекту.

Також Сергій Кузьміних іншим законопроектом пропонує закрити ще одну юридичну лазівку. Якщо до громадян Росії Україна чи інші держави застосовують економічні санкції, то особа, яка має два паспорти (український та російський), не зможе сховатись за документом із тризубом.

Заборонити УПЦ

У парламенті зареєстровано два законопроекти щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій та громад, пов'язаних із Російською православною церквою (РПЦ). Йдеться про Українську православну церкву Московського патріархату (УПЦ).

Автор першого законопроекту – представниця «Свободи», позафракційний народний депутат Оксана Савчук. Вона пропонує: протягом двох діб з моменту ухвалення законопроекту мають бути закриті всі релігійні організації, що орієнтуються на РПЦ, а їхнє майно - націоналізоване. Втім, передбачено варіант збереження майна та можливості продовжувати свою діяльність, якщо ці організації протягом 14 днів змінять свою підпорядкованість. Наприклад, перейдуть до Православної церкви України (ПЦУ).

Автори другого законопроекту – група із семи депутатів (6 від «Голосу» та 1 - від «Слуги народу»). Його суть – доповнити чинний закон про свободу віросповідання пунктом про те, що в Україні забороняється діяльність релігійних організацій, керівний центр яких перебуває у країні-агресорі. Після ухвалення закону протягом місяця Кабмін має напрацювати алгоритм, як націоналізувати майно заборонених церков.

Кримінальна відповідальність за zwastikу

Група народних депутатів від усіх фракцій, окрім "ОПЗЖ", запропонувала доповнити Кримінальний кодекс статтею про відповідальність за пропаганду символіки, з якою російські війська вторглися на територію України, – літер «Z» та «V».

  • "Пропонується встановити заборону на пропаганду російського неонацистського тоталітарного режиму, акту агресії проти України та відповідної символіки. Відповідну пропаганду, нарівні з пропагандою тероризму, пропонується віднести до терористичної діяльності", - сказано в записці пояснення до законопроекту.

Особам, які популяризують окупаційні "Z" та "V", загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі до п'яти років, і навіть можлива конфіскація майна.

Розпустити проросійські партії

Група народних депутатів від «Слуги народу» на чолі з Ольгою Совгірею зареєстрували законопроект про заборону проросійських партій. Під заборону потрапляють політичні партії, які заперечують збройну агресію Росії проти України, вихваляють країну-агресора чи дію керівництва такої країни, сприяють агресорові, ставлять під сумнів державний суверенітет України, називають російських солдатів «повстанцями», «ополченцями».

Заборонити такі партії можна лише через суд. З позовом до суду звертається Міністерство юстиції. На період воєнного стану змінюється підсудність таких справ: перша інстанція – апеляційний адмінсуд Львова, апеляційна – Верховний суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менш як із п'яти суддів. Судове рішення Верховного суду у таких справах є приватним та касаційним оскарженням не підлягає.

На засіданні ради депутатів прописано призначення позову про заборону проросійських партій: один місяць – у суді з розгляду справи та ще один місяць – у суді з апеляційної інстанції. Тобто за два місяці реально закрити будь-яку проросійську політичну силу.

Після судового рішення щодо заборони політичної сили її майно націоналізується.