25 листопада
Завантажити ще

Війна за Чорне море: на чиєму боці успіх

Війна за Чорне море: на чиєму боці успіх
Фото: facebook.com/navy.mil.gov.ua

Нарівні із сухопутними операціями у війні для України велике значення мають і бойові дії у Чорному морі.

За два тижні до початку нового етапу війни у Чорне море зайшли шість великих десантних кораблів (три з Балтійського та три з Північного флоту РФ). Також повернулися до Чорного моря великий десантний корабель ЧФ, патрульний корвет та ракетний підводний човен ЧФ – усі із Сирії. Туреччина 27 лютого закрила для російських військових кораблів протоку Босфор. Це не дало можливості підвести до Чорного моря ще 4 ударні ракетні кораблі, один ракетний підводний човен і 3 ракетні фрегати.

У Росії на Чорному морі велике угруповання із 12 великих десантних кораблів. Кожен із них може взяти до 400 морських піхотинців із технікою. Тобто це загалом 3 000 морських піхотинців та близько 80-100 одиниць танків чи БТРів.

Оскільки російські кораблі перевозять десант та обстрілюють наші міста саме з акваторії Чорного моря, то протидія їм є одним із стратегічних завдань Збройних сил України. І тут уже спостерігаються певні успіхи.

Чорне море – таке саме поле бою

У захопленому Росією порту Бердянськ знищено великий десантний корабель «Орськ» Чорноморського флоту окупантів (на фото), який раніше брав участь у окупації Криму. Заступник міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що «Орськ» міг перевозити до 20 танків, 45 БТРів та 400 десантників.

Більше того, пожежа перекинулася на інші кораблі, паливо та боєприпаси. Окрім знищеного корабля окупантів «Орськ» пошкоджено ще 3 кораблі, виникла пожежа на великому десантному кораблі «Саратов». Ще два кораблі – «Цезар Куніков» та «Новочеркаськ», які отримали пошкодження та мають втрати серед екіпажів (11 поранених, 3 загиблих), - врятувалися втечею.

Ігор Романенко: Знищуючи російські кораблі, ми зменшуємо їх можливості із завдання ударів по наших містах і висадці десанту біля них.

За даними росЗМІ, «Орськ» Чорноморського флоту РФ зайшов до Бердянська 21 березня для доставки військової техніки російським окупантам, зокрема бронетранспортерів. Усього у війні проти України задіяно 10 великих десантних кораблів РФ.

Але у той же час росіяни обстріляли центр Харкова ракетами типу «Калібр», випущеними з кораблів у Чорному морі. «У нас центр Харкова вчора вночі зазнавав обстрілів із застосуванням ракет типу «Калібр», випущених з кораблів Чорноморського флоту РФ. Тобто і звідти до нас уже прилітає», – розповів голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

А керівник проекту в Інституті Чорноморських стратегічних досліджень та головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що російська армія замінувала морські шляхи від Босфору до Одеси.

- Реальна небезпека на морі: РФ замінувала рекомендовані шляхи від Босфору до Одеси та повідомила, що це українські міни. Чергова небезпечна дезінформація з боку ворога, – заявив він. На думку Клименка, попередження росіян має на меті завадити морському трафіку комерційних суден у Чорному морі.

- Це вимагає негайного введення у Чорне море Постійної мінно-тральної групи НАТО! – вважає він.

Війна на морі - це стратегія та логістика

Екс-заступник Генштабу України Ігор Романенко пояснює, що війна на морі важлива для України на стратегічному рівні. Тому що це морські шляхи сполучення та утримання нашої економіки, і нам потрібно боротися за Чорне море.

- Знищуючи російські кораблі, ми зменшуємо їхні можливості із завдання ударів по наших містах і висадці десанту біля них. Вони вже намагалися висадитись під Миколаєвом, у районі Одеси, але безуспішно. Зменшуючи їхній морський потенціал, ми покращуємо свою морську ситуацію. Але вони можуть обстрілювати наші міста із Чорного моря. Для цього нам потрібні засоби ППО, які ми наразі просимо у наших західних союзників, - вважає військовий аналітик.

Експерт із питань міжнародної безпеки Олег Жданов звертає увагу на те, що війна в морі важлива з точки зору знищення логістики росіян. Наразі спалено один корабель і ще три зайнялися. Кожен із них віз по 400 десантників та 100 одиниць бронетехніки.

– Це важливо для нас із погляду знищення логістики російської армії. Ми підірвали залізничні мости, і вся їхня логістика постачання техніки та боєприпасів була покладена на морські кораблі. А тепер фактично ми залишили південний напрямок росіян без підживлення, - вважає експерт.

Український москітний флот, за його словами, наразі виконує завдання з охорони та оборони морського узбережжя України від диверсійних груп. І на цьому напрямі українські військові моряки мають успіхи. Олег Жданов нагадав, що у перші дні вторгнення український москітний флот потопив російський корвет «Василь Биков» з ракетами «Калібр» на борту, який брав участь у Головному військово-морському параді з нагоди святкування Дня ВМФ Росії. – Завдяки дії наших малих катерів із москітного флоту, які заманили його ближче до берега, його дістала наша артилерія, – розповів експерт.

Що ж до обстрілу наших міст з акваторії Чорного моря, то тут можуть врятувати лише засоби ППО. А для цього потрібно, щоб наші західні партнери передали нам те, що вони обіцяли, – протиракетні комплекси С300.