2 жовтня
Завантажити ще

Росію хочуть виключити з «Великої двадцятки»

Росію хочуть виключити з «Великої двадцятки»
Фото: g20.org

Влада США заявила, що підтримує виключення Росії з «Великої двадцятки» (G20) через ситуацію в Україні, але хоче проконсультуватися з цього питання зі своїми союзниками та партнерами. «Що стосується питання про G20, я просто скажу наступне: ми вважаємо, що Росія більше не може, як завжди, вести справи в міжнародних інститутах і в міжнародній спільноті. Щодо конкретних інститутів та конкретних рішень, ми хотіли б проконсультуватися з нашими союзниками, перш ніж робити будь-які подальші заяви», - заявив радник американського президента з нацбезпеки Джейк Салліван. Питання про участь Росії у G20 може бути розглянуте на самітах ЄС та «Великої сімки» у Брюсселі цього тижня.

Як виключили з G7, так само можуть виключити і з «Великої двадцятки»

Як повідомляє Reuters із посиланням на джерела в Євросоюзі, обговорення статусу Росії відбудеться на майбутніх зустрічах G20, головою якого наразі є Індонезія. Водночас джерело в G7 вважає малоймовірним, щоб Індонезія або такі члени G20, як Індія, Бразилія, Південна Африка та Китай, погодилися б виключити Росію з групи.

«Неможливо виключити Росію із G20, якщо Москва не прийме таке рішення самостійно. Процедури, щоб позбавити Росію членства у G20, просто немає», – цитує Reuters слова чиновника країни – члена G20 в Азії. А у МЗС Китаю, коментуючи можливість виключення Росії з об'єднання, заявили, що жоден член G20 не має права виключати іншого. Але насправді вихід завжди можна знайти.

- Як виключили з G7, так само можуть виключити і з G20. З огляду на нинішні тренди щодо Росії це цілком можливо. І це буде найсильніший удар по репутації цієї країни. У ментальності російської еліти важливе міжнародне визнання. А тепер вони це втратять. Крім цього, «Велика двадцятка» приймає рішення щодо ключових напрямів економіки, екології та інших глобальних питань. Тепер Москва, якщо її виключать, не зможе цього робити. Крім цього, виключення Росії стане сигналом для всіх західних компаній, що це токсична країна для бізнесу, - пояснив «КП" в Україні» експерт-міжнародник Антон Кучухідзе.

G20 та G7 є найважливішими об'єднаннями держав, що координують міжнародну політику з усіх основних питань – від змін клімату до міжнародних боргів. У 2000-і роки Росію включили у «Велику сімку», перетворивши таким чином на G8. Проте після анексії Криму у 2014 році Москву виключили із клубу на невизначений час.

G20 - клуб урядів і голів центральних банків держав з найбільш розвиненою економікою та такою, що розвивається. У сукупності G20 становить 85% світового валового національного продукту, 75% світової торгівлі (включаючи торгівлю всередині ЄС) та дві третини населення світу. Учасниками є Аргентина, Австралія, Бразилія, Німеччина, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Великобританія, Мексика, Росія, США, Туреччина, Франція, Південна Корея, ПАР, Японія, Саудівська Аравія, Європейський Союз.

Це ключова міжнародна платформа для координації величезного спектру питань та процесів – від дій щодо боротьби зі зміною клімату до транскордонного боргу. G20, який об'єднує країни з різних частин світу, набагато більш репрезентативний та збалансований, ніж «Велика сімка», і дає можливість для світових лідерів зустрітися без організації офіційного візиту, щоб обговорити поточні справи. Тому виключення країни з «Великої двадцятки» позбавляє її низки можливостей на світовій арені щодо економіки.

ТИМ ЧАСОМ

Росію можуть виключити із ЮНЕСКО

А виступити з ініціативою такого кроку готова Литва. Проект відповідної резолюції вже зареєстрував у Секретаріаті литовського Сейму голова парламентського комітету з культури Вітаутас Юозапайтіс.

Як сказано у документі, дії Росії щодо України «є грубим порушенням міжнародного права та принципів хартії ООН, створюють загрозу безпеці та стабільності в Європі й в усьому світі, суперечать місії та цінностям ЮНЕСКО».

Голова комітету Сейму пропонує, щоб повноважні структури домагалися припинення участі РФ та Білорусі у комітетах ЮНЕСКО, міжурядових радах та програмах у галузі культури, освіти, науки й інформаційної політики.

Раніше Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно проголосувала за негайне виключення Росії з Ради Європи.

«Ми неодноразово висловлювали свій твердий осуд агресії Російської Федерації проти України. Ця необґрунтована та неспровокована агресія призвела до рішення Комітету міністрів і Парламентської асамблеї ініціювати процедуру виключення Російської Федерації з Ради Європи, передбачену статтею 8 Статуту. У цих рамках сьогодні ввечері Парламентська асамблея одноголосно ухвалила, що Російська Федерація більше не повинна бути державою - членом Організації», - йдеться у заяві.