26 грудня
Завантажити ще

Роль Китаю у війні в Україні

Роль Китаю у війні в Україні
Фото: flickr.com/Philip Jägenstedt

Захід частково вже визнав свою неспроможність тиску на Росію, щоб примусити її припинити війну в Україні. І тепер там покладають надії на Китай - єдину країну, яка може вплинути на Москву. Сьогодні президент США Джо Байден проведе телефонну розмову з головою КНР Сі Цзіньпіном.

Як заявив глава Держдепу Ентоні Блінкен, КНР понесе відповідальність, якщо підтримає Росію у війні з Україною. Він зазначив, що США закликають усі країни, особливо ті, що мають вплив на Росію, використати всі важелі, щоб змусити Москву припинити війну в Україні. Блінкен вважає, що Китай несе відповідальність за використання впливу на Путіна та захист міжнародних правил та принципів. Яку ж позицію займає сам Пекін щодо війни в Україні?

Поки що і вашим, і нашим

Глава Держдепу Ентоні Блінкен вважає, що Пекін «рухається у протилежному напрямку, відмовляючись засудити цю агресію, прагнучи зобразити себе нейтральним арбітром».

Впливовий британський журнал The Economist пише, що Китай залишається осторонь війни Росії в Україні і поводиться стримано. Конфіденційно представники КНР кажуть: у будь-якому разі війна в Україні закінчиться на їхню користь.

З одного боку, Китай має вагомі підстави бажати перемоги Путіну. Поразка та приниження російського лідера або навіть його повалення зробить главу КНР Сі Цзіньпіна більш уразливим. Десь за місяць до вторгнення авторитарні лідери підписали документ про "безмежну дружбу" і висловилися щодо боротьби з НАТО та Заходом. Наприкінці 2022 року Сі Цзіньпінь має втретє переобратися на посаду голови Комуністичної партії і не може бути тим, хто "підтримав невдачу", пише The Economist. Також Пекіну важлива політична підтримка РФ у спільному протистоянні зі США, тому Китай не приєднався до санкцій проти Росії.

З іншого боку, в Китаї з побоюванням дивляться на війну в Україні. Член Політбюро ЦК КПК, начальник Канцелярії Комісії ЦК КПК із закордонних справ Ян Цзечі зазначив, що стан справ в Україні наразі досяг такого стану, якого Китай не хотів би бачити.

КНР незмінно виступає за повагу суверенітету й територіальної цілісності всіх держав та дотримання цілей і принципів Статуту ООН. Китайська сторона всіма силами сприяє переговорам задля досягнення миру. Міжнародна спільнота має об'єднати зусилля для сприяння якнайшвидшому досягненню результатів на мирних переговорах між Росією та Україною. Усі сторони мають проявити максимальну стриманість, захистити цивільне населення та запобігти великомасштабній гуманітарній кризі. Китай надав Україні надзвичайну гуманітарну допомогу і продовжуватиме свої зусилля у цьому напрямку.

Політолог Олексій Якубін вважає, що Китай намагатиметься до кінця дотримуватися нейтральної позиції і не ставатиме ні на чий бік.

З одного боку, китайці намагаються не сильно розходитися з Росією, а з іншого – вони багато в чому залежать від американських та західних ринків і не хочуть їх втратити через антиросійські санкції, під які можуть потрапити й самі. І Пекін використовуватиме таку половинчасту позицію до кінця, вважає експерт. Китай наразі детально вивчає ситуацію в Україні, тому що для нього це важливо з точки зору Тайваню, який він хоче приєднати до себе.

Пекін займає прокитайську позицію

Крім того, Китай пов'язують з Україною міцні економічні зв'язки. The Economist нагадує, що китайський державний продовольчий гігант COFCO вважає, що Україна є важливою базою. Державна компанія China Merchants Group має портові термінали в Одесі. 2020 року Харків погодився придбати 40 вагонів для своєї системи метро у китайської державної залізничної групи CRRC. Оскільки станції харківського метро нині заповнені сім'ями, що ховаються від російських бомбардувань, контракт під загрозою. У той самий час попит на російські товари у Китаї невеликий. Європа та Америка минулого року продали Китаю товарів на суму близько 490 млрд доларів – це у шість разів більше, ніж Росія Китаю.

Насправді Китай отримає більше, ніж будь-яка інша країна, від ізоляції Росії. Як пише The Economist, обидві сторони далекі від тієї єдності, яку США та їхні союзники створювали протягом десятиліть. Їхні системи озброєння несумісні. Вони не мають договору про взаємну оборону. Росія підтримує позицію Китаю щодо Тайваню, але, ймовірно, позиція є хиткою. Жодна з країн не хоче втручатися у конфлікти іншої.

Деякі експерти вважають, що Китай використовує війну в Україні для отримання контролю над російською економікою. Після цього він може активізувати мирне врегулювання в Україні. Цим Китай спробує підкреслити перевагу свого підходу над американським. Подібна двоїстість позиції Пекіна свідчить про те, що ця країна займає прокитайську, а не проросійську чи прозахідну позицію.

Експерт із питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ілія Куса вважає, що Пекін дотримується прагматичної позиції.

- Вони не збираються приєднуватися до санкцій проти Росії, але й не збираються надавати суттєву допомогу Москві. Вони займають прагматичну прокитайську позицію, яка ґрунтується на тому, що приєднуватися до будь-кого – невигідно, - вважає експерт.

При цьому Пекін уже бачить, що Росія навряд чи досягне будь-яких успіхів в Україні, і вони вже почали коригувати свою позицію. Від проросійського нейтралітету вони переходять до більш прагматичного та посередницького підходу. Судячи з останніх заяв, Пекін вже готовий докладати зусиль до якнайшвидшого завершення війни в Україні, оскільки їм затягування війни в Україні невигідне.