28 березня
Завантажити ще

Західні ЗМІ: Бліцкріг не вдався, що далі?

Західні ЗМІ: Бліцкріг не вдався, що далі?
Фото: Facebook/Міноборони України

Непоступливий та успішний український опір зірвав плани Москви щодо швидкого захоплення України. Але навіть незважаючи на величезні втрати в живій силі та техніці, кремлівський режим все ще не відмовився від своїх загарбницьких планів. Західні ЗМІ та експерти роблять свої прогнози щодо подальшого розвитку подій на українському фронті.

Путін переходить до плану "Б"

Видання The Wall Street Journal пише, що через невдачу в Україні Росія переходить до плану «Б». Як повідомили виданню американські високопосадовці, Путін відкине свою первісну мету із захоплення Києва і тепер прагнутиме зайняти південні та східні території нашої країни.

«Захопивши 2014 року як Крим, так і райони Донбасу, Росія намагається забезпечити «сухопутний міст» між західною частиною Росії і Кримським півостровом, а також розширити російський контроль над Донбасом. Путін також продовжить свій військовий тиск, включаючи обстріл українських міст, розраховуючи, що це змусить Зеленського відмовитися від надій на приєднання до Заходу і погодитися на нейтральний статус та інші вимоги Росії», – пише WSJ.

Якщо вимоги Путіна щодо території та нейтралітету будуть відхилені, він, як очікується, спробує утримати всі зайняті території та продовжить війну. Як повідомляється, схоже, що він вертається до тактики облоги. Це означає тижні, а можливо, й місяці ракетних, артилерійських атак з боку російських збройних сил.

The Washington Post пише, що війна може увійти у затяжну фазу і матиме важкі гуманітарні наслідки для України. Це негативний момент і для президента Джо Байдена разом із командою, адже вони мають вирішити, як реагувати на дії агресора Володимира Путіна.

Провал російської операції ще не означає припинення вогню

Американський Інститут вивчення війни опублікував прогнози подальшого розвитку повномасштабного вторгнення РФ до України. Там вважають, що російська інтервенція зайшла у глухий кут, але Москва поки ще не відмовляється від своїх планів захопити деякі українські міста. Однак глухий кут - це не перемир'я чи припинення вогню. Це стан війни, коли кожна сторона проводить свої атаки, які не змінюють обстановки.

«Якщо війна в Україні зайде у глухий кут, російські сили продовжать бомбардувати і обстрілювати українські міста, спустошуючи їх і вбиваючи мирних жителів, навіть якщо українські сили завдають втрат російським нападникам і проводять власні контратаки», - наголошують експерти інституту.

Росія зосереджує свої сили, мабуть, для наступу на Кривий Ріг. Ймовірно, армія агресора спробує захопити Кривий Ріг, щоб далі ізолювати Запоріжжя та Дніпро. Проте експерти інституту висловлюють сумніви, що їм вдасться захопити будь-яке з цих міст.

Атаки Одеси не буде, допоки РФ не забезпечить надійну наземну лінію зв'язку з Криму до Одеси. Імовірність, що такий канал буде створено у майбутньому, вкрай мала.

Тупик, а потім переговори

Колишній посол США в РФ Майкл Макфол навів три сценарії результату війни. Перший - повна поразка Росії. За такого сценарію російським збройним силам не вдається захопити великі міста України, включаючи Київ, а швидкий економічний спад усередині Росії прискорить її поразку.

Другим сценарієм є тупикова ситуація на фронтах, що створить сприятливі умови для мирного врегулювання. І Путіну, і президенту України Володимиру Зеленському важко буде змиритися з такою розв'язкою. Путіну доведеться визнати, що він вів безглузду війну, вбивши тисячі російських солдатів та тисячі ні в чому не винних українців. Зеленському також доведеться погодитися на нейтралітет України, що йому буде вкрай важко зробити.

Найгіршим результатом війни стане окупація Росією великих українських міст із наступною затяжною партизанською війною. Зі снайперами, смертниками та замінованими автомобілями, а також цивільними протестами. Українці чинитимуть опір путінській окупації доти, доки російські солдати не повернуться додому.

Крах армії РФ «може бути раптовим та катастрофічним»

Американський філософ-футуролог, політолог та економіст Френсіс Фукуяма прогнозує, що війна в Україні впевнено йде до того, що Росія зазнає нищівної поразки. А світовий авторитет президента країни-агресори Володимира Путіна після цієї війни буде повністю зруйновано.

Російське планування було некомпетентним, заснованим на помилковому припущенні, що українці прихильні до Росії і що їхня армія звалиться одразу після вторгнення, – вважає Фукуяма.

 

Фукуяма переконаний, що жодних величезних резервів, які Путін міг би задіяти проти України, Росія просто не має, а війська, які вже знаходяться в Україні, «застрягли за межами різних українських міст, де вони стикаються з величезними проблемами постачання та постійними українськими атаками». Футуролог вважає, що крах армії РФ «може бути раптовим та катастрофічним».

"Армія у полі досягне точки, коли її не можна буде ані забезпечувати, ані відводити, а моральний дух випарується", - прогнозує відомий футуролог.

Фукуяма зазначає, що така ситуація вже склалася для російських військових на півночі України, і коли позиції окупанта тут обрушаться, ситуація на півдні України також стане критичною для армії РФ. Говорячи про те, як глава Кремля відреагує на такий поворот подій, Фукуяма зазначив, що Путін "не переживе поразки своєї армії".