Завантажити ще

В ООН відповіли Росії: Нам нічого невідомо про програми біологічної зброї в Україні

В ООН відповіли Росії: Нам нічого невідомо про програми біологічної зброї в Україні
Фото: twitter.com/UN_Disarmament

ООН спростувала російські фейки про лабораторії біологічної зброї в Україні. Про це у суботу, 19 березня, повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.

- Усі спроби Росії створити брехливі приводи для своєї варварської війни з Україною приречені на провал, - написав він у своєму Твіттері.

Віце-спікер Верховної Ради Олена Кондратюк зазначила у Фейсбуці, що в ООН спростували закиди Росії про нібито існування в Україні так званих програм та лабораторій щодо створення біологічної зброї. Про це на засіданні Ради Безпеки ООН заявила заступник Генсека ООН, Верховний представник із роззброєння Ідзумі Накаміцу.

- Організації Об'єднаних Націй нічого не відомо про будь-які програми біологічної зброї в Україні, – сказала вона.

Наміцу нагадала, що Конвенція про біологічну зброю від 1972 року забороняє розробку, виробництво, придбання, передачу, накопичення та застосування біологічної та хімічної зброї. Росія та Україна є учасниками цього договору. Біологічна зброя оголошена поза законом з моменту набуття чинності Конвенцією 1975 року.

Заступник Генерального секретаря ООН нагадала, що всі 183 держави-учасниці Конвенції зобов'язалися "ніколи і за жодних обставин не розробляти, не виробляти, не накопичувати, або іншим чином купувати, або зберігати" біологічну зброю.

На сайті ООН йдеться, що Ідзумі Накаміцу виступила на екстреній нараді, скликаній Москвою в розпал вторгнення, що триває, в сусідню Україну після поширення делегацією РФ нових документів, які, за її словами, підтверджують її заяви. Востаннє Рада обговорювала питання про передбачувані біологічні матеріали в Україні на засіданні 11 березня.

Посол Росії Василь Небензя повідомив Раді, що його делегація має у своєму розпорядженні нові докази американо-української угоди про проведення досліджень біологічної зброї на території України, датованої ще 2005 роком. За його словами, він направив Раді докази цієї угоди, включно з підписаними доказами прямого фінансування США Україною на суму 32 мільйони доларів.

Відповідаючи на ці звинувачення, посол США Лінда Томас-Грінфілд нагадала, що Рада вже чула "тираду химерних теорій змови" про біологічну зброю на своєму засіданні тиждень тому. «Таких лабораторій немає ні в кордоні з Росією, ні деінде», - сказала вона. Натомість в Україні є кілька державних медичних установ, які підтримують Сполучені Штати, Всесвітня організація охорони здоров'я та інші уряди та міжнародні установи. Вона висловила глибоке занепокоєння тим, що Москва планує використовувати хімічні чи біологічні агенти проти українців.

Стосовно питання безпеки об'єктів атомної енергетики України Ідзумі Накаміцу повідомила, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що, за даними української влади, всі системи безпеки на Запорізькій АЕС залишалися повністю працездатними станом на 17 березня. Тим часом вона висловила стурбованість тим, що українські оператори та охоронці ЧАЕС не можуть змінюватися вже три тижні, а МАГАТЕ досі не отримує дистанційної передачі даних від своїх систем моніторингу, встановлених на Чорнобильській АЕС.

10 березня міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко попросив ВООЗ спростувати заяви Росії щодо розробки біологічної зброї в Україні. 11 березня президент Володимир Зеленський запевнив, що в Україні немає жодних лабораторій щодо розробки зброї масової поразки.