26 грудня
Завантажити ще

Кулеба: Перший фінал війни – перемога, другий – укладання угоди. І другий більш реалістичний

Кулеба: Перший фінал війни – перемога, другий – укладання угоди. І другий більш реалістичний
Фото: МУРАД СЕЗЕР/REUTERS

На 23-й день повномасштабної війни Росії проти України глава МЗС України Дмитро Кулеба дав невелике, але ємке інтерв'ю «Українській правді», в якому розповів ключові дипломатичні перемоги та плани нашої країни у битві на дипломатичному фронті.

"КП" в Україні" зібрала ключові заяви Дмитра Кулеби.

Про те, як вдалося швидко запустити санкції проти Росії:

«Ми почали орати цю землю ще до початку війни, і дуже серйозно попрацювали. І тому, коли настав трагічний день 24 числа, вони були готові ».

Про те, як вдалося домогтися відключення російських банків від SWIFT :

«Перші – це було онлайн-включення президента Зеленського на саміті лідерів ЄС. Те включення, де він сказав, що, можливо, вони востаннє бачать його живим. Це спілкування на них дуже вплинуло.

…Наступного дня я мав включення на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС... На момент включення я знав країни, які блокують SWIFT. І довелося піти на вкрай недипломатичний, в принципі, заборонений у дипломатії прийом – назвати всіх за іменами. Причому не тільки за іменами країн, а за прізвищами, за іменами людей. І я це зробив…Я назвав п'ять прізвищ». Потім, за словами Кулеби, йому почали дзвонити міністри, чиї прізвища він назвав, і «перегравати» свою позицію.

Ось так ми пробили відключення російських банків від SWIFT. Скажу чесно, що за всю мою дипломатичну кар'єру нічого важчого за історію зі SWIFT не було».

Про мирні переговори:

«Наразі переговори з білоруського треку – це така окопна війна. Вони сидять у своєму окопі, ми сидимо у своєму окопі й перестрілюємося аргументами. Тому стверджувати, що ми пішли на всі ці речі (умови, які висуває інший бік) та про все домовились, – неправда.

Про те, як може закінчитися війна:

«Перший фінал – це, безумовна, тотальна поразка однієї зі сторін. Це те, що нам хотіли нав'язати із самого початку росіяни. Другий фінал – це угода. Угода - це пошук і фіксація взаємоприйнятних рішень. Тому з точки зору України, а не з точки зору Росії ми маємо чітко і тверезо зрозуміти, що або ми налаштовуємося на війну до кінця, внаслідок якої ми тотально, безумовно, перемагаємо Росію, або має бути угода, яка має бути на вигідних для України умовах. Я думаю, що другий варіант таки реалістичніший».

Про формулу «угоди про безпеку»:

«…ми вивчаємо досвід кожної країни, не тільки Швеції, не тільки Фінляндії, не тільки Австрії, не тільки Норвегії, не тільки Німеччини – кожної країни буквально. Але ми шукаємо свою оптимальну модель, і ця модель базується на двох ключових принципах. Перший принцип – непорушність територіальної цілісності України. Юридично це зовсім не є предметом для переговорів. І другий принцип – це жорсткі гарантії безпеки. Нам потрібні жорсткі гарантії. Такі, які існують, наприклад, у тому самому НАТО. Тобто якщо на нас хтось напав, то інші зобов'язуються в той чи інший спосіб, який має бути детально прописаний, нас захищати. Тоді ця система може спрацювати.

Про зустріч Путіна та Зеленського:

Якщо Путін продемонструє готовність до такої зустрічі, то буквально хоч завтра, хоч післязавтра (може відбутися). Президент Зеленський готовий до цієї зустрічі. Його позиція чітка, вона сформульована з усіх питань, і Україна готова до такої розмови… Я можу сказати, що змагання (між країнами) за право провести зустріч Зеленського та Путіна жаркіше, ніж змагання за проведення Олімпійських Ігор».

Про репарації від Росії:

«Ми це питання проводитимемо через Міжнародний суд ООН. Безперечно, за все доведеться заплатити, і не лише грошима. Але й ув'язненням конкретних осіб, які скоїли військові злочини та злочини проти людяності на території України».